23 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Premier Polski wspiera Białorusinów po opinii aliantów

Warszawa: PolskaPremier obiecał w poniedziałek, że rząd zawsze będzie wspierał naród białoruski walczący o demokrację i rozważył sugestie, że wysoki rangą członek jego partii rządzącej może podlegać polskiej jedności.
Niesławne frakcje polityczne w Polsce od dawna są zjednoczone Białoruś Sprzeciw wobec dyktatury wieloletniego prezydenta Aleksandra Łukaszenki.
Dla Polski, przez długi czas wchłoniętej i kontrolowanej przez Moskwę, jednolity front przeciwko dyktaturze na Wschodzie jest uważany za cnotę przekraczającą wszelkie podziały obywatelskie.
To znaczy, Swiatłana Sikanuskaja, czołowa kandydatka na prezydenta w zeszłorocznych wyborach na Białorusi, odważyła się spotkać w zeszłym tygodniu. Warszawa Burmistrz Rafael Traskowski, centrowy przywódca opozycji, od dawna skłócony z rządzącą prawicową partią Prawo i Sprawiedliwość.
Richard Derlecki, wiceprzewodniczący parlamentu i czołowy członek rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, ze złością napisał na Twitterze: „Jeśli Czikanuskaja chce promować antydemokratyczne protesty w Polsce i przemawiać na spotkaniu Troskowskiego, powinien szukać pomocy w Moskwie, białoruskiej opozycji to nie jest po stronie naszych przeciwników. ”
Te komentarze sprowokowały wielu Polaków i pojawiły się żądania opozycji, by złożył rezygnację.
Niektórzy wskazują, że mąż działaczki opozycji Sikanuskiej został uwięziony w białoruskim reżimie przy wsparciu Kremla.
– Rhysard Terlecki nie powinien stracić stanowiska, ale powinien zniknąć z życia publicznego – powiedział Marek Mikalski, politolog i profesor Uniwersytetu Śląskiego.
„Nawet jeśli nie wiemy, może wygrał wybory prezydenckie” – powiedział TVN24. Taki pogardliwy ton byłby zgubny dla interesów polskiego rządu. ”
Premier Mattus MorawiskiZapytał w poniedziałek o sprawę, która zaczęła się od obrony rekordu Terleckiego. Przypomniał, że Terlecki był aktywny w walce o demokrację w Polsce w latach 70. i 80. i został aresztowany przez komunistycznych urzędników.
Moraweki powiedział wtedy: „Byliśmy z Białorusinami walczącymi o niepodległość, praworządność i demokrację od początku protestów w sierpniu zeszłego roku”. Podkreślił, że wsparcie będzie kontynuowane.
Wiele polskich wysiłków na rzecz pomocy Białorusi. Rząd finansuje warszawską stację telewizyjną Biełsat, która nadaje niezależne wiadomości na Białorusi.
Wezwał również do międzynarodowej presji na reżim Łukaszenki, podczas gdy Polska przyjęła wielu białoruskich aktywistów, w tym studentów deportowanych do Warszawy i innych polskich miast.
W zeszłym tygodniu rząd ujawnił również, że sprowadził trzech Białorusinów z polskich mniejszości osadzonych w Polsce do bezpiecznego miejsca w Polsce.
Podczas wizyty w Warszawie w zeszłym tygodniu Chikanuskaya podziękowała prezydentowi Andrzej DudaTrasaskowskiego w sojuszu z rządem za pomoc otrzymaną przez Białorusinów od różnych władz w Polsce.