29 września, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska wysyła żołnierzy na granicę z Białorusią, aby powstrzymać imigrację

Polska wysyła żołnierzy na granicę z Białorusią, aby powstrzymać imigrację

WARSZAWA (AP) – Polska ogłosiła w środę, że wysyła 2000 dodatkowych żołnierzy na granicę z Białorusią, ponieważ rosną obawy przed nieuprawnioną imigracją.

W rozmowie z państwową agencją informacyjną PAP wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wasik poinformował o decyzji i oskarżył białoruskie władze o organizowanie nielegalnej imigracji.

Zapewnił, że presja migrantów na granicy polsko-białoruskiej rośnie, choć nie ma porównania z sytuacją sprzed dwóch lat. W tym czasie duża liczba migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki przybywała na granicę z wycieczkami ułatwianymi przez białoruski rząd, co Polska uważała za rodzaj „wojny hybrydowej”.

„Gdyby po drugiej stronie byli prawdziwi strażnicy graniczni i nie było służby przemytniczej, nie byłoby takich przejść” – powiedział Wasic.

Polskie władze zareagowały, budując stalową barierę wzdłuż granicy, co spowolniło napływ migrantów i uchodźców, ale nie zatrzymało go całkowicie.

Konsekwencje wojny Rosji z Ukrainą wzbudziły inne obawy, w tym obecność najemników z rosyjskiej grupy Wagnera na Białorusi po zorganizowaniu krótkiego powstania w Rosji.

Kilka dni temu Białoruś rozpoczęła ćwiczenia wojskowe w pobliżu granicy z Polską i Litwą. W zeszłym tygodniu dwa białoruskie śmigłowce na krótko wleciały w polską przestrzeń powietrzną, co Polska uznała za celową prowokację.

Jak informuje PAP, nowi żołnierze na granicy dołączą do już tam 2 tys., by wesprzeć policję i straż graniczną.

Wasik powiedział, że nowe siły dotrą do granicy w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Prezydent RP Andrzej Duda poinformował we wtorek, że 15 października w Polsce odbędą się wybory parlamentarne. Sprzymierzone z nim siły polityczne starają się pokazać wyborcom, że poważnie podchodzą do kwestii obronności i bezpieczeństwa.

READ  Parlament Europejski popiera napływ uchodźców w związku z kryzysem migracyjnym w Polsce i na Węgrzech