29 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Napięcia wokół migracji z Węgrami i Polską komplikują szczyt w Granadzie |  Międzynarodowy

Napięcia wokół migracji z Węgrami i Polską komplikują szczyt w Granadzie | Międzynarodowy

Brak porozumienia między Polską a Węgrami we wszystkim, co dotyczy wspólnej polityki migracyjnej, wywołał napięcie na szczycie przywódców UE w Granadzie. Warszawa i Budapeszt przejęły kontrolę nad debatą i próbowały zablokować Wspólną Deklarację Dwudziestu Siedmiu, która mówiła o promowaniu porozumień gospodarczych z krajami pochodzenia w celu ograniczenia nielegalnego przybycia. Nie ma czegoś takiego jak ultrakonserwatywni partnerzy Wschodu – bardzo t…

Zapisz się, aby kontynuować czytanie

Czytaj bez ograniczeń

Brak porozumienia między Polską a Węgrami we wszystkim, co dotyczy wspólnej polityki migracyjnej, wywołał napięcie na szczycie przywódców UE w Granadzie. Warszawa i Budapeszt przejęły kontrolę nad debatą i próbowały zablokować Wspólną Deklarację Dwudziestu Siedmiu, która mówiła o promowaniu porozumień gospodarczych z krajami pochodzenia w celu ograniczenia nielegalnego przybycia. Twardogłowi konserwatywni sojusznicy na wschodzie – twardogłowa frakcja sprzeciwiająca się staraniom o azyl – nie popierają tego, ale żądają, aby wszystkie decyzje w sprawie imigracji były podejmowane jednomyślnie, blokując wetem jakąkolwiek wspólną płaszczyznę. Wykorzystali także szczyt w Grenadzie, który skupiał się na strategicznej autonomii i rozszerzeniu UE, aby rozpocząć wściekły front publiczny przeciwko temu, co nazywali „mandatem Berlina i Brukseli”.

Przywódcy podpisali deklarację z Grenady, ale nie zawierali treści dotyczących imigracji, która jest kwestią coraz bardziej dzielącą i toksyczną. Przewodniczący Rady Charles Michel zdecydował się wydać w tej sprawie osobne oświadczenie, w przemówieniu wzywającym do zbadania porozumień osiągniętych z Tunezją: porozumień mających w zamian pomóc krajowi Maghrebu w zarządzaniu diasporą i jej zamknięciu. Drzwi do części socjalnej. Przewodniczący Rady przyznał, że od lat imigracja jest „ideologiczną, trudną i trudną” debatą europejską.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Michael Ursula van der Leyen i pełniący obowiązki szefa hiszpańskiego rządu Pedro Sánchez, gospodarz szczytu – głównego wydarzenia przewodnictwa Hiszpanii w Radzie Unii Europejskiej – starali się umniejszać znaczenie . Rzeczywistość jest taka, że ​​nie ma porozumienia co do rozmów na temat imigracji. Na wspólnej konferencji prasowej podkreślili, że Unia Europejska zmierza w kierunku nowego wspólnego rozporządzenia wraz z ratyfikacją ostatniego oczekującego na rozpatrzenie rozporządzenia, a porozumienie migracyjne nr 27 mogło zostać sfinalizowane w tę środę. Sanchez stwierdził, że jest to „ważny” pakiet, który negocjowano od lat i który został przyjęty większością głosów pomimo weta Warszawy i Budapesztu.

READ  Papież Franciszek.- UAO CEU i Ambasada RP w Barcelonie oddają hołd wizerunkowi Jana Pawła II

„Wierzę, że znajdziemy wspólne rozwiązania w sprawie migracji” – skomentował szef administracji społecznej, który obecnie bada porozumienia między Tunezją a takimi krajami jak Egipt i Nigeria. To wspólne zadanie nie jest łatwe. Zwłaszcza Węgry i Polska zablokowały kolejne oświadczenie po szczycie ze względu na coraz bardziej twardą retorykę i odrzucanie polityki migracyjnej już w lipcu.

W ten piątek, zaraz po przybyciu na spotkanie, ultrakonserwatywny i populistyczny premier Węgier Viktor Orbán, używając najbardziej niefortunnej metafory, oskarżył UE o „zgwałcenie” Polski i Węgier umową imigracyjną, która wzmocniła granice i zaostrzyła warunki azylowe . Ustanawia obowiązkowe kwoty recepcyjne dla państw członkowskich. W środę dwudziestu siedmiu przywódców sfinalizowało porozumienie i obecnie prowadzi negocjacje w sprawie przekształcenia go w tekst prawny. „Zostaliśmy pogwałceni, prawnie zmuszeni zaakceptować coś, czego nie chcemy” – powiedział Orban.

Tymczasem polski premier Mateusz Morawiecki włączył się w kampanię przedwyborczą, atakując Brukselę i opozycję swojego kraju (którą za wszystko obwinia) wobec porozumienia migracyjnego i zapowiadając odmowę podpisania porozumienia migracyjnego. Odpowiedzialność”. Kwestia ta jest gorącym tematem w całej UE, ale większość przywódców ekstremistycznych wykorzystuje ją w kontekście wyborczym.

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie aktualności i czytać bez ograniczeń.

Rejestr

Oświadczenie nie jest wymagane; Na nieformalnym spotkaniu w Granadzie przywódcy nie musieli niczego ratyfikować, ale to, co się wydarzyło, było kolejnym sygnałem, że nawet jeśli porozumienie migracyjne stanie się tekstem prawnym, będzie ono miało trudności na Węgrzech i w Polsce, które już groziły jego naruszeniem. .

Nielegalny przyjazd do Europy osiągnął poziom sprzed Covid-19, ale wzrosła liczba promów na środkowym szlaku śródziemnomorskim (głównie z Tunezji) na włoską wyspę Lampedusa oraz na południowym szlaku na małą wyspę z L’Isle. Hierro na Wyspach Kanaryjskich podsyca strach przed kryzysem migracyjnym i zwiększa tarcia między państwami członkowskimi. Kilka krajów Europy Środkowej (Niemcy, Austria, Polska, Czechy) zarządziło tymczasowe kontrole graniczne, aby uniemożliwić osobom ubiegającym się o azyl wjazd na ich terytoria.

READ  Black Eyed Peas wspiera LGTBIQ+ w telewizji w Polsce

Debata na temat imigracji staje się coraz bardziej gorąca w prawicowej UE. W piątek kwestia migracji nie znalazła się w porządku obrad, ale premier Włoch Giorgia Meloni zażądała, aby ją omówiono, argumentował Pedro Sánchez, wyjaśniając, że organizacje społeczne wiedziały, że deklaracja szczytu będzie problematyczna.

Meloni i brytyjski premier Rishi Sunak wywołali w czwartek pewne tarcia na marginesie szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej – równoległego spotkania, w którym wzięło udział ponad 40 krajów, a którego celem było omówienie formuł koordynacji wzmacniania granic.

Na tym równoległym spotkaniu, które nie spodobało się Hiszpanii, gospodarzowi i Niemcom, które w spotkaniu nie uczestniczyły, szefowie Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji, Holandii, Albanii i Komisji Europejskiej zobowiązali się do zbadania formuł powołania patroli. Na morzu, aby zapobiec przybyciu łodzi mafii zajmujących się handlem ludźmi; Posunięcie to ma złożone znaczenie dla prawa międzynarodowego.

Śledź wszystkie informacje międzynarodowe Facebook I Xlub wewnątrz Nasz cotygodniowy biuletyn.