28 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Postępuj zgodnie z tymi czterema prostymi nawykami

Postępuj zgodnie z tymi czterema prostymi nawykami

Japońscy stulatkowie są dobrze znani i otoczeni opieką w swoich społecznościach (Zdjęcie: GETTY)

Jedzenie niewielkich ilości jedzenia, poruszanie się bez sportowych ambicji, medytacja, dzielenie się z przyjaciółmi i sąsiadami oraz wyznaczanie sobie celu w życiu to tylko niektóre z nawyków, którymi podążają „superstulatkowie”, czyli osoby powyżej 110 roku życia, które mieszkają w… Japonia Na pewno znają przepis na dłuższe i lepsze życie.

Japonka Fusa Tatsumi Zmarł 12 grudnia w wieku 116 lat, a jego rodak zmarł w zeszłym roku. Kena Tanaki, w wieku 119 lat. Pokonał ich Chiyo MiyakoKtóry żył 117 lat, od 1901 do 2018 roku.

To także japoński Jerimona KimuryDożył 116 lat i jest najstarszym znanym mężczyzną na świecie.

Wszyscy to superstulatkowie z Japonii – kraju, w którym obecnie żyje zdumiewająca liczba 342 osób w wieku powyżej 110 lat.

Mówi się, że Japonia jest drugim po świecie krajem o największej populacji osób starszych Monako. Jednak to małe europejskie księstwo często jest pomijane na liście jako jeden z najbogatszych i najdroższych krajów na świecie, liczący mniej niż 39 000 mieszkańców.

A zatem: co jest takiego specjalnego w Japonii?

Kiedy Fusa Tatsumi zmarł, został gubernatorem miasta OsakaHirofumi Yoshimura złożył kondolencje i powiedział, że pamięta, „jak aktywna” była starsza kobieta.

Być może ta kobieta, urodzona w 1907 roku i będąca świadkiem stulecia, w którym świat radykalnie się zmienił, miała jasność co do swojej ikigai Albo sens życia, który jest jedną z cech, które posiada wielu stulatków.

Mądrość i umiar

Po śmierci tej osoby w zeszłym roku Fusa Tatsumi została uznana za najstarszą osobę w Japonii Księga rekordów Guinnessa Jako najstarsza osoba na świecie Ken Tanaka.

Ken Tanaka zmarł w 2022 roku w wieku 119 lat i był wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarsza osoba na świecie (Zdjęcie: GETTY)

Ken Tanaka zmarł w 2022 roku w wieku 119 lat i był wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarsza osoba na świecie (Zdjęcie: GETTY)

Tatsumi urodziła się w miasteczku niedaleko Osaki, ukończyła szkołę podstawową, wyszła za mąż za rolnika i miała trójkę dzieci.

Po jej śmierci media podały, że ta Japonka zajmowała się ogrodnictwem, lubiła ceremonie parzenia herbaty i układanie kwiatów.

READ  Aristegui otrzymuje nagrodę WPF 2023 za „walkę z korupcją pomimo nękania”

Jedynym problemem zdrowotnym, jaki zgłosił, było złamanie biodra w wieku 70 lat, problem, który najwyraźniej udało mu się pokonać po dodaniu ponad czterdziestu lat do swojego życia.

Sposób życia tej Japonki wpisuje się w kulturę umiaru wyznawaną przez Yumi Yamamoto, prezes firmy Zadanie LogifyTo organizacja weryfikująca wiek najstarszych ludzi na świecie i odpowiedzialna za zbieranie historii tych, którym udało się dożyć ponad 110 lat.

Yamamoto jest także wnuczką Shigeo Nakachiegodrugą najstarszą kobietą w Japonii w 2021 r., w którym zmarła w wieku 115 lat.

Yamamoto ujawnił, że jest ekspertem w dziedzinie długowieczności Od środka Cztery nawyki japońskich stulatków, które udało mi się potwierdzić z pierwszej ręki i które mogą służyć jako przewodnik dla tych, którzy chcą dożyć lub zbliżyć się do tego wieku w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Te cztery nawyki to:

Hara Hachibu: Tym zwrotem Japończycy przed każdym posiłkiem przypominają sobie, że nie powinni jeść, dopóki nie eksplodują. Tak naprawdę chodzi o to, żeby jeść, aż zjesz Pełne w 80%. Zostaw wolną przestrzeń w żołądku.

„Uważne jedzenie” i umiarkowane ograniczenie kalorii mogą być korzystną praktyką wydłużającą lata życia.

Technika ta polega na jedzeniu wolniej, aby organizm mógł zareagować na sygnał, że nie chce już jeść.Oznacza to, że należy wyeliminować czynniki rozpraszające takie jak telewizor czy telefon komórkowy i skupić się na smakach i jedzeniu w ogóle. ekspertyza. .

Aby zastosować tę metodę, najlepiej używać małych pojemników do podawania jedzenia.

Rób wszystko z umiaremYamamoto mówi, że dzięki rozmowom z japońskimi stulatkami nauczył się robić wszystko z umiarem i bez przesady.

„Jedzą w sposób zrównoważony” – mówi, dodając, że odnoszą się to nie tylko do jedzenia i napojów, ale także do innych aspektów, takich jak niesypianie przez całą noc czy unikanie przytłaczającego lub nadmiernie stresującego środowiska.

READ  Przebudowali swój pałac i… znaleźli setki złotych monet

Gimnastyka radiowa: Od 1928 r. w Japonii nadawana jest audycja radiowa zachęcająca słuchaczy do ćwiczeń przez pięć minut dziennie. Stulatkowie z radością przyjmowali to zaproszenie przez lata.

Większość z nich jest długowieczna Nie chodzi na siłownię Zamiast tego chodzą, wspinają się po schodach lub wykonują ćwiczenia grupowe.

Częścią tajemnicy jest rezygnacja z samochodu na rzecz komunikacji miejskiej i spacerów.

Dobra postawa: Yamamoto mówi, że jego babcia zawsze bardzo rygorystycznie przestrzegała swojej postawy i trzymała proste plecy.

„Jedną rzecz, którą zauważyłem u japońskich stulatków, jest to, że są wobec siebie bardzo zdyscyplinowani i rygorystyczni, jeśli chodzi o wyprostowaną postawę” – mówi szef LongeviQuest, komentując, że chociaż większość stulatków z wiekiem ma tendencję do garbienia się, Japończycy pozostają wyprostowani .

the Szkoła Medyczna Harvarda Doniesienia wskazują, że zła postawa powoduje problemy z plecami i szyją, brak równowagi, bóle głowy i trudności w oddychaniu, a także dostarcza innych interesujących szczegółów od jednej z powiązanych z tym instytucji, czyli Brigham i Szpital Kobiet.

Fizjoterapeutka Megan Markowski z Brigham and Women’s Hospital twierdzi, że obecnie bada, w jaki sposób postawa wpływa na nastrój, sen, zmęczenie i ustawienie szczęki.

Specjalista zwraca także uwagę, że niewłaściwa postawa ma swoje konsekwencje, takie jak nietrzymanie moczu, zaparcia, zgaga i spowolnione trawienie, czyli schorzenia, które w oczywisty sposób uniemożliwiają dożycie starości w dobrej kondycji.

„Garbienie zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej, co wywiera nacisk na pęcherz” – mówi Markowski, odnosząc się do nietrzymania moczu, czyli sytuacji, która przekłada się na nieprzyjemne sceny, w których osoba wydala mocz podczas kaszlu lub śmiechu.

Japończycy są przyzwyczajeni do jedzenia w małych ilościach i w małych miseczkach (Zdjęcie: GETTY)

Japończycy są przyzwyczajeni do jedzenia w małych ilościach i w małych miseczkach (Zdjęcie: GETTY)

Niebieskie obszary

Jest pięć miejsc na świecie o większej populacji powyżej 100 roku życia, które są znane jako… Niebieskie obszary.

Termin ten został po raz pierwszy użyty w 2004 roku przez belgijskiego demografa Michelle Bolin I przez włoskiego lekarza Gianniego Pace’a Kto odkrył to we włoskim regionie Barbalia Z wyspy Sardynia Starców było całkiem sporo.

READ  Pracuję w Kanadzie: Firma Candy zapłaci 100 tys. dolarów za skosztowanie swoich słodyczy, jak to prezentujesz?

W trakcie swoich badań opublikowanych w Journal of Experimental GerontologyNaukowcy wykorzystali mapy i zakreślone na niebiesko obszary o długim czasie życia i nazwali je niebieskimi strefami.

Na tej podstawie amerykański dziennikarz stwierdził: Dana Buettnera Podjął prace badawcze, w których często brały udział Pauline i Bess, i w efekcie tego wysiłku napisał książkę „Sekret niebieskich stref: jedz i żyj jak najzdrowsi ludzie na świecie„.

Do tej pory odkryto na świecie 5 niebieskich stref: Sardynia we Włoszech; wyspa Okinawa, w Japonii; miasto NicoyaW Kostaryka:Al Jazeera IkariaW Grecja i wspólnotę adwentystów Piękne wzgórze W Kalifornia.

Buettner w swojej książce pisze, że odkrył, że receptą na długie lata jest zdrowy tryb życia, praktykowany w odpowiednim społeczeństwie i uwzględnianie praktyk duchowych, formuła, która wydaje się prosta, ale dla tych, którzy się z nią urodzili.

Niebieskie strefy mają tę interesującą właściwość, że są częściowo odizolowane i mają mniejszy dostęp – celowo lub nieumyślnie – do przetworzonej żywności, cukrów, chemikaliów i tłuszczów nasyconych.

Przeanalizowano mieszkańców tych regionów i potwierdzono, że ich DNA nie zawierało niczego wyróżniającego lub różniącego się od DNA reszty planety.

Jednak badacze z Niebieskich Stref odkryli, że ich stuletni mieszkańcy mieli wspólne zwyczaje:

  • Angażują się w aktywność fizyczną.

  • Mają ikigai, powód istnienia lub cel w życiu.

  • Zwalczają stres za pomocą czynności odżywiających duszę, takich jak modlitwa, medytacja, przyjęcie podwieczorkowe lub drzemka.

  • Ich dieta jest zdominowana przez warzywa, owoce i warzywa.

  • Jedzą małe porcje.

  • Nie piją alkoholu lub piją go w bardzo małych ilościach.

  • Podtrzymują więzi rodzinne.

  • Są aktywną częścią swojej społeczności i mają poczucie przynależności.

Niebiescy ludzie

Osoba posiadająca obecnie tytuł najstarszej osoby na świecie to Amerykanin hiszpańskiego pochodzenia Maria Branyas Kto 4 marca 2024 roku skończy 117 lat, a na liście osób powyżej 100 roku życia znajdują się m.in. Brazylijczycy, Wenezuelczycy, Ekwadorczycy i Meksykanie.

Longeviquest nie znalazł żadnych stulatków Rosjaw prawie każdym kraju Afryka Ani na przykład w tych, które tworzą tak zwany świat arabski Można to zobaczyć na miejscu.

Możesz być także zainteresowany | Na filmie

Poznaj sekrety „Niebieskich Stref” na długie życie