29 września, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Niemieckie wyrzutnie rakiet Patriot pozostaną w Polsce – DW – 08.10.2023

Niemieckie wyrzutnie rakiet Patriot pozostaną w Polsce – DW – 08.10.2023

Minister Obrony RP PolskaMariusz Błaszczak zgodził się w czwartek (08.10.2023) z propozycją dalszego rozmieszczania niemieckich wyrzutni rakiet Patriot. Polska Do końca tego roku.

Błaszczak potwierdził w rozmowie z Polskim Radiem, że szef MON przebywa z oficjalną wizytą w Warszawie. Niemcy, Borys PistoriusOtrzymał od niego oficjalną propozycję przedłużenia obecności patriotów w Polsce.

„To jest dobre rozwiązanie” – powiedział polski minister – „dopóki nie dojdą nasze własne systemy obrony przeciwlotniczej, będą one uzupełnieniem naszego systemu obrony przeciwlotniczej”.

Dwa miesiące temu Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż 48 pocisków Patriot, 600 pocisków PAC (Patriot Advanced Capabilities) i 3 systemów MSE (Advanced Missile Units) o wartości około 15 miliardów euro.

Pod koniec ubiegłego roku ówczesna niemiecka minister obrony Christine Lambrecht zaproponowała Polsce zainstalowanie kilku systemów antyrakietowych Patriot w Zamościu, w pobliżu wschodniej granicy, po tym, jak rakieta wystrzelona przez Ukraińców przypadkowo uderzyła w przygraniczne miasto Przemyśl. powodując śmierć dwóch osób.

Napięcie między Polską a Białorusią

Ta przeglądarka nie obsługuje elementu wideo.

Początkowo oferta Berlina wywołała napięcia dyplomatyczne z Polską po tym, jak polski rząd zaproponował stacjonowanie wyrzutni rakietowych na terytorium Ukrainy, ale Warszawa ostatecznie zaakceptowała plan umieszczenia baterii na ziemiach polskich.

Niemieccy urzędnicy ostrzegli, że obecność Patriotów nie może zostać przedłużona poza 2023 rok, rok po tym, jak Niemcy przydzielą wiele z tych baterii Siłom Szybkiego Reagowania (NRF). NATOWcześniej należy przejść przez rotację personelu oraz przegląd i strojenie sprzętu.

Każda bateria Patriot ma od sześciu do ośmiu wyrzutni i ma zasięg 180 kilometrów.

Około 300 żołnierzy niemieckich jest obecnie przydzielonych do trzech baterii przeciwlotniczych Patriot w Polsce.

PC (efe, dpa)