4 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Na co przeznaczono 137 miliardów euro, które Unia Europejska przekazała Polsce?

Na co przeznaczono 137 miliardów euro, które Unia Europejska przekazała Polsce?

Artykuł ten został pierwotnie opublikowany język angielski

Komisja Europejska zatwierdziła w czwartek udostępnienie Polsce aż 137 mld euro środków zamrożonych z powodu naruszeń prawa. To właśnie kryje się za tym obrazem.

Reklama

Polska wkrótce otrzyma dofinansowanie europejskie. Wartość wynosi 137 000 milionów euro, zamrożone z powodu powtarzających się naruszeń praworządności przez poprzedni rząd. Informację tę ogłosiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas swojej wizyty w Warszawie w zeszłym tygodniu.

„Inspirują nas Wasze wysiłki i wysiłki Polaków na rzecz przywrócenia praworządności Bądź podstawą swojej społeczności. Społeczeństwa, w którym wszyscy rządzą się zasadami, w którym obywatele i instytucje mogą ufać instytucjom i pociągać urzędników do odpowiedzialności” – powiedział Van der Leyen na konferencji prasowej z nowym polskim premierem Donaldem Tuskiem.

Komisja sformalizowała obecnie ten proces. Zazielenianie dwiema oddzielnymi decyzjami Dzięki temu polski rząd ma dostęp do kasy, której kraj pilnie potrzebuje na finansowanie projektów ekologicznych, cyfrowych i rozwojowych.

Główną przyczyną odmrożeń Zobowiązanie do przywrócenia niezależności sądówCzęścią misji politycznej koalicji pod wodzą Tuska jest przywrócenie relacji Brukseli z Warszawą.

Ale wyzwolenie nie oznacza, że ​​Polska automatycznie otrzyma tak ogromną sumę ani że przywrócone zostaną rządy prawa.

Fundusz ratunkowy: 59,8 miliarda euro

Po tym, jak Unia Europejska zgodziła się na utworzenie bezprecedensowego funduszu o wartości 750 miliardów euro (807 miliardów euro według cen bieżących) w celu poradzenia sobie ze skutkami gospodarczymi pandemii Covid-19, każde państwo członkowskie zostało poproszone o złożenie wniosku o część dotacji i pożyczek. To pasowało.

Narodowy Plan Odbudowy Polski Zatwierdzone po raz pierwszy W czerwcu 2022 r. dokonano przeglądu funduszu, tak aby obejmował prawie 60 mld euro: 34,5 miliarda Niskooprocentowana pożyczka i 25,3 miliarda W ramach dotacji bezzwrotnych.

Jednak w odróżnieniu od innych krajów (z wyjątkiem Węgier) Polsce odmówiono dostępu do pieniędzy. Do tej pory były pod warunkiem, że5,1 miliarda Euro, zwane „prefinansowaniem”, to rodzaj zastrzyku płynności bez warunków uruchamiania projektów energetycznych.

READ  Polska argumentuje, że Francja ma władzę „wysłać własne wojska” na Ukrainę, „jeśli sobie tego życzy”.

Pozostała ilość Było mocno zamknięte Głębokie reformy wprowadzone przez poprzedni prawicowy rząd pod przewodnictwem Prawa i Sprawiedliwości (PiS) zrestrukturyzowały stosunki między sądami. Sędziowie przyjaźni partiom Uprawnił Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego do karania sędziów na podstawie treści wydawanych przez nich wyroków, co najbardziej kontrowersyjne, zajmujących wyższe stanowiska.

Zdaniem Brukseli reforma poważnie naruszyła niezależność sądów w kraju, utrudniła stosowanie unijnych przepisów i zagroziła budżetowi ogólnemu bloku. sytuacja Pogorszyło się W następstwie wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 2021 r. bezpośrednio zakwestionował on pierwszeństwo prawa UE.

W odpowiedzi Komisja nałożyła dwa zarzuty „Super kamienie milowe” w programie odbudowy i zwiększania odporności jako ogólny warunek uwolnienia pożyczek i dotacji. Wszystko to:

  1. System dyscyplinarny sędziów powinien zostać zreformowany i zastąpiony nowym systemem.
  2. Przegląd spraw sędziów objętych Izbą Dyscyplinarną.

A co najważniejsze, kamienie milowe zobowiązują Polskę Sędziów należy chronić Grozi im odwet, gdy zwrócą się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) o jego przyznanie AWstępny wyrokJest to proces często stosowany w celu zapewnienia prawidłowej interpretacji i stosowania prawa UE.

Polska po raz pierwszy próbowała w 2022 roku

Pierwszą próbę podjęła Warszawa, wprowadzając nowe prawo w połowie 2022 roku Zniesiono kontrowersyjny system regulacyjny Utworzyła w jej miejsce izbę odpowiedzialności zawodowej o ograniczonych uprawnieniach, którą niektórzy naukowcy skrytykowali jako powierzchowną.

Choć Bruksela przyjęła te plany do wiadomości, ich przyspieszenie nastąpiło dopiero po dojściu Tuska do władzy. Pod warunkiem dodatkowych zmianM.in. zarządzenie ministerialne o zawieszeniu nieuczciwych praktyk wobec sędziów oraz formalne zobowiązanie do poszanowania pierwszeństwa prawa UE i przestrzegania wyroku TSUE, który unieważnił Izbę Dyscyplinarną.

Podsumowując, reformy uznaje się za wystarczające, aby osiągnąć dwa „super kamienie milowe” i umożliwić pierwszą w historii wypłatę środków finansowych na Covid-19 dla Polski. 6,3 miliarda euro W dotacjach i pożyczkach. Decyzja komisji zostanie zatwierdzona przez radę w nadchodzących tygodniach.

Oczekuje się, że po udostępnieniu dostępu Polska złoży jeszcze w tym roku dwa kolejne wnioski o płatność i być może otrzyma je do tej pory 23 000 milionów euro Do końca 2024 r., jeśli zostaną zrealizowane określone inwestycje i projekty. Kraj ma czas do połowy 2026 roku na otrzymanie reszty pieniędzy i zwrotów pieniędzy.

READ  Polska i energetyka rozgrzewają europejski szczyt

Fundusz Spójności: 76,5 miliarda euro

Doprowadziło to również Komisję do niepokojącej ingerencji w niezależność sądów Duża darowizna powinna zostać wyłączona W budżecie ogólnym Polski na lata 2021-2027 przeznaczono: około 76,5 mld euro środków z polityki spójności, morskiej i migracyjnej.

Dokonano tego w ramach tak zwanych „horyzontalnych warunków kwalifikowalności”, które regulują ogólne wykorzystanie funduszy UE 27 państw członkowskich musi się do nich zastosować Zawsze Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Ponieważ niezależność sądów jest jednym z tych praw, Komisja wdrożyła mechanizm uniemożliwiający dostęp do 76,5 mld euro.

Reklama

W praktyce uczyniło to z Polski największego odbiorcę środków integracyjnych. Nie można ubiegać się o zwrot pieniędzy Do projektów rozwojowych na ziemi.

Rząd Tuska przewrócił kartkę i w styczniu przesłał „samoocenę”, w której to argumentował Dołożono odpowiednich starań, aby spełnić te warunki Rozpoznawanie jest poziome. Należą do nich wspomniane zmiany mające na celu zniwelowanie skutków poprzedniej administracji, nowe zmiany na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich oraz wprowadzenie mechanizmu reklamacyjnego w przypadku nieprawidłowych wydatków.

Według komisji, Wystarczą poprawki, aby otworzyć 76,5 miliarda euro. Oczekuje się, że polski rząd będzie domagał się natychmiastowego zwrotu 600 mln euro, a w nadchodzących miesiącach jeszcze więcej. Pieniądze będą wypłacane stopniowo, aż do 2027 roku.

Polska złożyła także wniosek o przystąpienie do Prokuratury Europejskiej (EPPO). Dodaje dodatkowy poziom nadzoru Zarówno w przypadku funduszy konsolidacyjnych, jak i naprawczych.

Czy wszystko idzie dobrze?

Z finansowego punktu widzenia sytuacja Polski wygląda dobrze. Kraj ten podlega jednak unijnej „opcji nuklearnej” zawartej w art. 7. Aby zaradzić poważniejszym naruszeniom Wartości UE. Praktyką tą objęte są jedynie Polska i Węgry.

Reklama

Na początku miesiąca Warszawa była „plan działania„Dziewięć ustaw przywracających niezależność sądów od sądów najwyższych do sądów powszechnych, których celem jest wycofanie art. 7 do końca czerwca tego roku.

READ  „Dać mu, że to moll d'olla” do Polski z ponad 51 hasłami dostarczonymi przez projektantów.

Zamawiać Bardzo przychylnie przyjęty Przy podejmowaniu decyzji wzięto pod uwagę ten plan działania i 137 000 mln euro gotówki dla Polski.

Istnieje jednak „plan działania”. Ambitny projekt I w obliczu groźby weta ze strony polskiego prezydenta Andrzeja Dudy, politycznie sprzymierzonego z poprzednim rządem. Na razie nie jest jasne, ile z dziewięciu ustaw zostanie zatwierdzonych.

Urzędnicy Komisji wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości Zrozumieli, że Polska jest już w połowie drogi z drogi Należy zrobić więcej, aby przywrócić praworządność.

„Pamiętasz, ile atramentu się rozlało? Taka ważna rzecz Podobnie jak system regulacyjny? „Wzmocnienie niezależności sądów jest bardzo widoczne i przejrzyste” – stwierdził jeden z urzędników, odnosząc się do kroków podjętych już przez rząd Tuska.

Reklama

Nie oznacza to jednak, że praworządność została w pełni przywrócona Albo, że wszystko idzie dobrze. Jak wspomniano w planie działania, są inne ważne rzeczy do zrobienia.”

Bruksela ma narzędzia

Urzędnik upierał się, że Bruksela tak Narzędzia do zatrzymywania płatnościJeżeli nastąpi „wycofanie zobowiązań” z funduszu konsolidacyjnego lub naprawczego.

„Kiedykolwiek” – ostrzegł inny urzędnik – „jako komisja oczywiście widzimy, że to się więcej nie powtórzy, Zablokuj środki ponownie„.

– ubolewał Jakub Zaracewski, badacz z berlińskiego think tanku Democracy Reporting International. Komisja nie czekała na to Wszystkie ustawy mają przynosić konkretne skutki i opierać swoje decyzje po części na „obietnicach” złożonych przez Warszawę.

„To, czego dokonał nowy polski rząd w ciągu tych kilku miesięcy, jest godne pochwały, Ale jest wiele do zrobienia„Zaraczewski powiedział w mediach społecznościowych. „Stawiając na pierwszym miejscu politykę, komisja naraża się na spekulacje, że cała ta legalna historia ma tak naprawdę na celu usunięcie rządu PiS”.

Reklama