18 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Uważaj na sztywność. Dusza nie jest za nim

Papież Franciszek ostrzegał wierzących chrześcijan przed sugestiami ścisłej religijności, które odbiegają od orędzia Chrystusa: „Bądźcie ostrożni w obliczu bezwładu, jaki wam proponują! Bo za każdym bezwładem kryje się coś złego, nie ma ducha Bożego”.

Podczas środowego wywiadu publicznego, 1 września, któremu przewodniczył z Sali Pawła VI w Watykanie, Ojciec Święty ostrzegł, że problemy, z jakimi borykali się Galatów w czasach św. Pawła, wynikają z pokusy opuszczenia drogi. Przyjmując Ewangelię „można ją powtarzać. Rzeczywiście, widzieliśmy, że powtarzało się to w historii”.

Te pokusy, w szczególności, będą w istocie „popadać w formalności, co jest jedną z pokus prowadzących do hipokryzji.

Papież zwrócił uwagę na to, że „określenia, jakimi apostoł zwraca się do Galatów nie są grzeczne. W innych listach łatwo jest znaleźć wyrażenie „bracia” lub „najdroższy”, nie tutaj. Generalnie mówi „Galacjan” i nazywa ich dwukrotnie „głupcami”, co nie jest określeniem grzecznym. Robi to nie dlatego, że nie są mądrzy, ale dlatego, że prawie nie zdając sobie z tego sprawy, ryzykują utratę wiary w Chrystusa, którą przyjęli z wielkim entuzjazmem”.

Papież wyjaśnił, że to niebezpieczeństwo, w które dali się wciągnąć Galacjanie, jest przyczyną gniewu św. Pawła, co znajduje odzwierciedlenie w tonie listu.

Galacjanie są „głupcami, bo nie zdają sobie sprawy, że niebezpieczeństwo tkwi w utracie drogocennego skarbu, piękna nowości Chrystusa”.

Cud i smutek Proroka są jasne. Nie bez goryczy prowokuje tych chrześcijan do przypomnienia sobie pierwszej złożonej przez siebie deklaracji, w której zaoferował im możliwość uzyskania nieoczekiwanej dotąd wolności”.

W swoim liście do społeczności Galatów Paweł stara się „wpędzić chrześcijan w kłopoty, aby zdali sobie sprawę z tego, o co toczy się gra i nie dali się oczarować dźwiękowi syren, które chcą ich poprowadzić do religijności”. Opiera się wyłącznie na ścisłym przestrzeganiu zasad”.

READ  Papież: Wiara ucieleśnia się w konkretnym życiu poprzez konkretne działania

Ponieważ „ci nowi misjonarze, którzy przybyli tam, w Galacji, przekonali ich, że powinni wrócić i postępować zgodnie z nauką, która została zachowana i która doprowadziła do doskonałości przed przyjściem Chrystusa, która jest nagrodą zbawienia”.

Natomiast Galacjanie „dobrze zrozumieli to, o czym mówił apostoł. Z pewnością doświadczyli działania Ducha Świętego w zborze: tak jak w innych kościołach, również pojawiła się między nimi miłość i różne dary”.

„Wpraw ich w kłopoty, muszą koniecznie odpowiedzieć, że to, czego doświadczyli, było owocem nowości duszy. Dlatego na początku jego dojścia do wiary była to inicjatywa Boga, a nie inicjatywa ludzi. Duch był bohaterem jego doświadczenia. Umieszczenie go teraz w tle, aby nadać priorytet swoim działaniom, byłoby od głupoty. Świętość pochodzi od Ducha Świętego. Jest wolna od odkupienia przez Jezusa. To nas usprawiedliwia”.

Papież zwrócił uwagę, że niebezpieczeństwo, przed którym św. Paweł ostrzegał Galacjan, jest tym samym, które może zdarzyć się dzisiaj.

„Ponadto, zawsze w historii, a także dzisiaj, dzieją się rzeczy podobne do tego, co przydarzyło się Galatom. Również dzisiaj ten, który mówi do nas: „Nie, świętość jest w tych naukach, w tych rzeczach… musisz to zrobić a to „rozgrzewa nasze uszy, I stawiają nas przed surową religią, która okrada nas z naszej wolności w duchu, który daje nam odkupienie w Chrystusie”.

Ojciec Święty podkreślił, że list do Galatów „pomoże nam nie słuchać tych nieco fundamentalistycznych propozycji, które skłaniają nas do wycofania się w naszym życiu duchowym i próby postępu w paschalnym powołaniu Jezusa”.

Papież zakończył swoje przemówienie przypominając, że „Bóg jest zawsze blisko nas. Z Twoją dobrocią. To jak ojciec, który codziennie wchodzi na dach, aby zobaczyć, czy Syn powróci. Miłość Ojca nigdy nas nie męczy Prośmy mądrość, aby zawsze była tego świadoma i wypędziła fundamentalistów, którzy proponują życie Od sztucznego światła, z dala od zmartwychwstania Chrystusa. Światło jest konieczne, ale światło mądre, a nie sztuczne.”

READ  Mężczyzna wynajmuje uzbrojoną grupę, by torturować swojego kuzyna