30 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Stany Zjednoczone ponownie nałożyły sankcje na sektor naftowo-gazowy Wenezueli

Stany Zjednoczone ponownie nałożyły sankcje na sektor naftowo-gazowy Wenezueli

(CNN w języku hiszpańskim) — W środę rząd USA podjął decyzję o ponownym nałożeniu niektórych sankcji na sektor naftowo-gazowy Wenezueli – powiedzieli CNN wyżsi urzędnicy w rządzie Joe Bidena.

Oświadczenie oznacza automatyczne wygaśnięcie licencji 44, która wygasa w czwartek 18 kwietnia i która umożliwiła większości północnoamerykańskich koncernów naftowych prowadzenie działalności w Wenezueli, a państwowemu przedsiębiorstwu energetycznemu Petroleos de Venezuela sprzedaż swojej ropy. W Stanach Zjednoczonych wykorzystują swój system finansowy do spłacania wierzycieli i ściągania długów.

Jako podstawę swojej decyzji Waszyngton podaje, że rząd Nicolasa Maduro „nie otworzył procesu demokratycznego”, do czego zobowiązał się w październiku wraz z zrzeszoną w platformie unionistycznej większością opozycji w porozumieniach podpisanych na Barbadosie.

Jednak Stany Zjednoczone nie zamykają całkowicie drzwi do dialogu z Maduro i według źródeł pragną „praktycznej rozmowy, która umożliwiłaby przywrócenie procesu na właściwe tory”.

Powiedzieli: „Są decyzje, które podejmie rząd Wenezueli, będziemy się ich trzymać i mamy nadzieję, że zakończą się one tym, że Wenezuelczycy będą mogli swobodnie chodzić do urn”.

W miejsce Licencji nr 44 rząd USA zapowiedział wydanie Licencji nr 44-L. Wszystkie działania objęte tą umową zakończą się przed 31 maja, dając firmom 45 dni na ograniczenie swojej działalności w Wenezueli.
Stany Zjednoczone pozostawią w mocy licencję nr 41, która umożliwia Chevronowi eksport wenezuelskiej ropy naftowej dzięki partnerstwu, jakie utrzymuje z Petroleos de Venezuela.

Departament Skarbu nie zna liczby transakcji, które nastąpiły w wyniku wydania licencji, 44. Źródła wskazywały, że licencja umożliwiała indyjskim i chińskim firmom zakup ropy naftowej w Wenezueli bez narażania się na amerykańskie sankcje. Dodali, że licencja „nie jest drogą do inwestycji w Wenezueli”.

Sankcje Wenezueli

Wenezuela twierdzi, że poniesie koszty

„Od czasu wydania licencji Chevron w 2022 r. Wenezuela odnotowała znaczny wzrost produkcji po latach załamania gospodarczego. Według najnowszych prognoz gospodarczych opublikowanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, gospodarka Wenezueli odnotuje w tym roku największy wzrost spośród głównych gospodarek Ameryki Południowej.

READ  Korzyści aktora Pablo Lyle'a zostały ujawnione w więzieniu na Florydzie

Jednak wenezuelski minister ropy Pedro Telechia powiedział w środę CNN, że jego kraj jest gotowy ponieść koszty nowych amerykańskich sankcji.

„W związku z tymi sankcjami i wojną na Bliskim Wschodzie ceny ropy wzrosną dramatycznie, co spowoduje wzrost cen gazu w Stanach Zjednoczonych [que causan estas sanciones] Nie dotyczy to tylko Wenezueli, ale całej społeczności międzynarodowej. „Wenezuela będzie nadal się rozwijać, z sankcjami lub bez nich” – stwierdziła Telechia.

W październiku 2023 r. administracja Bidena zniosła szerokie sankcje gospodarcze wymierzone w wenezuelski przemysł wydobywczy i naftowy, wspierając porozumienie osiągnięte na Barbadosie między Maduro a opozycją w sprawie przeprowadzenia wolnych i uczciwych wyborów w 2024 r.

Departament Stanu wyjaśnił następnie, że decyzja o zniesieniu sankcji była uzależniona od dopuszczenia przez rząd Maduro wszystkich swoich przeciwników politycznych do udziału w wyborach.

W styczniu ubiegłego roku Waszyngton ogłosił, że reaktywuje sankcje na wenezuelski sektor naftowo-gazowy w odpowiedzi na decyzję Sądu Najwyższego Wenezueli o anulowaniu kandydatury opozycyjnej Marii Coriny Machado, wielkiej zwyciężczyni prawyborów. Odbyło się w październiku.

Sankcje sektorowe na Wenezuelę nakładano od sierpnia 2017 r., kiedy rząd Donalda Trumpa ogłosił wprowadzenie środków przeciwko sektorowi finansowemu Wenezueli. W styczniu 2019 r. środki dotarły do ​​sektora naftowego po uznaniu przez Waszyngton Juana Guaido za tymczasowego prezydenta tego kraju Ameryki Południowej.