29 września, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ten szpital w górach Guerrero się rozpada

Ten szpital w górach Guerrero się rozpada

Metlatónoc. — W tej gminie w dystrykcie La Montaña w Guerrero bieda się nie kończy, a służba zdrowia znika.

Zawala się dach Centrum Zdrowia Mtlatonock. Zaczyna padać deszcz, a wraz z nim części dachu biur, laboratorium klinicznego, sali porodowej, izby przyjęć i archiwów z powodu braku konserwacji.

Gdy kawałki dachu spadają, wnętrze jest wypełnione kałużami, co jest niehigieniczne i niebezpieczne. Pracownicy komentują, że lekarz poślizgnął się i zranił sobie ramię.

Jedynym miejscem, w którym nie pada deszcz, jest korytarz, gdzie niczym rodząca ustawiono trzy łóżka dla pacjentów w nagłych wypadkach.

Lekarze i pielęgniarki leczą wszystkich innych na terenie ośrodka zdrowia. Przy wejściu stawiają płótno i bez ekwipunku pozdrawiają przybyłych.

To centrum zdrowia to jedyna możliwość, jaką ma około 8 000 osób z gmin Metlatónoc i Cochoapa El Grande, ale to zdecydowanie za mało, ponieważ dziesiątki mieszkańców muszą udać się do szpitala ogólnego w Tlapa, oddalonego o około trzy godziny drogi. Okoliczności pozwalają.

Metlatónoc i Cochoapa El Grande to dwie gminy o najwyższym wskaźniku ubóstwa w Guerrero, a także w kraju.

Według najnowszego raportu Krajowej Rady ds. Oceny Polityki Rozwoju Społecznego (Coneval), Guerrero zajmuje pierwsze miejsce pod względem wskaźników ubóstwa i skrajnego ubóstwa, ustępując jedynie regionowi Chiapas.

Z raportu Konefala wynika, że ​​kraj odnotował spadek poziomu ubóstwa, a 8,9 mln osób opuściło ten kraj; Natomiast w brakach wynikających z dostępu do świadczeń zdrowotnych wskaźnik wzrósł z 28,2% do 39,1%, co oznacza wzrost o prawie 10 punktów procentowych w ciągu ostatnich dwóch lat.

Relacja Konefala pokrywa się z rzeczywistością w Mtlatonok. Tutaj ośrodek zdrowia jest jedyną możliwością uzyskania pomocy medycznej w tym rejonie La Montaña de Guerrero, a sytuacja pogarsza się już od dwóch lat.

Pan Venancio Villanueva Hernandez, sekretarz techniczny Komitetu Monitorującego Centrum Zdrowia Mitlatonoc, zadenuncjował, że od dwóch lat wzywa do naprawy dachu z powodu ciągłego wycieku wody.

Wyjaśnił, że w ośrodku zdrowia prawie nie ma miejsca, w którym można by zapewnić opiekę, bo jak pada deszcz, to woda płynie i przelewa się.

Venancio Villanueva powiedział, że władze państwowe od dwóch lat są świadome warunków panujących w ośrodku zdrowia i jedyne, co robią, to obiecują, że położą materiał hydroizolacyjny, gdy to nie wystarczy, aby rozwiązać problem.

Powiedział, że kilka dni temu dowiedzieli się, że stanowy sekretariat zdrowia rozważał budżet na naprawę ośrodków zdrowia i szpitali, ale tych w Metlatónoc nie ma na tej liście.

Powiedział, że dwa lata temu prezydent Andrés Manuel López Obrador odwiedził gminę i obiecał zbudować podstawowy szpital społeczny, co nie doszło do skutku, mimo że Rada Miasta Mettlatonoc przekazała już ziemię pod jego budowę.

Pielęgniarki i lekarze z powodu złej sytuacji wewnętrznej zmuszeni są do świadczenia opieki na dziedzińcach ośrodka zdrowia. Zdjęcie: Salvador Cisneros/El Universal

Oprócz szkód spowodowanych brakiem konserwacji, ośrodek zdrowia nie ma wystarczającej liczby leków ani personelu.

Venancio Villanueva przypomniał, że dwa lata temu było 49 pracowników, w tym lekarze, pielęgniarki, administratorzy i burmistrzowie. Obecnie pozostało ich 35, w tym czterech lekarzy (żaden nie jest specjalistą), 10 pielęgniarek, a reszta to pracownicy administracyjni i burmistrzowie.

Podkreślił, że „lekarze odchodzą, bo nie ma warunków do ich pracy”.

Według jego relacji stanowy departament zdrowia obiecał zainwestować 3,5 miliona pesos w naprawę dachu w zamian za niezgłoszenie szkód.

Zapisz się tutaj Aby otrzymywać nasze biuletyny z codziennymi wiadomościami, opiniami i wieloma innymi opcjami bezpośrednio na swój adres e-mail.