16 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosja zmienia kurs i przystępuje do umowy na eksport zboża z Ukrainy

Rosja zmienia kurs i przystępuje do umowy na eksport zboża z Ukrainy

(CNN) – Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w środę o przystąpieniu do umowy gwarantującej bezpieczny przepływ statków przewożących ważne zboża z Ukrainy, już kilka dni po ogłoszeniu zawieszenia udziału w porozumieniu.

Moskwa zawiesiła w sobotę udział w porozumieniu, powołując się na ataki dronów na miasto Sewastopol na okupowanym Krymie. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w środę, że otrzymało „gwarancje” na wznowienie programu.

„Rosja uważa, że ​​otrzymane obecnie gwarancje wydają się wystarczające i wznawia realizację porozumienia” – poinformował resort w komunikacie opublikowanym na oficjalnym kanale Telegram.

Rosja oskarżyła Ukrainę o ataki w Sewastopolu. Ukraina nie potwierdziła, że ​​jej siły zaatakowały miasto, a zakres uszkodzeń rosyjskich okrętów nie jest jasny.

Turcja twierdzi, że umowa zostanie wznowiona w środę

Po rozmowie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział, że umowa zostanie wznowiona w środę w południe czasu tureckiego, według państwowej tureckiej agencji informacyjnej Anadolu.

„Po wczorajszej rozmowie telefonicznej z Putinem, od południa dostawy zboża będą kontynuowane zgodnie z planem” – powiedział Erdogan na spotkaniu partii w parlamencie w środę.

Anadolu poinformował, że w środę Erdogan będzie rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na temat umowy zbożowej.

Prezydent Rosji Władimir Putin (P) podaje rękę prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi (L) podczas spotkania w Soczi 5 sierpnia 2022 r. (Fot. Wiaczesław Prokofiew i Wiaczesław PROKOFIEWE / POOL / AFP)

Turcja wraz z ONZ współpracowała w lipcu ubiegłego roku w negocjacjach porozumienia.

Umowa przewidywała procedurę mającą na celu zapewnienie bezpieczeństwa statków przewożących zboże, nawozy i inną ukraińską żywność przez korytarz humanitarny na Morzu Czarnym. Zgodnie z umową wszystkie statki wpływające i wychodzące z ukraińskich portów były sprawdzane i monitorowane przez międzynarodowe zespoły złożone z urzędników z Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ.

Ambasador USA przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Linda Thomas Greenfield powiedziała CNN, że jest „zachwycona”, że wznowiła umowę.

READ  Wszystkie loty z lotniska w Hamburgu zostały zawieszone z powodu przetrzymywania rodziny jako zakładników

„[El acuerdo] Ma zapewnić światu niezbędną żywność i jasne jest, że Rosja jest wreszcie przekonana, że ​​musi to kontynuować i nie może przeszkodzić w wykarmieniu całego świata”.

światowe jedzenie

Ukraina odgrywa ważną rolę na światowym rynku żywności, więc zawieszenie umowy przez Rosję wzbudziło poważne zaniepokojenie w czasie, gdy świat już zmaga się z narastającym kryzysem żywnościowym.

Rosja zapowiedziała powrót do umowy na eksport zboża z Ukrainy

Statek towarowy Razzoni pod banderą Sierra Leone z ponad 26 000 ton ukraińskiego zboża na pokładzie opuścił w poniedziałek port w regionie Odessy.

Według ONZ Ukraina dostarcza światu około 45 milionów ton zboża rocznie. Jest jednym z pięciu największych eksporterów jęczmienia, kukurydzy i pszenicy na świecie. Jest również zdecydowanie największym eksporterem oleju słonecznikowego, odpowiadając za 46% światowego eksportu.

W normalnych czasach Ukraina eksportuje około trzech czwartych produkowanego przez siebie zboża. Według danych Komisji Europejskiej około 90% tego eksportu było wcześniej wysyłane drogą morską z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym.

Ale kiedy pod koniec lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, skutecznie oblegała statki opuszczające ukraińskie porty. Wpływ wojny na światowe rynki żywności był nieunikniony i bardzo bolesny, zwłaszcza że Ukraina jest głównym dostawcą zboża do Światowego Programu Żywnościowego. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, organ ONZ, stwierdziła, że ​​nawet 47 milionów ludzi może być narażonych na „ostrą niepewność żywnościową” z powodu wojny.

Umowa z Morzem Czarnym zapewniła bardzo potrzebną ulgę. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że niższe ceny podstawowych artykułów spożywczych w wyniku porozumienia pośrednio uchroniły około 100 milionów ludzi przed popadnięciem w skrajne ubóstwo.

Dodał, że od poniedziałku w ramach umowy, która weszła w życie latem, wyeksportowano ponad 9,5 mln ton metrycznych produktów spożywczych.

Anna Chernova, Hand Atay i Stephanie Halas wnieśli swój wkład w ten raport.