28 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Pęknięcia w polskim rządzie wokół reformy sądownictwa

Pęknięcia w polskim rządzie wokół reformy sądownictwa

Ta treść została opublikowana 16 stycznia 2023 r. – 15:41


Kraków (Polska), 16 stycznia (EFE). – Minister sprawiedliwości RP Zbigniew Ziobro zwrócił się w poniedziałek do prezydenta Andrzeja Dudy o pomoc w zburzeniu promowanej przez rząd reformy sądownictwa, która pogłębia narastające rozłamy w koalicji rządzącej.

W „liście otwartym” opublikowanym w ten piątek w kilku konserwatywnych gazetach wiceszef rządu Giobro potwierdza swoje stanowisko wobec administracji, a Duda demaskuje potrzebę rozpoczęcia „narodowej debaty” kwestionującej reformę. Sąd był chroniony przez rząd.

Znany z eurosceptycyzmu minister pisze w swoim liście, że apeluje do Dudy, bo „ma on bardziej niż inni władzę demokratyczną niezbędną do inicjowania tego rodzaju debaty społecznej” i jest też „obrońcą Polski”. Konstytucja i jej suwerenność”.

Według Giopro, ostatnie zmiany zaproponowane przez rząd i zatwierdzone przez Sejm RP w miniony piątek są „wymuszone rozporządzeniem Unii Europejskiej (UE)”, „wpływają bezpośrednio na kompetencje Prezydenta (…) i, jeśli zostaną wdrożone, , skutecznie osłabią polskie sądownictwo”.

Minister stara się w ten sposób pozyskać poparcie prezydenta przeciwko rządowi, co pogłębia różnice między Ziobrą a koalicjantami.

Andrzej Duda wyraził niedawno zastrzeżenia do reformy, która znacznie różni się od planu, który stworzył w zeszłym roku.

Polska administracja próbuje wprowadzić projektowaną przez Ziobrę nowelizację reformy sądownictwa, co wywołało poważne starcia z Brukselą o niezależność sądownictwa.

Nowelizacją Warszawa próbuje uwolnić Unię Europejską od ok. 35 mld euro pomocy i kredytów przeznaczonych dla Polski w ramach planu naprawy gospodarczej.

Podtrzymujący eurosceptyczne stanowisko minister sprawiedliwości określa otrzymanie tych środków jako „ukrytą i bardzo kosztowną pożyczkę, w dodatku do obowiązku realizacji europejskiej polityki klimatycznej” za „ogromną” cenę.

Z drugiej strony rzecznik polskiego Sądu Najwyższego stwierdził w poniedziałek, że popierana przez rząd propozycja reformy jest „pod wieloma względami niekonstytucyjna”, co popiera wielu ekspertów prawnych w kraju.

READ  Alexandre Guimaraes pojawił się w finale na czele reprezentacji Polski

Partia Ziopro ze swoimi 20 posłami pozwala ultrakonserwatywnemu establishmentowi Prawa i Sprawiedliwości rządzić większością parlamentarną, ale napięcia między Moravickim a Ziopro były już kilkakrotnie widoczne, a ostatnio obaj przywódcy przyznali się do utrzymywania sojuszu przy życiu z czystej wygody. EFE

MAC/JAM/RF

EFE 2023. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe jest wyraźnie zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencji EFE SA.