14 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

To, co jest znane – El Financiero

To, co jest znane – El Financiero

On szok Rosyjski samolot przeciwko amerykańskiemu dronowi rozpoznawczemu Incydent nad Morzem Czarnym we wtorek był niezwykłym, ale poważnym incydentem, który rozgniewał amerykańskiego dyplomatę i wzbudził obawy, że Rosja może uzyskać wrażliwe technologie.

Oto spojrzenie na to, co wiadomo o kolizji.

Co mówią Stany Zjednoczone

Departament Obrony USA i dowództwo europejskie USA poinformowały, że dwa rosyjskie samoloty Su-27 zrzuciły paliwo na drona MQ-9, który wykonywał regularną misję obserwacyjną nad Morzem Czarnym w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. Mówią, że rosyjskie samoloty krążyły wokół i przed dronem kilka razy przez około 30 lub 40 minut i że Jeden z samolotów uderzył w śmigło MQ-9co skłoniło siły amerykańskie do zestrzelenia MQ-9 nad wodami międzynarodowymi”.

Zwrócił na to uwagę gen. James Hecker, dowódca Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce Działania rosyjskiego samolotu „prawie spowodowały awarię obu samolotów”.. Rzecznik Pentagonu generał brygady Pat Ryder powiedział, że kolizja mogła również uszkodzić rosyjski samolot, ale samolot zdołał wylądować.


Pentagon powiedział, że dron był „całkowicie wolny” od jakiegokolwiek terytorium Ukrainy, ale nie podał żadnych dalszych szczegółów. Urzędnik USA, mówiąc pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że to działa Zachodni Krym nad Morzem Czarnym.

Nie jest jasne, czy był to wypadek, czy celowe działanie, ale obie strony zgadzają się, że rosyjski samolot próbował przechwycić drona.

Co mówi Rosja

On Ministerstwo Obrony Rosja Mówi, że samolot leciał w pobliżu rosyjskiej granicyktóry wszedł na obszar zastrzeżony przez władze rosyjskie, a rosyjskie samoloty natychmiast wyruszyły, aby go przechwycić. Twierdzi, że „w wyniku nagłego manewru amerykański dron wszedł w niekontrolowany lot z utratą wysokości i zderzył się z akwenem”.

Rosja ogłosiła zakaz lotów nad dużymi obszarami Półwyspu Krymskiego. Od czasu aneksji ukraińskiego półwyspu w 2014 r. i na długo przed inwazją na Ukrainę w 2022 r. Moskwa twierdzi, że amerykańskie samoloty szpiegowskie latają blisko jej granic i ignorują rosyjskie ostrzeżenia.

READ  Co wiemy o jego objawach?

Kraje w międzynarodowej przestrzeni powietrznej i na wodach działają normalnie i żadne z nich nie może ograniczać działań poza swoim terytorium.

Co to jest MQ-9 Reaper?

On MQ-9 Reaper to duży amerykański zdalnie sterowany dron przez dwuosobową drużynę Sił Powietrznych. Mieści stację naziemną i sprzęt kosmiczny, a jego rozpiętość skrzydeł wynosi 20 metrów. W skład zespołu wchodzi pilot odpowiedzialny za kierowanie samolotem oraz członek załogi odpowiedzialny za obsługę czujników i celowanie uzbrojenia.

MQ-9 Reaper był szeroko stosowany podczas wojen w Iraku i Afganistanie do obserwacji z powietrza i bombardowań i może być latany z bronią lub bez. Jest w stanie przenosić do ośmiu pocisków naprowadzanych laserowo i unosić się nad celem przez 24 godziny. Ma około 11 metrów długości, 4 metry wysokości i waży około 2200 kilogramów. Jest w stanie latać na wysokości do 15 kilometrów i ma zasięg około 2500 kilometrów (1400 mil morskich).

Incydent dyplomatyczny między Stanami Zjednoczonymi a Rosją

Zderzenie wywołało incydent dyplomatyczny między Rosją a Stanami Zjednoczonymi.

Departament Stanu w Waszyngtonie wezwał we wtorek ambasadora Rosji Anatolija Antonowa na spotkanie z podsekretarzem stanu do spraw europejskich Karen Donfried.

„Kontaktujemy się z Rosjanami na wyższych szczeblach, aby wyrazić nasz zdecydowany sprzeciw wobec tego nieprofesjonalnego i niebezpiecznego przechwycenia, które spowodowało zestrzelenie amerykańskiego drona” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, John Kirby, powiedział, że Stany Zjednoczone „zgłoszą nasze obawy dotyczące tego nieprofesjonalnego i niebezpiecznego przechwycenia”.