16 sierpnia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Najnowsze wiadomości z całego świata dzisiaj 2 sierpnia

Prezydent Meksyku wysyła wiadomość do Bidena w sprawie kłótni o politykę energetyczną w ramach T-MEC

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador przemawia podczas codziennej odprawy w Pałacu Narodowym 28 czerwca 2022 r. w Mexico City w Meksyku. (Hector Vivas/Getty Images)

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador wysłał list do prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w sprawie polityki energetycznej w ramach umowy Stany Zjednoczone-Meksyk-Kanada (T-MEC), jak poinformowano we wtorek.

„Dzisiaj wysyłam wiadomość do prezydenta Bidena w tej sprawie z bardzo szacunkiem. Chcę, aby wiadomość dotarła jako pierwsza i musimy upewnić się, że relacje są dobre, ale oni nas nie traktują ani nie pozwalają nam leczyć nas jak kolonię, ponieważ Meksyk jest niepodległym, wolnym i suwerennym krajem” – powiedział Lopez Obrador. z miasta Meksyk.

Dodał: „Możemy mieć wiele możliwości dla regionu, który jest krajem o największym potencjale gospodarczym i handlowym na świecie (…), ale nic z tego nie równa się niezależności, suwerenności i godności naszego narodu”. .

„Krótko mówiąc, Meksyk nie jest na sprzedaż, Meksyk należy do Meksykanów, do naszego pokolenia i przyszłych” – powiedział Lopez Obrador.

20 lipca Stany Zjednoczone zwróciły się o konsultacje pojednawcze w ramach T-MEC w sprawie konkretnych działań dla Meksyku, które „zaszkodziłyby amerykańskim firmom i wytwarzającym energię w Stanach Zjednoczonych na korzyść meksykańskiej państwowej korporacji energetycznej, Federalnej Komisji Energii Elektrycznej (CFE ) oraz koncern naftowy.” i państwowy gaz Petroleos Mexicanos (Pemex)”, według Wydanie Przedstawiciel handlowy Stanów Zjednoczonych.

„Wielokrotnie wyrażaliśmy poważne obawy dotyczące serii zmian w meksykańskiej polityce energetycznej i ich spójności z zobowiązaniami Meksyku w ramach T-MEC” – czytamy w oświadczeniu.

Według Ministerstwa Gospodarki Meksyku oba kraje mają 75 dni na rozwiązanie sporu. W oficjalnym oświadczeniu Ministerstwa Gospodarki stwierdzono, że „w przypadku nieosiągnięcia wzajemnie satysfakcjonującego porozumienia w sprawie prawidłowego stosowania i interpretacji tych przepisów, Stany Zjednoczone mogą wystąpić o powołanie komisji do rozstrzygnięcia w tej sprawie”.

READ  Którzy przywódcy wezmą udział w Szczycie Ameryk 2022, a którzy nie?