19 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska i energetyka rozgrzewają europejski szczyt

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała dziś europejskich przywódców do znalezienia rozwiązania politycznego, odmawiając podporządkowania się europejskim orzeczeniom dotyczącym reform polskiego sądownictwa, podkreślając tym samym konsekwentne zaangażowanie w dialog. Kraje wschodnie, które zdaniem części jego kolegów pogorszyły sytuację. „Musimy znaleźć sposób na ponowne zjednoczenie, ponieważ ściganie spraw przed Europejskim Trybunałem nie jest rozwiązaniem” – powiedział, kiedy przybył na 107. Radę Europy, która może być ostatnią, jeśli zgodzą się socjaldemokraci, ekolodzy i liberałowie. Jej celem jest utworzenie rządu na początku grudnia.

Orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności traktatów UE z prawem podstawowym oraz zaprzeczenie nadrzędności prawa europejskiego nad prawem krajowym zaostrzyło trwający od pięciu lat kryzys. Przewodniczący Rady Europy Charles Michel nie chciał wprowadzać problemów do agendy szczytu i ostrzegł, że kraje takie jak Hiszpania będą potrzebowały czasu i wagi dla fundamentalnej kwestii spotkania, cen energii i ewentualnych reform rynkowych.

„Nie ulegniemy presji szantażu” – powiedział polski premier

Ale polski premier Matus Moravicki z pewnością wywoła presję ze strony Holandii – jej premier Mark Rutte prowadził w czerwcu ożywioną dyskusję z Węgrem Viktorem Orbanem. Prawa w kraju – rozwiązanie problemu jest jednym z problemów, które Michael w końcu zaproponował przywódcom europejskim.

„Nie ulegniemy presji szantażu. Moraviki, po przybyciu do Rady Europy, oddzielnie, wraz z Merkel, Sanchez i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, opowiedzieli się za nieeskalacją sytuacji.

Podsumowując interwencję protestacyjną Moravicha przed Parlamentem Europejskim, Unia Europejska uważa, że ​​jej trybunał nie powinien orzekać w sprawie struktury sądownictwa krajowego, które ma entuzjastyczne poparcie węgierskiego premiera Victora Orbana. „To, co się tutaj dzieje, to to, że europejskie firmy naruszają prawa parlamentów narodowych i rządów oraz modyfikują umowę bez żadnego prawnego upoważnienia do tego”.

READ  Szymon Hołownia, prawdziwy zwycięzca polskich wyborów

Rutte prosi Polskę o „twardą” reakcję na praworządność

Premier Holandii Mark Rutte, jeden z liderów, który podczas ostatniego szczytu europejskiego najbardziej krytycznie ocenił satysfakcjonującą strategię Merkel i chłostę Orbana, wezwał do silnej ręki, by odpowiedzieć na polskie wyzwanie. „Musimy być twardzi, pytanie brzmi, jak to robimy” – powiedział Rudd. – Niezależność polskiego sądownictwa to ważna kwestia, o której musimy rozmawiać. Bardzo trudno jest zobaczyć, jak Polska pozyska nowe fundusze europejskie, jeśli nie zostanie rozwiązana – podkreślił. Badają wdrażanie mechanizmów warunkujących wpływ pieniędzy na poszanowanie praworządności.

Pomijając napięcia polityczne z Warszawą, podwyżka cen energii będzie głównym tematem dzisiejszej sesji roboczej pierwszego szczytu. Sprawa znajduje się w agendzie Hiszpanii w agendzie Rady Europy, pierwszego kraju, który zaalarmował problem, który teraz dotyczy innych krajów, ale szef rządu Pedro Sanchez dotarł na szczyt. Do działań proponowanych przez europejskie firmy w odpowiedzi na kryzys. „Chcemy działać szybciej, ale w Brukseli i UE poruszamy się wolniej, niż byśmy chcieli. Będziemy nadal pracować nad znalezieniem rozwiązań na poziomie europejskim, wykraczających poza to, co robimy na szczeblu krajowym”.

Sanchez wzywa do większej ambicji w odpowiedzi na kryzys energetyczny

Sanchez określił dokument wydany przez Komisję Europejską w zeszłym tygodniu jako „dobry pierwszy krok”, ale za jego czasów wiceprezydent Theresa Ribera była mniej dyplomatyczna. Proponowane wskazówki nie wystarczały, aby znaleźć rozwiązania w perspektywie krótko- i średnioterminowej i wydawały się „najwyraźniej niespójne” z pilnością sytuacji, którą Bruksela doceni, powiedział Ribeira. Sanchez spotkał się dziś rano z przewodniczącą administracji wspólnotowej Ursulą van der Leன்n i przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, aby wyjaśnić stanowisko Hiszpanii i ma nadzieję, że dyskusja między przywódcami pozwoli na cel inicjatyw. Proponuje zbadanie zarządzania społecznością.

READ  Szwecja, Australia, Polska czy Rumunia należą do półfinalistów Eurowizji 2022.

Jednak hiszpański rząd uważa za „osiągnięcie” umieszczenie tej kwestii w porządku obrad Rady. Źródła w hiszpańskiej ambasadzie twierdzą, że to „coś nie do pomyślenia miesiąc temu”. Warunki w krajach europejskich są tak różne, jak ich receptury energetyczne. Francja uznaje presję Hiszpanii na ponowne rozważenie obecnego systemu cen gazu, ale kluczowym elementem jej koszyka energetycznego jest atom i jej priorytety: uzyskanie dostaw z UE To źródło energii jest oznaczone jako „zielone”, co ułatwia przybycie publicznych i prywatnych inwestycja. Kilkanaście krajów ze Wschodu popiera francuskie żądanie. Niemcy i Holandia twierdzą, że jest to tymczasowy problem i że ceny gazu będą umiarkowane wiosną przyszłej i widzą więcej zalet niż wad na poziomie cen w obecnym systemie.


Weź udział w dyskusji

Udział