16 lipca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska zamknie najbardziej zanieczyszczoną elektrownię w Europie do 2036 r. |  Węgiel

Polska zamknie najbardziej zanieczyszczoną elektrownię w Europie do 2036 r. | Węgiel

Polska planuje zamknąć najbardziej zanieczyszczoną elektrownię w Europie do końca 2036 roku, wynika z projektu dokumentu udostępnionego przez władze lokalne.

Niniejszy dokument, podlegający konsultacjom społecznym, jest częścią wniosku województwa łódzkiego o wsparcie z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, którego celem jest pomoc regionom w przyjęciu kosztów przejścia na gospodarkę neutralną dla klimatu.

Po tym, jak Grupa Energetyczna BGE zrezygnowała z planów budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w Geox, projekt może spowodować straty,

Dokument stwierdza, że ​​Bechadov, który miał rozszerzyć swoją działalność poza lata 30. XX wieku wraz z uwolnieniem z kopalni, zostanie teraz wycofany między 2030 a 2036 rokiem.

„Planowanie terminów zamknięcia bloków energetycznych w elektrowni Pechato” [and] Rezygnacja z planu eksploatacji złoża GeoQ ma fundamentalne znaczenie dla planowania przyszłości kampusu Pechatov, jego pracowników i mieszkańców regionu ”- powiedział Fojiche Wojciech Debrovsky, dyrektor naczelny Fidżi.

„Są symboliczne, bo powodzenie tego projektu w dużej mierze zadecyduje o powodzeniu polskiej transformacji energetycznej”.

Węglowe aktywa BGE, w tym Pechatov i Zhaoqui, mają zostać w ciągu kilku miesięcy zdemontowane i przekazane państwowej spółce w ramach polskiego planu uwolnienia wykorzystania węgla.

Polska produkuje większość energii elektrycznej z węgla, ale pod presją UE i rosnące koszty emisji dwutlenku węgla zachęciły do ​​większych inwestycji w źródła niskoemisyjne.

READ  Według Credit Suisse Santander mógłby opuścić Polskę z 10,5 tys. pracowników