18 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska dokonuje skoku w zakresie zbrojeń, kupując 96 helikopterów Apache za 12 miliardów dolarów.

Polska dokonuje skoku w zakresie zbrojeń, kupując 96 helikopterów Apache za 12 miliardów dolarów.

Polska w końcu zaproponowała zakup od Stanów Zjednoczonych helikopterów szturmowych Apache o wartości 12 miliardów dolarów, co stanowi umowę z sojusznikiem, który wspiera Ukrainę w jej wojnie z Rosją po jej inwazji. Departament Stanu USA powiadomił Kongres, że producent Boeing dostarczy polskiej armii 96 śmigłowców AH-64E Apache. Polska zdecydowała się w zeszłym roku na zakup helikopterów Apache, które zastąpią starą flotę z czasów sowieckich.

Administracja amerykańska argumentowała, że ​​zakup „zwiększy zdolność Polski do radzenia sobie z obecnymi i przyszłymi zagrożeniami, odstraszy przeciwników i zapewni niezawodne siły zdolne do udziału w operacjach NATO”. W swoim oświadczeniu Departament Stanu określił Polskę jako „siłę zapewniającą stabilność polityczną i postęp gospodarczy w Europie”.

Apache to dwusilnikowy samolot z czterołopatowymi wirnikami głównymi i ogonowym, zdolny do wykonywania misji szturmowych z udziałem czołgów, manewrów szturmowych, eskortowania oraz jako helikopter bojowy ze zdolnością operacyjną w dzień i w nocy. Posiada zestaw czujników w nosie do wykrywania i pozycjonowania celów oraz widzenia w nocy. Jego podstawowym uzbrojeniem jest automatyczne działo M230 kal. 30 mm, umieszczone pod kadłubem, pomiędzy przednimi kołami. Uzbrojony jest także w kombinację przeciwpancernych rakiet AGM-114 Hellfire i rakiet Hydra 70 zamontowanych na czterech stanowiskach swoich dwóch systemów skrzydeł. Dodatkowo może przenosić na końcówce skrzydła rakiety przeciwlotnicze AIM-92 Stinger lub AIM-9 Sidewinder. Model AH-64 to główny śmigłowiec szturmowy używany przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Izraela, Japonii, Grecji i Holandii. Udowodnił swoją skuteczność podczas inwazji na Panamę w 1989 r., a później podczas wojny w Zatoce Perskiej, Kosowa, Afganistanu w 2001 r. i wojny w Iraku. Izrael używa Apaczów w swoich konfliktach w Libanie i Strefie Gazy.

Kupując Apache, polski rząd zdobył punkt przed wyborami 15 października. Groźby ze strony Rosji wzbudziły powszechne zaniepokojenie Polaków, zwłaszcza że wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew ostrzegł wiosną ubiegłego roku, że kraj „zniknie” w przypadku bezpośredniego konfliktu sił rosyjskich i NATO. Ultranacjonalistyczny rząd PiS, dla którego uzbrojenie jest najwyższym priorytetem, wziął się do pracy, kupując nowe koreańskie i amerykańskie czołgi, systemy obrony powietrznej, myśliwce F-35 i setki autobusów: lista, na którą warto zwrócić uwagę, jest długa. Helikoptery bojowe są teraz uwzględnione.

READ  Argentyna przegrała z rywalami Polski w Lidze Narodów w Katarze

Wśród dotychczasowych zakupów wyróżnia się 250 czołgów podstawowych M1A2 Abrams Sepv3, których szacunkowy koszt wynosi 4750 mln dolarów, w tym 116 używanych wersji Abrams i M1A1 za 1400 mln dolarów. Na terenie Polski znajduje się także 180 południowokoreańskich czołgów bojowych K2, które polska firma PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa we współpracy z południowokoreańskim Hyundaiem Rotem) planuje wyprodukować na terenie Polski. W sumie ponad 1300 nowych czołgów (ok. 300 jest w budowie) w Hiszpanii), polskie ciężarówki oraz 45 taktycznych systemów rakietowych Atacms M57 i 25000 zasobników rakietowych MLRS różnych wersji, pakiet o wartości 10 miliardów dolarów, a także rakiety Patriot i mnóstwo amunicji, w tym 648 haubic samobieżnych K9.

Helikopter został pierwotnie zaprojektowany do amerykańskiej obrony podczas zimnej wojny.

Reutera

„Polska musiała zmienić swoje podejście, swoją strategię i podejście do zakupów” – wyjaśnił Marek Świerczyński, dyrektor ds. bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych w warszawskim think tanku Politica Insight. Polska będzie miała „najpotężniejsze siły lądowe w Europie” dzięki inwestycjom obecnego rządu, który podniósł budżet obronny z obecnych 2,3% PKB do oczekiwanych 3% w przyszłym roku, prognozuje minister obrony narodowej Mariusz Błaszak. Odsetek ten jest jednym z najwyższych w NATO. Partia rządząca PiS chce w przyszłości utrzymać ten odsetek na poziomie 5%. Z niedawnego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wynika, że ​​76,7% ankietowanych opowiada się za zwiększeniem wydatków na wojsko.