Kraków (Polska), 16 stycznia (EFE). – Minister sprawiedliwości RP Zbigniew Ziobro zwrócił się w poniedziałek do prezydenta Andrzeja Dudy o pomoc w zburzeniu promowanej przez rząd reformy sądownictwa, która pogłębia narastające rozłamy w koalicji rządzącej.
W „liście otwartym” opublikowanym w ten piątek w kilku konserwatywnych gazetach wiceszef rządu Giobro potwierdza swoje stanowisko wobec administracji, a Duda demaskuje potrzebę rozpoczęcia „narodowej debaty” kwestionującej reformę. Sąd był chroniony przez rząd.
Znany z eurosceptycyzmu minister pisze w swoim liście, że apeluje do Dudy, bo „ma on bardziej niż inni władzę demokratyczną niezbędną do inicjowania tego rodzaju debaty społecznej” i jest też „obrońcą Polski”. Konstytucja i jej suwerenność”.
Według Giopro, ostatnie zmiany zaproponowane przez rząd i zatwierdzone przez Sejm RP w miniony piątek są „wymuszone rozporządzeniem Unii Europejskiej (UE)”, „wpływają bezpośrednio na kompetencje Prezydenta (…) i, jeśli zostaną wdrożone, , skutecznie osłabią polskie sądownictwo”.
Minister stara się w ten sposób pozyskać poparcie prezydenta przeciwko rządowi, co pogłębia różnice między Ziobrą a koalicjantami.
Andrzej Duda wyraził niedawno zastrzeżenia do reformy, która znacznie różni się od planu, który stworzył w zeszłym roku.
Polska administracja próbuje wprowadzić projektowaną przez Ziobrę nowelizację reformy sądownictwa, co wywołało poważne starcia z Brukselą o niezależność sądownictwa.
Nowelizacją Warszawa próbuje uwolnić Unię Europejską od ok. 35 mld euro pomocy i kredytów przeznaczonych dla Polski w ramach planu naprawy gospodarczej.
Podtrzymujący eurosceptyczne stanowisko minister sprawiedliwości określa otrzymanie tych środków jako „ukrytą i bardzo kosztowną pożyczkę, w dodatku do obowiązku realizacji europejskiej polityki klimatycznej” za „ogromną” cenę.
Z drugiej strony rzecznik polskiego Sądu Najwyższego stwierdził w poniedziałek, że popierana przez rząd propozycja reformy jest „pod wieloma względami niekonstytucyjna”, co popiera wielu ekspertów prawnych w kraju.
Partia Ziopro ze swoimi 20 posłami pozwala ultrakonserwatywnemu establishmentowi Prawa i Sprawiedliwości rządzić większością parlamentarną, ale napięcia między Moravickim a Ziopro były już kilkakrotnie widoczne, a ostatnio obaj przywódcy przyznali się do utrzymywania sojuszu przy życiu z czystej wygody. EFE
MAC/JAM/RF
EFE 2023. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe jest wyraźnie zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencji EFE SA.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy