4 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska zabiega o zbliżenie z UE i dezaktywację art. 7 zawieszenia

Polska zabiega o zbliżenie z UE i dezaktywację art. 7 zawieszenia

Artykuł ten został pierwotnie opublikowany język angielski

Polska zaproponowała we wtorek wycofanie się z art. 7, czyli unijnej specjalnej procedury zadośćuczynienia za naruszenia prawa.

Reklama

„Plan działania” zaprezentowany przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnera podczas spotkania ministrów do spraw europejskich w Brukseli zakłada dziewięć ustaw. Przywrócić niezawisłość sądów Od Sądu Najwyższego kraju po sądy powszechne.

Propozycja wpisuje się w reformę dyplomatyczną Donalda Tuska

Propozycja stanowi część zmian dyplomatycznych premiera Donalda Tuska Steruje nim od objęcia urzędu w grudniu.

„Jeśli Polska wyjdzie z tej procedury, będzie to oznaczać, że jesteśmy silniejsi jako państwo członkowskie. Większy wpływ na postęp integracji europejskiej Będziemy mieli więcej możliwości wspierania pomysłów i programów, które chcemy wdrożyć w UE” – powiedział Bodnar reporterom we wtorek rano.

Opisując spotkanie w „dobrej atmosferze”, Bodner wyraził nadzieję, że wprowadzenie „planu działania” i uchylenie art. 7 może nastąpić przed końcem belgijskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Pod koniec czerwca. Idealnie powinno to nastąpić przed 1, 20 maja. Rocznica aneksji obozu polskiego.

„Jako prezydent otwarcie witamy ten pozytywny ruch i będziemy czujni, aby zapewnić głosowanie i pomyślną realizację tych programów reform” – powiedziała belgijska minister spraw zagranicznych Hadja Lahbib, która rozmawiała z Bodnerem.

Komisarze europejscy Věra Jourová (wartości i przejrzystość) i Didier Reynders (sprawiedliwość) byli równie pozytywnie nastawieni, chwaląc „Realistyczny” i „interesujący” plan działania, jednak władza wykonawcza ostrzega, że ​​ostateczna ocena sposobu, w jaki statut opiera się na „obszernej liście niespójności” i „kwestii problematycznych”, skłoni komisję do wykazania się kreatywnością. „Będziemy prowadzić poważny dialog”.

Polska jest karana na podstawie art. 7 od 2017 r

Polska podlega Artykułowi 7 Od 2017 roku wskutek Systematyczne łamanie podstawowych wartości oraz ciągła erozja niezawisłości sądów. Praktyka ta polega na pojawianiu się na okresowych przesłuchaniach przed innymi państwami członkowskimi w celu wyjaśnienia postępów – lub, w tym przypadku, regresji – w zakresie praworządności.

READ  W maju Hiszpania i Polska prowadzą europejskie BPA

Jedynie Polska i Węgry podlegają art. 7, jest często nazywana „opcją nuklearną” traktatów UE, ponieważ w jej końcowej fazie pozbawia kraj prawa do głosowania. (Ten drastyczny krok nigdy nie został podjęty.)

Głębokie zmiany w rządzie PiS doprowadziły do ​​starcia Warszawy z Brukselą.

On Konflikt Warszawy z Brukselą Jej geneza tkwi w głębokich zmianach wprowadzonych podczas ośmioletnich rządów Prawa i Sprawiedliwości (PiS), które przebudowały stosunki między sądami, rozszerzyły wpływy polityczne na wymiar sprawiedliwości, Osłabiony podział władzy i podważyły ​​egzekwowanie prawa UE.

A Bardzo kontrowersyjna reforma Uprawnienie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego do dyskwalifikacji sędziów na podstawie treści ich orzeczeń jest przedmiotem długotrwałego sporu. Do czasu unieważnienia reformy przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości nałożono karę w wysokości miliona euro dziennie. Czerwiec roku Przeszłość

Natychmiastowe weto Dudy

Premier Tusk po objęciu władzy działał zdecydowanie Aby cofnąć najbardziej szkodliwe skutki poprzedniego gabinetu wprowadził ustawę zmieniającą jego spuściznę i usuwającą lojalistów PiS z kluczowych stanowisk. Szybkość zmian Pojawiły się pęcherze i wywołał konflikt z prezydentem Andrzejem Duda jest politycznie powiązany z PiS.

Biorąc pod uwagę swoje prerogatywy, Duda musi podpisywać ustawy w ramach „planu działania” po ich zatwierdzeniu w parlamencie. Weto Dudy, z którego korzystał już w przeszłości, może pokrzyżować ambitny kalendarz zaplanowany przez nowy rząd – ostrzega Piotr Buras, starszy pracownik naukowy Europejskiej Rady ds. Stosunków Zagranicznych (ECFR).

„Nie wiadomo, czy prezydent Andrzej Duda, który jest wyraźnym zwolennikiem politycznym obecnej opozycji (PiS), będzie gotowy podpisać wszystkie te ustawy” – Buras powiedział „Euronews”.

Jeśli to nastąpi zapobieganiePuras dodał, że do Komisji i państw członkowskich należy ocena, czy zobowiązanie do wdrożenia proponowanego planu działania jest wystarczająco mocnym powodem do zniesienia art. 7. Jeżeli pod koniec prezydencji Belgii nie zrealizuje się „plan działania” Polski, debata stanie się kolejną potencjalną przeszkodą dla kolejnych w rządzie Węgier.

READ  Polonia, parasose desconocido de las palmas mensajeras

Poza likwidacją art. 7, rząd Tuska Ma na celu odblokowanie 76,5 miliarda 34,5 miliarda w niskooprocentowanych pożyczkach i 25,3 miliarda w dotacjach w euro oraz pełny dostęp do planu naprawy Covid-19. Chociaż praktyki są różne, zamrożenie finansów wynika głównie z erozji niezawisłości sądów.