21 lipca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Przebudowali swój pałac i… znaleźli setki złotych monet

Przebudowali swój pałac i… znaleźli setki złotych monet

Jak poinformował w czwartek dom aukcyjny Yvoire Angers, w starym zamku w zachodniej Francji odkryto setki złotych monet wybitych przed rewolucją francuską. Pod koniec września zostaną one wystawione na aukcję.

Te 239 stemplowanych monet Ludwika XIII (1610-1643) i Ludwika XVI (1645-1715) odkryto w 2019 r. w Blousevet, małym miasteczku w regionie Bretanii.

Jak podał dom aukcyjny, para, która kupiła posiadłość w 2012 roku, postanowiła wyremontować trzy budynki na terenie posiadłości, a rzemieślnicy znaleźli skarb w metalowym pudełku w ścianie.

„Pudełko było przymocowane do ściany, wciśnięte między kamienie. Kilka dni później „na belce znaleźli coś, co powinno być workiem z drugą partią kawałków” – dodał.

Monety, które zostały odkryte, obejmują złoto Ludwika i podwójne złoto, z których niektóre są rzadkie. Jeden, wybity w 1646 roku, szacowany jest na 15 000 euro (około 17 780 USD).

To bardzo rzadkie. „Nie ma prawie nic na rynku” – powiedział AFP Florian de Uissonville, licytator z Ivoire Angers, o tym utworze, który pokazuje Ludwika XIV na selfie z kępką włosów opadającą mu na szyję.

Zdaniem eksperta, który zakończy cięcie 29 września, skarb może pochodzić z „oszczędności zamożnego kupca lub rolnika”.

Połowa zebranych środków, szacowanych na 250-300 tysięcy euro (295 tysięcy dolarów i 355 tysięcy dolarów), trafi do rzemieślników, którzy odkryli skarb, a druga połowa do właścicieli.

Progresywny

READ  Król Karol III Anglii | To było jego ogłoszenie na żywo