4 grudnia, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rada Bezpieczeństwa ONZ zbiera się w trybie pilnym po rosyjskich atakach

Rada Bezpieczeństwa ONZ zbiera się w trybie pilnym po rosyjskich atakach

Nie możemy już „liczyć na szczęście”, aby uniknąć wypadku nuklearnego w Zaporożu, mówi dyrektor MAEA

Rafael Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, przemawia do dziennikarzy po spotkaniu zarządu agencji w siedzibie agencji w Wiedniu, Austria, 16 listopada 2022 r. (Zdjęcie: JOE KLAMAR/AFP via Getty Images)

Trwają negocjacje z Kijowem i Moskwą w sprawie utworzenia strefy bezpieczeństwa wokół elektrowni jądrowej Zaporoże, ale tymczasem szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej ONZ ostrzega przed możliwymi konsekwencjami.

„Nie możemy już liczyć na szczęście, aby uniknąć wypadku jądrowego” – powiedział w środę CNN Rafael Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Negocjacje są „postępowe”, powiedział Grossi, ale „jest to aktywna strefa bojowa, więc osiągnięcie uzgodnionych parametrów nie jest łatwe”.

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej powiedział, że w środę spotkał się z rosyjską delegacją w Turcji, a we wtorek rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kulebą.

„Prowadzę konsultacje z obydwoma. Nie zgodziłbym się z oceną, że nie robimy postępów, tak myślę” – powiedział Grossi. „Oczywiście mówimy o czymś bardzo trudnym. To jest wojna. To jest prawdziwa wojna, a obszar ochrony, który proponuję, znajduje się dokładnie na linii frontu, na linii, na której stykają się obaj przeciwnicy. ”

„Ale myślę, że idziemy do przodu i mam nadzieję, że traumatyczne epizody, takie jak ten, który miał miejsce w zeszły weekend, paradoksalnie pomogą nam iść naprzód w tym sensie, że ludzie muszą zdać sobie sprawę, że nie możemy nadal polegać na szczęściu” aby uniknąć wypadku” – powiedział. nuklearny.

Zapytany o to, kto „igra z ogniem”, odnosząc się do własnych komentarzy Grossiego w niedzielę po potężnych eksplozjach, które wstrząsnęły elektrownią jądrową w sobotę i niedzielę, Grossi powiedział: „Bardzo trudno nam powiedzieć, kto to robi z wnętrza elektrowni”. i dodał: „Nawiasem mówiąc, naszym głównym celem jest powstrzymanie tego, a nie wchodzenie w grę atrybucji”.

READ  Wiza amerykańska dla Meksykanów: dla których rozmowa konsularna zostanie anulowana dla wnioskodawców

Później, w środę, elektrownia jądrowa w Zaporożu „po raz kolejny straciła dostęp do zewnętrznej energii elektrycznej” i zamiast tego polegała na rezerwowych generatorach diesla, jeśli chodzi o moc potrzebną do chłodzenia reaktora i innych niezbędnych funkcji, podała agencja w oświadczeniu.