21 lipca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ksiądz karze polskich mężczyzn za zburzenie pomnika

Warszawa (AP) – Polski sąd we wtorek nakazał trzem mężczyznom zapłacić równowartość 1700 euro (1990 dolarów) za zburzenie pomnika księdza, który rzekomo wykorzystywał seksualnie nieletnich.

Nadbałtycki sąd gdański uniknął skazań kogokolwiek za zbezczeszczenie posągu lub popełnienie ohydnej zbrodni.

Trio udało się z Warszawy do Gdańska w lutym 2019 r., aby zburzyć pomnik Henrika Jankowskiego z jego cokołu. Chcieli zwrócić uwagę na relacje duchowieństwa znęcającego się nad nieletnimi w latach 80. z powodu jego prodemokratycznej działalności.

Na nagraniu wideo trzech mężczyzn przywiązuje linę do ukrytego potwora postawionego przed jego dawnym kościołem kościelnym w Gdańsku, a następnie ciągnie go na zużytych oponach. Następnie w jednej ręce posągu umieścili dziecięcą bieliznę i małe białe koronkowe sukienki, podobne do tych, które noszą ministranci, aby symbolizować cierpienie młodzieży, która była rzekomo wykorzystywana seksualnie.

Jankowski, który zmarł w 2010 roku, nigdy nie został oskarżony o nadużycia. Jednak posąg został trwale usunięty.

Jankowski zyskał sławę w latach 80., wspierając prodemokratyczny ruch solidarnościowy i jego przywódcę Lecha Velesę w walce z komunistycznymi rządami w Polsce. Światowi przywódcy, w tym prezydent George HW Bush i brytyjska premier Margaret Thatcher, odwiedzili jego kościół w St. Brigida, aby docenić jego antykomunistyczne działania.

READ  Netflix wybiera firmę Nielsen do swoich pomiarów w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Polsce