11 sierpnia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Najstarsza znana rodzina odkryta: mężczyzna i cztery kobiety 5700 lat temu wraz z potomstwem | Nauka

W jednej z legendarnych sekwencji filmu Poszukiwacze zaginionej Arki،, uczennica Indiany Jones, powoli zamyka oczy i na powiekach Możesz przeczytać „Kocham Cię”Archeolog Harrison Ford wyjaśnia na tablicy neolityczne artefakty grobowe. W tej ulotnej scenie Indiana Jones z Hazelton, małego angielskiego miasteczka, które wykopano w 1980 r. – roku kręcenia zdjęć – przypomina kopiec pogrzebowy sprzed 5700 lat ze szczątkami dwudziestu czterech osób. Analiza DNA tych kości pozwoliła teraz zrozumieć, kim są ci ludzie. To bezprecedensowe spojrzenie na życie prehistoryczne.

Badanie wykazało, że co najmniej 27 z 35 analizowanych w masowym grobie osób było najbliższymi krewnymi. Według genetyka Íñigo Olalde, współautor pracy „The Oldest Family Ever Recovered, A także the Largest Described Prehistoric Family”. Naukowcy wykreślili drzewo genealogiczne z mężczyzną, czterema kobietami i potomstwem tych pięciu, aż do ich prawnuków. „Nie wiemy, czy jest to poligamia, czy seryjna monogamia: jeśli mężczyzna rozmnaża się z czterema kobietami jednocześnie, albo jeśli za każdym razem jedna kobieta umiera, zaczyna następną” – wyjaśnia Olaldi z Uniwersytetu Kraju Basków.

Pomnik nagrobny zwany gigantycznym kopcem kamieni Północny HazletonZnajdował się na ziemi uprawnej i został opróżniony przez archeologów cztery dekady temu, aby nie został zrównany z ziemią przez pługi. W XIX wieku niektóre z jego dużych głazów wykorzystano do budowy dróg i murów w okolicznych gospodarstwach. Nic nie zostało. Grobowiec jest zorganizowany wokół fundatora i czterech kobiet, z którymi spłodził dzieci. Nie ma dorosłych dziewcząt, co sugeruje, że ich ciała zostały złożone w innych grobach, prawdopodobnie z mężczyznami z innych grup. Znaleziony w Wielkiej Brytanii Około 300 prostokątnych kurhanów podobny.

Olaldi zauważa, że ​​North Hazelton Monument był podzielony na dwie sale, z których każda była poświęcona dwóm wczesnym kobietom i ich potomkom. – Te kobiety też były ważne, bo po kilku pokoleniach wciąż pamięta, od kogo pochodziła i została pochowana odpowiednio po jednej lub drugiej stronie – potwierdza genetyk, pierwszy współautor badania z archeologiem. Chrisa Fowleraz Uniwersytetu w Newcastle.

READ  Umiejętności umysłowe powinny być szczęśliwe, zdaniem ekspertów psychologii

Wyniki pokazują, że wielka rodzina North Hazleton wywodziła się od imigrantów z kontynentalnej Europy, którzy przybyli zaledwie sto lat temu na wyspę Wielkiej Brytanii, wprowadzając zwierzęta gospodarskie, uprawiając zboże i budując megalityczne pomniki. „Nie wywodzą się z grup myśliwych i zbieraczy, które były już w Wielkiej Brytanii”, twierdzi Olalde, który umiejscawia prawdopodobne pochodzenie linii na terenach dzisiejszej Francji.

Genetyk Íñigo Olalde w swoim laboratorium na Uniwersytecie Kraju Basków w Vitorii.Nuria Gonzalez

Z analizy wynika, że ​​kobiety, które urodziły dzieci mężczyzn z klanu, rodziły także z innymi członkami spoza grupy. Autorzy postawili hipotezę, że śledczy znaleźli w grobie trzech domniemanych pasierbów, prawdopodobnie w wyniku ich wcześniejszych związków i zostali adoptowani przez rodzinę North Hazelton. „W tym czasie śmierć była bardzo łatwa” – wspomina Olaldi. Jego badanie kości pokazuje złamania i ropnie zębów, zapalenie stawów i artrozę wywołane infekcjami bakteryjnymi oraz oznaki niedoboru składników odżywczych. „Są oznaki wielu chorób. Żyli całkowicie nieszczęśliwym życiem według naszych standardów. Możliwe, że ich partnerzy zmarli, a później mieli innych” – mówi Olaldi. Jego praca została opublikowana w środę w magazynie charakter temperamentu.

U ośmiu z 35 przeanalizowanych osób naukowcy nie znaleźli powiązań rodzinnych, choć nie wykluczają, że wynika to z braku próbek. „Szkielet człowieka założyciela nie zachował się, znaleziono tylko luźny ząb” – wyjaśnia hiszpański genetyk. Na przykład są trzy kobiety, które mogły być żony Niektórzy mężczyźni z klanu, ale nie znaleziono potomków potwierdzających, że są parami hodowlanymi. Mogli mieć córki i zostać złożone w grobach swoich nowych rodzin.

meksykański genetyk Federico Sanchez Quinto Zwieńczone w 2019 r. badanie genetyczne Spośród szczątków 24 osób znalezionych w pięciu europejskich megalitycznych grobowcach, ujawniających garść powiązań rodzinnych. Badacz wyjaśnia, że ​​wcześniej sądzono, że pierwsze patriarchalne społeczeństwa hierarchiczne i nierówności społeczne powstały w Europie i Azji Zachodniej w epoce brązu. „Ta nowa praca i nasza wskazuje, że patrylinearne społeczeństwa hierarchiczne mogły istnieć od czasów neolitu w zachodniej Eurazji, około 1000 lub 1500 lat wcześniej niż wcześniej oczekiwano” – wyjaśnia Sanchez Quinto z meksykańskiego Narodowego Instytutu Medycyny Genomicznej.

„Wymiary Majestatycznej Architektury” Neolityczne grobowce skalne Meksykański genetyk dodaje: „Wysokie kopce, dolmeny i grobowce korytarzowe” oraz znalezione w nich cenne relikty wskazują, że osoby pochowane w ramach tej tradycji pogrzebowej należały do ​​wybranej grupy społecznej”. dodaje do tych uzyskanych przez jego zespół w 2019 r., zauważa, że ​​„groby wykute w skale w Irlandii, Anglii i Szwecji mogą być miejscem spoczynku patriarchalnych, hierarchicznych społeczeństw”.

Jedna z kości North Hazelton uwzględniona w analizie.
Jedna z kości North Hazelton uwzględniona w analizie.Reich i in.

chemia Tamsin O’Connell, kierownik wydziału archeologii na Uniwersytecie w Cambridge, docenia „trwałość” nowych badań, ale pomija dalszą refleksję nad implikacjami tych odkryć poza rodziną North Hazleton. O’Connell ujawnił się 15 lat temu Dieta bogata w mięso tych osób, analizując związki chemiczne w ich kościach. Na miejscu znaleziono szczątki krów, świń, owiec i jeleni. „Były dobrze odżywione i wykazywały poziom chorób i stresu podobny do innych podobnych populacji” – mówi.

Uczony z Cambridge kwestionuje hipotezę, że mężczyźni z klanu adoptowali innych synów. „Innym wyjaśnieniem może być zaburzenie relacji międzyludzkich” – mówi O’Connell. Szacują to niektóre najnowsze badania Od 2% do 4% osób Według chemii są córkami ojca, który nie jest tym, w kogo wierzą. „To mogło się wydarzyć w przeszłości” – ostrzega. Sam Íñigo Olalde zdaje sobie sprawę, że rzekome adoptowane dzieci z północnego klanu Hazleton mogą być wynikiem niewierności. „To wybór, ale uważamy, że nie dlatego, że widzimy trzy przypadki, dlatego zakładamy, że ci mężczyźni wiedzieli, że są dziećmi innych mężczyzn”, mówi Olaldi.

Za nowym badaniem też David Reich, genetyk z Uniwersytetu Harvarda (USA), który wdarł się do badań nad prehistorią i czasami podburzał swoich bardziej tradycyjnych kolegów rewolucyjnymi wnioskami, takimi jak tajemnicze zastąpienie Wszyscy mężczyźni Półwyspu Iberyjskiego Około 4000 lat temu, po przybyciu zstępnych grup pasterzy z europejskich stepów. „Mamy dostęp do bogatej żyły starożytnego DNA, które stało się bardziej konkretnym źródłem informacji o ruchach starożytnych populacji niż tradycyjne narzędzia archeologii i językoznawstwa” – powiedział Reich w swojej książce. Kim jesteśmy i jak się tu dostaliśmy? (Opublikowane przez Anthony’ego Busha, 2019).

Badacz z Wydziału Archeologii w Cambridge jest bardziej sceptyczny co do rozmiarów starożytnej rewolucji DNA. Genetycy zajmujący się badaniami archeologicznymi często mają trudności z rozpoznaniem, że ich wyniki są kolejną linią danych w złożonym zestawie wielowarstwowych testów. „Nie dostarczają jedynej odpowiedzi”, mówi Tamsin O’Connell. Po raz pierwszy analiza starożytnego DNA została zastosowana do dużej prehistorycznej rodziny. Właśnie zaczął się schyłek genetyki.

Możesz do nas napisać [email protected] następujące Temat w Portal społecznościowy Facebooki Świergoti Instagram Lub zapisz się tutaj na naszej stronie internetowej biuletyn.