22 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Taitalura: Jaki był przodek jaszczurek żyjących w Argentynie?

Taytalura, przodek jaszczurek, węży i ​​innych gadów, w ich naturalnym środowisku na terenie dzisiejszego Ischigualasto (ilustracja Jorge Blanco)

20 lat temu argentyński paleontolog Ricardo Martinez badał Dolinę Księżyca, obszar wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nagle, z wieloma kamieniami na górze, pojawiła się czaszka ze szczęką. Czułem się jak nieznane zwierzę. Trzymałem go w rękach i informowałem zespół. Jeden z wolontariuszy kampanii zrobił mi zdjęcie. Nigdy nie wyobrażałem sobie prawdziwego znaczenia, jakie skamielina będzie miała dla historii bioróżnorodności na naszej planecie” – powiedział podczas wywiadu z . Infobae. Był to gad mający około 231 milionów lat, przodek wszystkich dzisiejszych zwierząt, takich jak jaszczurki, węże, pytony i legwany: nazwano go Taitalura.

Wyniki są istotne na całym świecie, niż najbardziej prestiżowe czasopismo charakter temperamentu Szczegółowo przeanalizował badanie, które dr Martinez przeprowadził z zespołem naukowców pracujących obecnie w Argentynie, Stanach Zjednoczonych i Niemczech i opublikował na okładce. Szczątki kopalne reprezentują początki A Grupa zwierząt, które żyły z pierwszymi dinozaurami. Taitalura zamieszkiwała obecny obszar hrabstwa San Juan 231 mln lat temu, czyli na początku górnego triasu.

W ramach ekspedycji, którą prowadził 20 lat temu, Martinez zebrał skamielinę i przeniósł ją do Muzeum Nauk Przyrodniczych Narodowego Uniwersytetu San Juan. Został zatytułowany „PVSJ 698” i utrzymywał go przez kolejne dziesięć lat. W międzyczasie prowadził badania i publikował prace dotyczące innych skamieniałości. Znacznie wcześniej, w 1991 roku, Martinez i jego zespół znaleźli szczątki Eoraptor LunensisI Drapieżnik o długości nie większej niż 1,20 metra i jeden z pierwszych dinozaurów na świecie.

Paleontolog Ricardo Martinez w czasie odkrycia Taitalury 20 lat temu (Rodolfo Lomascolo)
Paleontolog Ricardo Martinez w czasie odkrycia Taitalury 20 lat temu (Rodolfo Lomasculo)

Teraz Martínez opublikował pracę na temat Taytalura w magazynie charakter temperamentu. „Taitalora kontraŻyła z pierwszymi dinozaurami. To byłaby część diety tych dinozaurów”. „Pierwsze dinozaury nie były tak duże, jak te, które zwykle widuje się w filmach. Miały rozmiary podobne do dzisiejszych kurczaków”dodany.

READ  EBAU pozostawia „historyczny” wymóg dostępu do leków

Taytalura ma tę właściwość, że jest przodkiem jaszczurek i innych zwierząt skali. Jest to pierwsze odkrycie na półkuli południowej. Czaszka jest kompletna i trójwymiarowa. Trudno znaleźć ten rodzaj skamieniałości bez deformacji ze względu na upływający czas”Dr Martinez, który należy do grupy opiekunów naukowych Parku Prowincjonalnego Ichigualasto, który jest licznie odwiedzany przez turystów z różnych krajów, podkreślił.

„To wielka przyjemność znaleźć Taitalorę. To jest jak dotykanie nieba rękami. Jestem pasjonatem tej dziedziny. Znajdź coś, czego ludzkość nigdy nie znała.” Paleontolog powiedział, że przez całą moją karierę opisywałem nowe gatunki i czułem uczucie, które będzie trwać wiecznie.

Czaszka wraz ze szczęką mierzy tylko 2 cm. Znalezione zwierzę w chwili życia musiało mieć całkowitą długość około 15 cm. Oznacza to, że nie różniła się zbytnio od żadnej żywej jaszczurki, nawet jeśli znaleziono tylko jej głowę. Ma duże orbity, czaszkę, która rozciąga się do tyłu jak kameleon, a kości jego czaszki są ozdobione wieloma małymi wgłębieniami.

Rekonstrukcja czaszki Taitalury metodą tomografii komputerowej (po lewej) i jej miejsce w gadzim drzewie ewolucyjnym (po prawej) (Zdjęcie po lewej Gabriela Sobral, Jorge Blanco, Ricardo Martinez. Drzewo Tiago Simes)
Rekonstrukcja czaszki Taitalury metodą tomografii komputerowej (po lewej) i jej miejsce w gadzim drzewie ewolucyjnym (po prawej) (Zdjęcie po lewej Gabriela Sobral, Jorge Blanco, Ricardo Martinez. Drzewo Tiago Simes)

Ich zęby nie tkwią w dziurach jak u ludzi, ani w kroku, jak u wielu jaszczurek, ani nie są sklejone, jak u sphenodonów, ale tkwią w długim kanale, co jest unikalną metodą niespotykaną u innych gadów.

Jego cechy anatomiczne pokazują, że Małe gady są wczesnymi przedstawicielami lepidozauromorfów, grupy obejmującej obecne lepidozaury (jaszczurki, węże i sfenodonty), które dziś obejmują około 10 000 gatunków i które powstały w tym samym czasie co dinozaury, krokodyle, pterozaury i ssaki.

Na początku ery mezozoicznej, około 250 milionów lat temu, lepidozauromorfy wyróżniały się spośród innej dużej grupy dwunożnych gadów, archozauromorfów, grupy obejmującej krokodyle i ptaki. Inne wczesne lepidozaury zostały znalezione w skałach w tym samym wieku w Europie, ale Taitalura Nie tylko wydaje się być przodkiem dla nich wszystkich, ale jest pierwszym znalezionym w południowej Pangei. Wskazuje to, że ewolucja grupy nie zachodziła tylko na półkuli północnej.

Po recenzji naukowej, Nature uznała odkrycie skamieniałości w San Juan za warte okładki numeru z 9 września, z ilustracją Jorge Blanco (Nature)
Po recenzji naukowej, Nature uznała odkrycie skamieniałości w San Juan za warte okładki numeru z 9 września, z ilustracją Jorge Blanco (Nature)

Skamielina została znaleziona w „Cancha de Bochas”, pasie skał z formacji Ischigualasto w Parku Regionalnym Ischigualasto w prowincji San Juan w Argentynie. Na tym terenie znaleziono również dinozaury Herrerazaur, Eoraptor i Panphagia, Oprócz przodków ssaków, takich jak działanie I Digocanes. Wiek określa się na około 231 milionów lat Starożytny, wczesny górny trias, w czasie, gdy największe drapieżniki były krewnymi krokodyli lądowych, a pierwsze dinozaury zyskiwały na popularności.

READ  Twój wybór w tym quizie wizualnym ujawni Twoją prawdziwą osobowość | Meksyk

W tamtych czasach wszystkie kontynenty tworzyły jedną masę, którą znamy jako Pangeę, ponieważ istniały rozległe pustynie. Region Ishigualasto bardzo różnił się wówczas od dzisiejszej pustyni. W tamtym czasie zawierała obfite paprocie, drzewa iglaste i błyszczące rośliny (lub „paprocie z nasionami”) w świecie, który wciąż nie znał kwiatów. małe zwierzęta lubią Taitalura Poruszali się szybko, by łapać owady.

Skamielina była badana wspólnie przez paleontologów i paleontologów z różnych instytucji. Dr Martinez kieruje Dystryktem Paleontologii w Muzeum Nauk Przyrodniczych Narodowego Uniwersytetu San Juan (Argentyna). doktor James Simoys, brazylijski paleontolog, pracuje nad pochodzeniem jaszczurek w jednym z muzeów nauk przyrodniczych na Uniwersytecie Harvarda w stanie Massachusetts w Stanach Zjednoczonych.

} Oprócz lekarza Gabriella SobralJest brazylijskim paleontologiem specjalizującym się we wczesnych archozaurach i pracuje w Dziale Paleontologii w Staatliches Museum w Stuttgarcie w Niemczech. Był kolejnym argentyńskim członkiem zespołu Sebastián Apesteguía, argentyński paleontolog z Conicet, kieruje obszarem paleontologii Fundacji Historii Naturalnej „Félix de Azara”, która działa na Uniwersytecie Majmonidesa. Specjalizuje się w dinozaurach i krewniakach jaszczurek, zwłaszcza z okresu kredowego.

Dlaczego nazywa się Taitalora? Rzeczownik Taitalura Alkoberi Pochodzi od słowa keczua tytan, co oznacza „ojciec lub dziadek” i Plecy Od Kakan (języka, którym posługują się Diaguitas, starożytni mieszkańcy obszaru San Juan), co oznacza „jaszczurka”. Nazwa ta nawiązuje do paleontologa z San Juan Oscara Alcoopera, który wraz z dr Martinezem kierował ekspedycją, podczas której znaleziono okaz.

Zespół paleontologów i techników kierowany przez Ricardo Martineza w 2001 roku podczas wyprawy, w której dokonano odkrycia
Zespół paleontologów i techników kierowany przez Ricardo Martineza w 2001 roku podczas wyprawy, w której dokonano odkrycia

odkrycie i dochodzenie Taitalura Staje się to ważne na arenie międzynarodowej nie tylko ze względu na niesamowitą naturę małej czaszki, ale także ze względu na szeroko zakrojone badania okazu. Technicy z Muzeum Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu San Juan pomogli również naukowcom w pracy nad tomografią i interpretacją kości, Oraz badanie morfologii i pokrewieństwa małych gadów.

READ  Jak przetrwać rozstanie według najbardziej monogamicznych zwierząt | Zdrowie i dobra kondycja

Oryginalny materiał kopalny z Taitalura, PVSJ numer 698, a także kilka skamieniałości z tego samego obszaru, są zdeponowane w Paleovertebrate Collection w Muzeum Nauk Przyrodniczych San Juan National University. Dziś, Taitalura Podkreśla pochodzenie ogromnej grupy około 10 000 gatunków, która obejmuje jaszczurki, jaszczurki, węże, amfisbeny i sphenodonty.

Kampania wykopaliskowa, podczas której została odkryta Taitalura Został sfinansowany przez Instytut EarthWatch. W laboratorium Muzeum Nauk Przyrodniczych Narodowego Uniwersytetu San Juan próbka została oczyszczona i przygotowana. Prace badawcze sfinansował Sekretariat Hrabstwa San Juan ds. Nauki, Technologii i Innowacji.

Czytaj: