3 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Od 2020 roku majątek pięciu najbogatszych ludzi podwoił się

Od 2020 roku majątek pięciu najbogatszych ludzi podwoił się

Bogactwo Pięciu najbogatszych ludzi Jak wynika z raportu na temat nierówności przygotowanego przez organizację pozarządową Oxfam, od 2020 r. liczba ta podwoiła się, a od początku dekady zubożało prawie pięć miliardów ludzi.

Z okazji inauguracji Światowego Forum Ekonomicznego, które skupia liderów biznesu, polityków i naukowców z wielu krajów w szwajcarskim mieście Davos, Oxfam szacuje, że wyeliminowanie ubóstwa może zająć ponad dwa stulecia.

Według Oxfam na koniec listopada 2023 roku pięciu najbogatszych ludzi na świecie znajdowało się na liście Elona Muska (X, stary Twitter), Bernarda Arnaulta (i jego rodzina/francuski biznesmen zajmujący się dobrami luksusowymi), Jeff Bezos (Amazonka), Larry'ego Ellisona (z branży oprogramowania) i Warrena Buffetta (inwestor amerykański).

Ponadto stwierdza, że ​​siedem z dziesięciu największych firm na świecie ma miliardera jako prezesa lub głównego akcjonariusza.

W obliczu tych głębokich nierówności organizacja pozarządowa Potwierdza, że ​​pilne są transformacyjne działania publiczne, które mogą nadać priorytet usługom publicznym, opowiadać się za większą regulacją wielkiego biznesu, położyć kres monopolom i trwale opodatkować nadmierne bogactwo i zyski.

W szczególności organizacja pozarządowa twierdzi, że łączny majątek pięciu najbogatszych ludzi na świecie wzrósł z 405 miliardów dolarów do 869 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 14 milionów dolarów na godzinę.

Jednocześnie zmniejszyło się bogactwo skupione przez prawie pięć miliardów ludzi i w tym tempie wyeliminowanie globalnego ubóstwa zajmie 229 lat.

W swoim raporcie zatytułowanym „Nierówność” Oxfam ujawniła, że ​​łączna wartość rynkowa dużych firm wynosi 10,2 biliona dolarów, czyli więcej niż łączny produkt krajowy brutto wszystkich krajów Afryki i Ameryki Łacińskiej.

„Jesteśmy świadkami czegoś, co wygląda na początek nowej dekady wielkiego podziału, gdy miliardy ludzi stają w obliczu gospodarczych skutków pandemii, inflacji i wojny, podczas gdy fortuny miliarderów rosną wykładniczo” – powiedział pełniący obowiązki dyrektora generalnego. Oxfam International, Amitabha Behara, w momencie publikacji raportu.

READ  Juan Ramon Collado: Tajne bogactwo prawnika Peña Nieto: 224 miliony nieruchomości, pieniędzy i dochodów z lombardów

„Ta rozbieżność nie jest dziełem przypadku; Dodał, że miliarderzy dbają o to, aby duże firmy generowały dla nich więcej bogactwa kosztem reszty społeczeństwa.

Jak wyjaśnia, rosnąca siła wielkich korporacji i monopoli stała się „maszyną generującą nierówności” i stworzyła schematy uchylania się od płacenia podatków, prywatyzacji usług publicznych i przyspieszającej zapaści klimatycznej.

„Te wielkie korporacje również kierują swoją władzą, podważając nasze demokracje i prawa. Żadna firma ani osoba nie powinna być w stanie zmonopolizować tak dużej władzy nad naszą gospodarką i naszym życiem. Innymi słowy: nikt nie powinien mieć miliarda dolarów”.

W raporcie wskazano, że nieproporcjonalny wzrost bogactwa w ciągu ostatnich trzech lat uległ wzmocnieniu, podczas gdy światowe ubóstwo utrzymuje się na poziomie podobnym do poziomu odnotowanego przed pandemią.

Oxfam twierdzi, że duże firmy, podobnie jak zamożni bogacze, osiągną rekordowe roczne zyski w 2023 roku.

Z raportu wynika, że ​​na każde 100 dolarów zysków osiągniętych przez 96 dużych firm w okresie od lipca 2022 r. do czerwca 2023 r. 82 dolary trafiały w ręce zamożnych akcjonariuszy.

Według Oxfam w Hiszpanii w 2022 r. najbogatsze 10% populacji kraju skupiało ponad połowę wartości majątku. Najbogatszy 1% rodzin monopolizuje 22% tego majątku, podczas gdy najbiedniejsze 50% rodzin otrzymuje zaledwie 8%.

Organizacja pozarządowa przeanalizowała, w jaki sposób 50 największych hiszpańskich firm przyczynia się do pogłębiania nierówności.

Dodaje, że duża koncentracja w kluczowych sektorach, jak np. elektroenergetyka, gdzie niewielka liczba podmiotów dominuje aż do 86,1% rynku, czy bankowość, sprzyjają zachowaniom sprzecznym z interesami większości obywateli.

W Ameryce Łacińskiej majątek trzech najbogatszych miliarderów w regionie (Carlos Slim Helu i jego rodzina, Germán Laria Mota Velasco i jego rodzina oraz Iris Fontbona i jego rodzina) wzrósł o 70% od 2020 r., podczas gdy dolna połowa uległa biedzie .

READ  Rodzina przewraca się na autostradzie do San Felipe | Wiadomości z Meksyku

„Monopole negatywnie wpływają na innowacje i mają niszczycielski wpływ na MŚP, a także na pracowników” – stwierdził Behar.

Według informacji z EFE