13 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Na czym polega amerykański spisek przeciwko Chinom?  To klucze do wizyty Bidena na szczycie G20 i Wietnamie – El Financiero

Na czym polega amerykański spisek przeciwko Chinom? To klucze do wizyty Bidena na szczycie G20 i Wietnamie – El Financiero

Podróż prezydenta USA Joe Bidena po Azji miała wspólny mianownik: Chiny. Od ogłoszenia ogromnego projektu infrastrukturalnego jako alternatywy dla Jedwabnego Szlaku po sojusz z Wietnamem, cel był właśnie taki W obliczu wzrostu azjatyckiego giganta.

Biden wzmocnił swoją strategię w Azji podróżą, która rozpoczęła się w Indiach na szczycie Grupy 20 w ubiegły weekend i zakończyła się w poniedziałek po 24-godzinnej wizycie w Wietnamie.

był jego Trzecia runda w Azji Od jego przybycia do Białego Domu w styczniu 2021 r.: pierwsze miało miejsce w maju 2022 r. w Korei Południowej i Japonii, tradycyjnych partnerach Stanów Zjednoczonych, natomiast drugie miało miejsce w listopadzie ubiegłego roku w Kambodży przy okazji szczytu ASEAN. Organizacji Narodów Zjednoczonych (ASEAN) oraz w Indonezji na forum G20. Oto klucze do czterodniowej wycieczki, która zakończyła się w poniedziałek.

Amerykańska alternatywa dla chińskiego Jedwabnego Szlaku

Na marginesie szczytu G20 Biden podpisał w sobotę protokół ustaleń z przywódcami Indii, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Niemiec, Francji, Włoch i Unii Europejskiej w sprawie utworzenia grupy G20. Ogromny projekt kolejowy i portowy łączący Azję Południową z krajami Zatoki Perskiej i Europą.


Inicjatywa ma być alternatywą dla Chińskiego Jedwabnego Szlaku, który został uruchomiony przez chińskiego prezydenta Xi Jinpinga w 2013 roku w celu rozszerzenia swoich wpływów na całym świecie poprzez pożyczki dla krajów rozwijających się i projekty infrastrukturalne na pięciu kontynentach.

Choć nie był jednym z jej sygnatariuszy. Izrael będzie jednym z głównych partnerów projektu. Biały Dom uważa, że ​​jego udział przyczyni się do osiągnięcia „większej integracji na Bliskim Wschodzie” w czasie, gdy Stany Zjednoczone starają się nakłonić Izrael i Arabię ​​Saudyjską do normalizacji stosunków, co mogłoby zrewolucjonizować szachownicę geopolityczną w regionie.

Stany Zjednoczone dążą do zawarcia strategicznego sojuszu z Wietnamem

Ponadto w niedzielę Biden podpisał z najwyższą władzą wietnamską Nguyen Phu Trongiem porozumienie, które podnosi stosunki dwustronne na wyższy poziom. Partnerstwo strategiczneOznacza to dalszy postęp w realizacji amerykańskiego planu konfrontacji z chińskimi wpływami.

READ  Zgłosili 30 630 nowych infekcji Covid-19 9 stycznia

W praktyce umowa ma na celu zwiększenie produkcji półprzewodników w Wietnamie, który już ugruntował swoją pozycję wiodącego regionalnego centrum produkcyjnego i jest postrzegany przez niektóre firmy jako ośrodek produkcyjny. Alternatywny kierunek do Chin.


Podpisanie nie oznacza jednak, że Wietnam stanie się niezłomnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, gdyż Hanoi stara się utrzymać dobre stosunki ze wszystkimi mocarstwami. Rzeczywiście Wietnam ma podobne umowy o partnerstwie strategicznym z Chinami i Rosją.

Wzmocnienie profilu geopolitycznego G20

Podczas szczytu dwudziestu największych gospodarek świata Biden dołożył wszelkich starań, aby wzmocnić geopolityczny profil tego forum i pokazać, że może ono być przydatne w rozwiązywaniu problemów biedy i zmian klimatycznych, z jakimi borykają się kraje Globalnego Południa.

Każdy członek delegacji USA podkreślił, że nieobecność chińskiego prezydenta Xi Jinpinga nie umniejsza znaczenia forum. Ponadto starali się wyjaśnić, że Stany Zjednoczone nie widzą wyzwania w decyzji podjętej w sierpniu przez BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki) o włączeniu sześciu nowych partnerów w 2024 r., co wywołało spekulacje . O tym, czy ugrupowanie może stać się przeciwwagą dla Zachodu.

Pozdrowienia Bidena dla Mohammeda bin Salmana

I wreszcie, podczas szczytu nie zabrakło także historycznych momentów, jak na przykład sytuacja, w której Biden przybył pierwszego dnia szczytu G20 w charakterystycznych okularach przeciwsłonecznych, które musiał zdjąć przed przyjęciem premiera Indii Narendry Modiego.

Kolejnym momentem, który wzbudził duże zainteresowanie prasy, był uścisk dłoni pomiędzy Bidenem a saudyjskim księciem koronnym. Mohammeda bin Salmana.

Ich ostatnim salutem było uderzenie pięścią podczas spotkania w Arabii Saudyjskiej w lipcu 2022 r., co wywołało powszechną krytykę w Stanach Zjednoczonych, ponieważ miało to miejsce po stwierdzeniu przez CIA, że bin Salman zatwierdził operację, w wyniku której zabito dziennikarza „Washington Post”. Jamal Khashoggi w Konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule w 2018 r.

READ  3 super skuteczne domowe sposoby na usuwanie kamienia z łazienki – Enseñame de Ciencia