29 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Waga peso – według Banku Światowego Meksyk znalazł się na liście 10 krajów o największej sile nabywczej

Waga peso – według Banku Światowego Meksyk znalazł się na liście 10 krajów o największej sile nabywczej

PKB oparty na parytecie siły nabywczej pozwala na porównywanie cen towarów i usług pomiędzy krajami posługującymi się różnymi walutami.

Miasto Meksyk, 14 kwietnia (jednak). Meksyk Wśród dziesięciu najlepszych krajów PKB w oparciu o parytet siły nabywczej (parytet siły nabywczej) i oczekiwany Wzrost o 11,6% do 2030 rWedług Klasyfikacja Banku Światowego na rok 2024.

Według organizacji PKB oparty na parytecie siły nabywczej jest szerszym porównaniem sytuacji gospodarek niż zwykły nominalny PKB, ponieważ oblicza się go poprzez pomiar wartości zakupu wszystkich towarów i usług w walucie jednego kraju w porównaniu z walutą innego kraju, biorąc pod uwagę należy uwzględnić odniesienie do Stanów Zjednoczonych, ponieważ dolar jest główną walutą w wymianie międzynarodowej.

„Nominalny PKB wyraża wartość pieniężną produkcji towarów i usług na popyt końcowy w kraju w danym okresie przy poziomie cen istniejących w danym momencie, a parytety siły nabywczej PKB pozwalają nam porównać zachowanie cen w Tecnológico de Monterrey, że „różne kraje według wartości ich walut”.

Według dr Violety Rodriguez, badaczki z Instytutu Badań Ekonomicznych UNAM, wskaźnik PKB PPP „mówi nam, że jesteśmy postrzegani jako niezawodna gospodarka z pozytywnym międzynarodowym otoczeniem biznesowym”.

Meksyk znalazł się w rankingu krajów o najwyższym PKB według parytetu siły nabywczej. Zdjęcie: Mario Jasso, Cuartoscuro.

Klasyfikacja opiera się na oficjalnych danych krajowych publikowanych przez Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, w zakresie parytetu siły nabywczej, z wykorzystaniem szacunków gospodarki światowej i nieformalnej aktywności gospodarczej.

W przypadku Meksyku wykorzystano peso, które w ostatnich miesiącach umocniło się, aż osiągnęło poziom z 2015 roku (16,63 jednostki) i zostało porównane do dolara amerykańskiego. Zdaniem ekonomistów, ważnym czynnikiem przy tym pomiarze jest siła kursu walutowego.

„Kiedy kurs wymiany jest bardzo silny, zbliżasz się do pomiaru PKB za pomocą parytetu siły nabywczej, na przykład dzięki silnej walucie możesz kupować importowane towary po niższej cenie” – wyjaśnił dr Villarreal, pracownik naukowy w Tec de Monterrey.

W danych rankingowych opublikowanych w tym miesiącu przez Bank Światowy szacuje się, że PKB Meksyku na podstawie parytetu siły nabywczej osiągnie w 2024 r. 3 740 mln dolarów, czyli więcej niż oczekiwano w 2023 r. (3 642 mln dolarów), co plasuje go w pierwszej dziesiątce krajów świat. Wyprzedza Francję (3596 mln dolarów), Wielką Brytanię (3548 mln dolarów), Włochy (3283 mln dolarów), Koreę (3 miliardy dolarów) i Arabię ​​Saudyjską (2643 mln dolarów).

READ  Wypryski przeciwstarzeniowe: Barbara Morey stosuje popowy balejaż, który sprawia, że ​​wygląda o 20 lat młodziej

Szacunki Banku Światowego opierają się na wiarygodności oficjalnych danych, ale sama organizacja ostrzega, że ​​niewłaściwe zarządzanie w niektórych krajach, zwłaszcza jeśli kraj fałszuje liczby, może zmienić te dane, dlatego też adnotacje mają charakter ostrzegawczy.

Na przykład te oceny zawierają recenzje oznaczone literami R (tak dobre, jak wyglądają), B (dobre), C (używaj ostrożnie), D (słaba) i E (bardzo słaba jakość) dla każdego kraju. W przypadku Meksyku, C zostało umieszczone ze względu na różne czynniki, które mogą mieć wpływ na kurs walutowy.

Dr Violeta Rodríguez z UNAM podkreśliła, że ​​aby Meksyk mógł nadal awansować w rankingu Banku Światowego dotyczącym PKB w ramach PPP, należy utrzymać dotychczas zarządzaną stabilność polityki makroekonomicznej, przy jednoczesnym poszanowaniu inwestycji.

„Środowisko polityczne wpływa na ten wskaźnik, a jedną z mocnych stron Meksyku jest stabilna makroekonomia, stabilność cen i ram instytucjonalnych biznesu, co stawia nas jako odpowiednią alternatywę inwestycyjną dla międzynarodowego kapitału”.

W grudniu ubiegłego roku inna organizacja światowa, Międzynarodowa Organizacja Pracy, również podkreśliła postęp Meksyku w odzyskiwaniu siły nabywczej.

Jak wynika z raportu Job Outlook 2023, wartość płacy minimalnej w 6 z 17 krajów regionu była niższa niż w 2019 roku, a tylko w ośmiu krajach jej realna wartość była znacząco wyższa niż w tamtym roku. W przypadku Meksyku niedawne dostosowania płacy minimalnej oznaczały 110-procentowy wzrost siły nabywczej.

Guadalupe Fuentes Lopez

Dziennikarz z ponad dziesięcioletnim stażem w mediach cyfrowych. Redaguje i pisze na temat ekonomii, korupcji, polityki i praw człowieka