3 grudnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Biskup Silvio Baez potwierdza, że ​​Nikaragua uwalnia i wydala grupę księży, w tym biskupa Alvareza

Biskup Silvio Baez potwierdza, że ​​Nikaragua uwalnia i wydala grupę księży, w tym biskupa Alvareza

Biskup Nikaragui Rolanda Alvarezaskazany w lutym 2023 r. na ponad 26 lat więzienia za przestępstwa uznawane za zdradę stanu, został w niedzielę zwolniony i wysłany wraz z 17 innymi mnichami katolickimi do WatykanGdzie oni właściwie się znajdują – stwierdził biskup pomocniczy Managua, Silvio Baez.

Dziś z radością możemy przekazać wiadomość, którą przekazują wszystkie media, że ​​dziś wieczorem (wcześnie rano) uwolniono dwóch biskupów: prałat Rolando Alvarez, który przebywa w więzieniu od ponad 500 dni, i prałat Isidodo Mora” – powiedział Baez z diecezji. Święta AgataW Słodzona wodaNikaraguańska dzielnica w mieście Miami Od 2019 roku realizuje swoją misję duszpasterską.

Oprócz dwóch biskupów uwolniono 13 biskupów Księża I 3 Seminarzyści którzy zostali tego pozbawieni wolnośćBiskup zauważył, że „przybyli już na lotnisko w Rzymie i zostali przyjęci”. Stolica Apostolska„.

„Mówię to z głęboką radością, a także, aby podziękować Panu. Taka jest moc modlitwy ludu Bożego. Zbrodniowa dyktatura Daniela Ortegi nie była w stanie pokonać mocy Bożej” – powiedział biskup pomocniczy Managui, który był nakazał papieżowi Franciszkowi opuszczenie Nikaragui w 2019 r. ze względów bezpieczeństwa.

Rzym, Waszyngton, Managua

Baez powiedział, że od niedzielnego poranka zaczął otrzymywać informacje z Rzymu, Waszyngtonu i Managui o uwolnieniu dwóch biskupów, trzynastu księży i ​​trzech seminarzystów.

READ  W jaki sposób odnawia się wizę przed jej wygaśnięciem?

„Dziś się to potwierdziło. Zauważył, że wszyscy biskupi, księża i seminarzyści zostali zwolnieni z więzienia, w którym zostali bezprawnie porwani, ponieważ są niewinni.

Baez wezwał katolików, aby podziękowali „papieżowi Franciszkowi za jego zainteresowanie, bliskość i miłość do Nikaragui oraz za skuteczność dyplomacji watykańskiej (…) Dzięki Panu i Stolicy Apostolskiej dzisiaj świętujemy tę wielką radość”.

Modlitwa i presja międzynarodowa

Podkreślił, że uwolnienie tej grupy mnichów „było przykładem siły modlitwy ludu Bożego, a także wszystkich międzynarodowych wysiłków wywieranych na tę irracjonalną i zbrodniczą dyktaturę, a przede wszystkim mądrego i błyskotliwego wykonania dyplomacji Watykanu”.

Zwolnienie nikaraguańskiej zakonnicy następuje 14 dni po tym, jak papież Franciszek, po pierwszej w tym roku modlitwie Anioł Pański, wyraził swoje „zaniepokojenie” przetrzymywaniem księży katolickich w Nikaragui i poprosił, aby „zawsze szukali drogi dialogu”. Aby przezwyciężyć problemy.

Prawie trzy tygodnie później Stany Zjednoczone zażądały od Ortegi „natychmiastowego” uwolnienia 57-letniego Alvareza, biskupa diecezji Matagalpa i administratora apostolskiego diecezji Estelí w północnej Nikaragui.

Co więcej, dziewięć dni po tym, jak Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka w Ameryce Środkowej zwrócił się do rządu sandinistów o przedstawienie raportu na temat miejsca pobytu biskupa Isidoro Mory, który był przetrzymywany od 20 grudnia w związku z falą aresztowań katolickich osobistości religijnych.

Władze wydaliły dwóch biskupów i 33 księży

18 października rząd Nikaragui zwolnił 12 księży i ​​po porozumieniu ze Stolicą Apostolską wysłał ich do Watykanu, choć nie było wśród nich niechętnego opuszczenia kraju biskupa Alvareza.

9 lutego 2023 r. władze zwolniły 8 innych księży i ​​wysłały ich do Stanów Zjednoczonych, wśród 222 więźniów politycznych z Nikaragui.

Przy dwóch biskupach i 13 księżach dzisiaj 35 księży zostało zwolnionych z więzienia i wysłanych z Nikaragui w zeszłym roku, nie licząc seminarzystów i tych, którzy opuścili kraj ze względów bezpieczeństwa.

READ  Salman Rushdie: Agent brytyjskiego pisarza ogłasza początek „długiej drogi do wyzdrowienia”

W stosunkach między rządem Ortegi a Kościołem katolickim zdarzają się chwile skrajnego napięcia, które charakteryzują się wydalaniem i więzieniem księży, zakazem działalności religijnej oraz zawieszeniem stosunków dyplomatycznych.

Według informacji z EFE