20 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska traci licencję na izraelskie oprogramowanie Pegasus po skandalu szpiegowskim

Polska traci licencję na izraelskie oprogramowanie Pegasus po skandalu szpiegowskim

WARSZAWA, 3 kwietnia (Sputnik).- Minister-Koordynator Służb Specjalnych Tomasz Siemoniak poinformował, że w związku ze skandalem podsłuchowym z udziałem polskich polityków odebrano Polsce izraelską licencję na oprogramowanie.

„Nie używamy tego systemu. Kiedy władze dowiedziały się, że nadużywają tego oprogramowania, wielu krajom cofnięto licencje” – powiedział na żywo w polskiej telewizji Siemoniak, odpowiadając na pytanie, czy Polska nadal korzysta z Pegasusa.

W lutym 2024 roku ujawniono, że polskie służby specjalne podsłuchiwały telefony byłego premiera Morawieckiego i obecnego premiera Donalda Tuska, a także innych polityków, biznesmenów, prawników i osób publicznych.

W styczniu 2024 r. izba niższa Polski poinformowała, że ​​powoła komisję, która ma zbadać wykorzystanie oprogramowania szpiegującego Pegasus w kraju w latach 2015–2023.

Pegasus to oprogramowanie opracowane przez izraelską firmę NSO Group Technologies jako narzędzie służb wywiadowczych, które można niepostrzeżenie wprowadzić do smartfona podejrzanego i umożliwić dostęp do wszystkich jego danych, w tym zaszyfrowanych wiadomości. (Sputnik)

READ  Halka z okazji Święta Niepodległości