23 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska kończy akcję ratunkową w Afganistanie

EFE / EPA / Piotr Nowak z Polski

Kraków (Polska), 26 sierpnia (EFE)
„Dzisiaj kończy się operacja wypędzenia, którą zorganizowaliśmy dla Polaków i naszych współpracowników z Afganistanu” – powiedział Moraviki na konferencji prasowej.
„Ostatni lot z cywilami z Kabulu” ma wylądować w Warszawie dziś rano.
„Misja amerykańska kończy się 31 sierpnia. Misja brytyjska kończy się jutro, a nie po 27 sierpnia 28. Nasza misja kończy się dzisiaj” – powiedział.
Moraviki podkreślił, że Polska „nie porzuciła tych, którzy z nami współpracowali”: „Trwają negocjacje, gdzie znaleźć uchodźców, których przywieźliśmy do Polski”.
Polski rząd ogłosił w środę, że „w sumie 800 osób” zostało przeniesionych z Afganistanu do Polski i że „teraz muszą najpierw przejść izolację zdrowotną, a następnie ubiegać się o status uchodźcy”.
Występując przed prasą po rozmowie z ambasadorem Afganistanu w Polsce Tahirem Quadirą, polski premier powiedział, że Polska „pomogła w eksmisji obywateli innych krajów Unii Europejskiej, w tym Litwy i Estonii. Ich krajów, w tym obywateli Niemiec”.
„Staramy się zapewnić jak największą pomoc i wsparcie” – podsumował.
„Po dokładnym przeanalizowaniu informacji o bezpieczeństwie sytuacji nie możemy ryzykować życia naszych dyplomatów i żołnierzy” – powiedział w środę polski wiceminister spraw zagranicznych Marcin Pridox.
Około 100 polskich żołnierzy przydzielonych do pełnienia funkcji bezpieczeństwa na lotnisku w Kabulu nadal przebywa na lotnisku w Kabulu i ma tam pozostać do 16 września.
W urządzeniu ratowniczym polski rząd wykorzystał kilkanaście samolotów cywilnych i wojskowych.

READ  Mapa polityczna Polski - Mapy Porządku Świata