26 września, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

„Samobójcza” misja, aby uratować świat: NASA wystrzeliwuje sondę na asteroidę, aby ją wytworzyć i dowiedzieć się, jak chronić Ziemię (wideo)

Wysłano:

24 listopada 2021 06:22 GMT

Oczekuje się, że DART dotrze do księżycowej asteroidy Dimorphos w ciągu 10 miesięcy, aby dostosować jej orbitę.

Rakieta SpaceX Falcon 9 wystartowała w środę z sondą NASA DART (Dual Asteroid Redirection Test), rozpoczynając pierwszy test misji obrony Ziemi, która oceni skutki celowego zderzenia z asteroidą.

Start odbył się o 6:21 UTC z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii (USA).

Krótko po starcie stopnie rakiety zostały rozdzielone, aby umożliwić umieszczenie drugiego stopnia na orbicie utrzymywanej. Stamtąd silnik sceniczny ponownie się zapali, aby wysłać DART na orbitę ucieczki Ziemi. Będzie celować w małą sondę Asteroidy księżycowe Dimorphoskrąży wokół większej asteroidy zwanej Didymos, która znajduje się obecnie około 483 mln km od Ziemi, według dane od bramy Space.com. według Prognozowanie Z NASA osiągnie to za około 10 miesięcy, aby przetestować zdolność efektu kinetycznego do Modyfikowanie orbity asteroidy.

Bo to ważne?

Według NASA Dimorphos reprezentuje „Idealna podłoga startowa”, ponieważ zmiana jej orbity nie może zagrażać Ziemi, ponieważ asteroida, od około 160 metrów średnicyNigdy nie przekraczaj orbity planety.

„Chociaż żadna znana asteroida o wysokości ponad 140 metrów nie ma dużej szansy na uderzenie w Ziemię tylko w ciągu najbliższych 100 lat 40% tych asteroid odkryto w październiku 2021 r.„, wyjaśniać w NASA.

W ten sposób możliwość zmiany trajektorii asteroidy określa, czy asteroida zagrażająca planecie może zostać wygnana. „Nie chcemy być w sytuacji, w której asteroida zmierza w kierunku Ziemi i musimy przetestować tego rodzaju zdolność” Powiedziała Lindley Johnson z NASA.

Jak wyglądałby upadek?

Dziesięć dni przed zderzeniem sonda A zostanie wystrzelona CubeSat . Nanosatelita Nazywa się LICIACube, który uchwyci moment uderzenia, a także drugą stronę asteroidy. DART zostanie skierowany do Dimorphos dzięki inteligentnemu systemowi nawigacji SMART NAV, a także obrazom z kamery DRACO.

READ  To pierwsze egzoplanety badane przez Teleskop Jamesa Webba

według niego wylot NASASpaceFlight, po dotarciu do Dimorphos, który orbituje przez 11 godzin i 55 minut, DART zderzy się z asteroidą księżycową i zmieni czas jej trwania na 11 godzin i 45 minut.

Podczas swojej podróży do Demorphos, DART wystawi na próbę wiele innowacyjnych technologii, w tym: NEXT-C. jonowy silnik napędowy Antena z aperturą promieniową o dużym wzmocnieniu umożliwia wysyłanie i odbieranie danych.

Oczekuje się, że testy będą kontynuowane do 2027 roku, kiedy misja HERA Europejskiej Agencji Kosmicznej zbada zmiany spowodowane przez DART w systemach Didymos i Dimorphos.