21 lipca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

W raporcie czytamy: „Superkontynent” zniszczy ludzkość

W raporcie czytamy: „Superkontynent” zniszczy ludzkość

(CNN) — Naukowcy przewidywali, że utworzenie nowego „superkontynentu” może w ciągu 250 milionów lat zniszczyć ludzi i wszystkie inne żyjące ssaki.

Wykorzystując pierwsze superkomputerowe modele klimatyczne z dalekiej przyszłości, naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu w Wielkiej Brytanii przewidzieli, jak za około 250 milionów lat nasilą się ekstremalne zjawiska klimatyczne po połączeniu kontynentów świata w superkontynent, Pangea Ultima.

Odkryli, że byłoby tam zbyt gorąco, sucho i prawie nie nadawałoby się do zamieszkania dla ludzi i ssaków, które nie ewoluowały, aby wytrzymać długotrwałe narażenie na ekstremalne ciepło.

Naukowcy przeprowadzili symulację trendów temperatury, wiatru, opadów i wilgotności na superkontynencie oraz wykorzystali modele tektoniki płyt, chemii oceanów i biologii do obliczenia poziomu dwutlenku węgla.

Odkryli, że powstanie Pangea Ultima nie tylko doprowadzi do bardziej regularnych erupcji wulkanów, wyrzucania dwutlenku węgla do atmosfery i ocieplenia planety, ale także Słońce stanie się jaśniejsze, wyemituje więcej energii i jeszcze bardziej ogrzeje Ziemię – twierdzą eksperci. Artykuł ukazał się w poniedziałek w czasopiśmie Przyrodnicze nauki o ziemi.

„Nowo powstający superkontynent wywołałby potrójny efekt, obejmujący efekt kontynentalny, gorętsze słońce i więcej dwutlenku węgla w atmosferze” – powiedział w oświadczeniu Alexander Farnsworth, starszy pracownik naukowy na Uniwersytecie w Bristolu i główny autor badania. Poniedziałek. . .

„Powszechne temperatury 40-50°C i jeszcze wyższe maksymalne temperatury dzienne, dodatkowo zaostrzone przez wysoki poziom wilgotności, ostatecznie zadecydują o naszym losie” – dodał Farnsworth. „Ludzie umrą – wraz z wieloma gatunkami”. Drugie – z powodu ich niemożność pozbycia się tego ciepła poprzez pot, który chłodzi ciało.”

Farnsworth zauważył, że zwiększone ciepło stworzy środowisko pozbawione źródeł pożywienia i wody dla ssaków.

To zdjęcie pokazuje dzisiejszą geografię Ziemi i spodziewaną geografię Ziemi za 250 milionów lat, kiedy wszystkie kontynenty zbiegną się w jeden superkontynent.

Chociaż jak dotąd istnieje znaczna niepewność co do przewidywania przyszłości, naukowcy stwierdzili, że perspektywy wyglądają „bardzo ponuro”, gdyż tylko 8–16% superkontynentu nadaje się do zamieszkania przez ssaki.

READ  Na podstawie tego, na co spojrzysz w teście osobowości, będziesz wiedzieć, czy jesteś prawdziwą osobą | Meksyk

Z raportu wynika, że ​​dwutlenek węgla może podwoić obecny poziom, choć obliczenia te przeprowadzono przy założeniu, że ludzie przestaną spalać paliwa kopalne już teraz, „w przeciwnym razie liczby te zobaczylibyśmy znacznie wcześniej” – stwierdził Benjamin Mills w oświadczeniu. Profesor ewolucji systemów ziemskich na Uniwersytecie w Leeds i współautor raportu.

Autorzy raportu ostrzegają, że te ponure perspektywy nie usprawiedliwiają samozadowolenia, jeśli chodzi o walkę z obecnym kryzysem klimatycznym. Zmiany klimatyczne spowodowane działalnością człowieka powodują już co roku miliony zgonów na całym świecie.

„Niezwykle ważne jest, abyśmy nie stracili z oczu obecnego kryzysu klimatycznego, który jest wynikiem emisji gazów cieplarnianych przez człowieka” – stwierdziła w oświadczeniu współautorka Eunice Lu, badaczka ds. zmian klimatycznych i zdrowia na Uniwersytecie w Bristolu. .

„Chociaż spodziewamy się, że w ciągu 250 milionów lat planeta nie będzie nadawała się do zamieszkania, dziś już jesteśmy świadkami ekstremalnych upałów, które szkodzą zdrowiu ludzkiemu. Dlatego ważne jest jak najszybsze osiągnięcie zerowej emisji netto” – dodał Lu.

Zmiana klimatu jest na dobrej drodze do przekształcenia życia na Ziemi, a według ważnego raportu wspieranego przez ONZ opublikowanego w zeszłym roku miliardy ludzi i innych gatunków osiągną punkt, w którym nie będą już w stanie się przystosować, chyba że globalne ocieplenie zostanie radykalnie spowolnione.

Naukowcy od dziesięcioleci ostrzegają, że wzrost temperatury musi utrzymać się poniżej 1,5°C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej, co szybko zamknie okno, aby zmniejszyć naszą zależność od paliw kopalnych i uniknąć katastrofalnych zmian, które zmienią życie, jakie znamy.

Ostatnie masowe wymieranie miało miejsce około 66 milionów lat temu, kiedy asteroida uderzyła w Ziemię i unicestwiła dinozaury oraz większość życia na planecie.

Z relacjami Angeli Fritz, Rachel Ramirez i Laury Baddison z CNN.