26 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

SAVALnet — nauka i medycyna

SAVALnet — nauka i medycyna

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że zapalenie opon mózgowych spowodowało 250 000 zgonów w 2019 r., a opracowanie przystępnych cenowo szczepionek zapewniających szerokie pokrycie przeciwko szczepom choroby meningokokowej jest kluczowym elementem globalnego planu zwalczania zapalenia opon mózgowych w 2030 r.

Problemy z zaopatrzeniem i przystępnością cenową ograniczyły stosowanie czterowalentnych szczepionek meningokokowych w „pasie zapalenia opon mózgowych”, obszarze Afryki Subsaharyjskiej o wysokim ryzyku epidemii meningokokowego i pneumokokowego zapalenia opon mózgowych. Ponadto pojawił się meningokok X, który może powodować epidemie w całym pasie zapalenia opon mózgowych, dlatego pilnie potrzebna jest szczepionka zapobiegająca temu szczepowi.

Opierając się na sukcesie projektu szczepionki przeciw zapaleniu opon mózgowych (w ramach którego opracowano MenAfriVac, szczepionkę przeciw meningokokom typu A), Instytut Indii opracował Serum i PATH NmCV-5 w celu wyeliminowania choroby meningokokowej w Afryce Subsaharyjskiej.

W badaniu III fazy porównano odpowiedź immunologiczną wywołaną przez nową pięciowalentną szczepionkę NmCV-5 z licencjonowaną czterowalentną szczepionką MenACWY-D u 1800 zdrowych uczestników w wieku od 2 do 29 lat z Mali i Gambii.

Po 28 dniach, w każdym wieku, odpowiedzi immunologiczne wywołane pojedynczą dawką NmCV-5 były na ogół lepsze i indukowano silną odpowiedź immunologiczną przeciwko nowo powstającemu szczepowi meningokokowemu X, dla którego obecnie nie ma zarejestrowanej szczepionki. Badanie nie wykazało żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa.

Badaniem kierował zespół naukowców z Jednostka Rady ds. Badań Medycznych (MRC) z Gambii, z Londyńska Szkoła Higieny i Medycyny Tropikalnej (LSHTM) fa Badacze Bamako (Budżetowy).

Dzięki bardziej opłacalnym metodom produkcji szczepionka mogłaby być dostępna po niższych kosztach niż obecne odpowiedniki, pokonując w ten sposób główną przeszkodę w jej szerokiej dostępności w „pasie zapalenia opon mózgowych”. Badanie ma na celu dostarczenie WHO dowodów potrzebnych do wydania licencji na nową szczepionkę w celu kontrolowania przyszłych epidemii.

Szczepienia do badania odbyły się w czerwcu 2021 roku. 1800 uczestników podzielono na trzy grupy wiekowe: 2-10 lat, 11-17 lat i 18-29 lat. Wszyscy uczestnicy byli Afrykanami, a 50,7% uczestników stanowiły kobiety.

READ  Zorganizują 6. Forum Medycyny Kosmicznej w Meksyku