14 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

USA zatwierdzają miliard dolarów na odbudowę Żelaznej Kopuły w Izraelu

Prawodawcy amerykańscy dali zielone światło do puli 1 miliarda dolarów na zaopatrzenie Iron Dome, izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej, po tym, jak kontrowersje wywołały wycofanie tej samej kwoty z innego rachunku, w następstwie buntu bardziej postępowego skrzydła Demokratów.

Kwota ta została pierwotnie ujęta w ustawie dotyczącej rychłego zamknięcia rządu i potencjalnego kryzysu zadłużenia w październiku.

Jednak grupa postępowców w ParlamentKontrolowana przez Demokratów zapowiedziała, że ​​odrzuci tekst, chyba że z projektu zostaną wycofane fundusze Iron Dome.

Przelew został ostatecznie wprowadzony w Izbie Reprezentantów stosunkiem głosów 420 do 9.

„Uchwalenie tej ustawy odzwierciedla wielką jedność w Kongresie… bezpieczeństwa Izraela” – powiedziała Nancy Pelosi, liderka Izby Reprezentantów Demokratów, w przemówieniu na korytarzach kompleksu.

„Pomoc dla Izraela jest niezbędna, ponieważ bezpieczeństwo Izraela jest konieczne dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych”.

Według izraelskich urzędników Żelazna Kopuła zniszczyła tysiące rakiet krótkiego zasięgu i pocisków wystrzelonych przez bojowników Hamasu z Gazy, zanim dotarli do zaludnionych obszarów.

Według Congressional Research Service od czasu jego uruchomienia dziesięć lat temu, firma ta jest wspierana przez Stany Zjednoczone za 1,6 miliarda dolarów.

Posunięcie postępowego skrzydła rozwścieczyło członków obu partii, a przywódca Izby Reprezentantów Kevin McCarthy potępił to, co określił jako demokratów kapitulujących przed „antysemickim wpływem swoich ekstremistycznych członków”.

Za pośrednictwem Twittera Dean Phillips, demokratyczny kongresman z Minnesoty, „podejrzewał”, że jego koledzy sprzeciwiają się obronie jednego z „najważniejszych sojuszników i jedynego narodu żydowskiego na świecie przed pociskami Hamasu”.

Premier Izraela Naftali Bennett podziękował stronom za zaangażowanie w bezpieczeństwo kraju, a narodowi amerykańskiemu za „niezachwianą przyjaźń”.

Jednak sprzeciw wobec finansowania podkreślił, że postępowcy są coraz bardziej sceptyczni wobec nieograniczonej pomocy dla Izraela, trzy miesiące po tym, jak Naftali obalił prawicowego i twardogłowego premiera Benjamina Netanjahu.

READ  La Jornada – Miley wygrywa drugą turę i zostanie nowym prezydentem Argentyny

Rashida Tlaib i Ilhan Omar, pierwsze w Ameryce muzułmańskie kongresmenki, zamieściły na Twitterze swoją dezaprobatę dla finansowania, powołując się na łamanie praw człowieka wobec Palestyńczyków i nielegalną ekspansję osiedli.

Dawać