2 czerwca, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Policjant, który zatrzymał tłum podczas zabójstwa George’a Floyda, został uznany winnym współudziału

(CNN) – Sędzia z Minnesoty skazał byłego funkcjonariusza policji z Minneapolis, Tou Thao, za pomocnictwo w zabójstwie za jego rolę w zabójstwie George’a Floyda w maju 2020 r., zgodnie z dokumentami sądowymi złożonymi w poniedziałek.

W 177-stronicowym orzeczeniu sędzia Peter Cahill napisał, że Thao „aktywnie zachęcała swoich trzech kolegów do trzymania Floyda w niebezpiecznej pozycji leżącej” w przeciwieństwie do jego szkolenia, że ​​pozycja ta może spowodować śmiertelne zadławienie.

„Jako obserwator, Thao mogła patrzeć, jak życie Floyda powoli zanika, pozostając powściągliwym” – napisał Cahill w orzeczeniu. „Jednak Thao podjęła świadomą decyzję, by wziąć aktywny udział w śmierci Floyda – powstrzymując zaniepokojonych świadków, a nawet uniemożliwiając strażakowi z Minneapolis po służbie udzielenie Floydowi bardzo potrzebnej pomocy medycznej”.

Decyzja oznacza koniec serii postępowań stanowych i federalnych czterech byłych funkcjonariuszy zamieszanych w śmierć George’a Floyda, morderstwo nagrane na wideo, które wywołało światowe protesty przeciwko przemocy policji wobec osób czarnoskórych.

„Skazanie Tu Thao jest historyczne i prawidłowe” – powiedział w oświadczeniu prokurator generalny Minnesoty Keith Ellison, główny prokurator w sprawie morderstwa Floyda. „Przynosi kolejną miarę odpowiedzialności w tragicznej śmierci George’a Floyda. Odpowiedzialność nie jest sprawiedliwością, ale jest krokiem na drodze do sprawiedliwości”.

Derek Chauvin, Thomas Lane i J.J. niż dziewięć minut.

Podczas incydentu Thao była w pobliżu i nakazała zaangażowanym mieszkańcom, aby nie przeszkadzali policji. Nawet gdy Floyd prosił o powietrze i matkę, Thao sarkastycznie odnosiła się do rzekomego zażywania narkotyków przez Floyda i uniemożliwiła grupie osób postronnych udzielenie mu pomocy.

Podczas procesu federalnego w 2022 roku Thao zeznał, że zakładał, że inni funkcjonariusze obecni na miejscu zdarzenia „szukali” Floyda i że jego rolą była kontrola tłumu i ruchu. Kiedy prokuratorzy zapytali Thao podczas przesłuchania krzyżowego, dlaczego nie poprosił Chauvina, aby zszedł z szyi Floyda, odpowiedział: „Myślę, że ufałbym 19-letniemu weteranowi, że to zauważy”.

READ  Wstrząsające wideo z wnętrza samolotu chwilę przed katastrofą w Nepalu

Od tego czasu wszyscy byli klienci zostali skazani za przestępstwa.

Chauvin został skazany za morderstwo, zabójstwo z pogardą dla życia i zabójstwo w sądzie stanowym i został skazany na 22,5 roku więzienia w czerwcu 2021 r. W sądzie federalnym przyznał się do pozbawienia Floyda i niezwiązanego z tym naruszenia praw obywatelskich i został skazany na 21 lat więzienia. Odsiaduje wyroki jeden po drugim.

Lin, Kueng i Thao zostali uznani przez sąd federalny za winnych naruszenia praw obywatelskich Floyda i niearesztowania Chauvina, gdy był w areszcie. Thao odsiaduje już wyrok 3,5 roku więzienia za skazanie go w lutym 2022 r. za zarzuty federalne.

W sprawach stanowych Kueng i Lane przyznali się do morderstwa pierwszego stopnia i zostali skazani odpowiednio na 3,5 i 3 lata więzienia.

W październiku 2022 roku Thao zgodziła się na proces przewidziany w sprawie stanowej, zrzekając się prawa do procesu z ławą przysięgłych i pozwalając Cahillowi zadecydować o swoim losie po zapoznaniu się z dowodami przedstawionymi przez obie strony.

Adwokaci rodziny Thao i Floyda nie odpowiadali we wtorek na telefony z CNN w celu uzyskania komentarza. Termin wydania wyroku wyznaczono na 7 sierpnia.