30 kwietnia, 2024

Kwalifikacje Ukrainy, Polski i Gruzji – Sport

Mykyło Mudryk przypieczętował zwycięstwo i kwalifikacje Ukrainy (Fot.: EPA)

(ANSA) – Rzym, 26 marca – Ukraina pokonała Islandię 2:1 i zakwalifikowała się do Euro 2024, a Polska pokonała Walię 5:4 w rzutach karnych i po pokonaniu Gruzji po raz pierwszy zagra w rozgrywkach kontynentalnych. Grecja 4-2 w kolejnym remisie z 12 kroków.

Albert Gudmundsson strzelił gola dla Islandii w 30. minucie, ale Wiktor Cygankow chwilowo wyrównał dla Ukrainy w 54. minucie, który przełożył wynik sześć minut od końcowego gwizdka dzięki Mychajło Mudriciu.

Ukraina wygrała batalię o drogę B play-offów i została czwartą członkinią grupy E Euro 2024, w której skład wchodzą już Belgia, Słowacja i Rumunia.

Mecz odbył się na Stadionie Miejskim we Wrocławiu, gdyż Ukraina nie mogła znajdować się na jej terytorium ze względu na wojnę z Rosją, która rozpoczęła się w lutym 2022 roku.

Andrij Szewczenko, nowy prezes Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej, który po raz czwarty wystąpi w kontynentalnych rozgrywkach, kibicował na stadionie drużynie trenera Serhija Rebrowa.

Ukraina zadebiutowała w edycji 2012, której gospodarzem była Polska, a cztery lata później pożegnała się z fazą grupową turnieju, który wygrała Portugalia, podobnie jak gospodarze Francja w finale.

Znakomity występ Ukrainy na Mistrzostwach Europy został odnotowany w edycji zaplanowanej na 2020 rok, ale ze względu na pandemię wirusa przełożonej na przyszły rok. Przy tej okazji przegrali w ćwierćfinale z Anglią, a następnie w finale z Włochami.

Ze swojej strony Polska po raz piąty uczestniczy w Pucharze Europy, wygrywając 5:4 w rzutach karnych z Walią, która zakończyła się bezbramkowym remisem na stadionie w Cardiff City.

Bramki dla Polski strzelili Robert Lewandowski, Sebastian Szymański, Przemysław Frankowski, Nikola Zalewski i Krzysztof Piątek.

Wojciech Szczęsny obronił strzał piątego i ostatniego kopacza Walii Daniela Jamesa, który przed ostatnim gwizdkiem dogrywki został wyrzucony z boiska przez Chrisa Mebhama.

W ten sposób Polska, zwyciężczyni A ścieżki play-off, dołączy do Holandii, Austrii i Francji w Grupie D Euro 2024, które odbędzie się w Niemczech od 14 czerwca do 14 lipca.

Gruzja zakwalifikowała się wcześniej po kolejnym remisie 0:0 z grecką drużyną trenera Urugwaju Gustavo Payeta i kolejnym zwycięstwie 4:2 w rzutach karnych, które potwierdziło jej pierwszy udział w Pucharze Europy.

Dla Gruzji gole zdobywali Nika Kvekveskiri, Lasha Davali, Juriko Davidtashvili i Giorgi Kochourashvili, a dla Grecji gole zdobywali Andreas Bouchalakis i Giorgos Mazouras.

Gruzja pod wodzą francuskiego trenera Willy'ego Sagnola dołączy do Turcji, Portugalii i Czech w grupie F Euro 2024, choć Georges Mikadodze nie wykorzystał rzutu karnego i w 109. minucie musiał go zastąpić Kwicha Kvaratskelia.