27 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Korzyści z ciszy  Tygodnik EL PAÍS: Psychologia i dobre samopoczucie

Korzyści z ciszy Tygodnik EL PAÍS: Psychologia i dobre samopoczucie

Żyjemy w świecie ciągłego hałasu, znacznie bardziej niż w jakiejkolwiek innej epoce znanej ludzkości. Od czasu rozpowszechnienia się środków komunikacji za pośrednictwem sieci społecznościowych nasze codzienne życie stało się ciągłym bombardowaniem. Podczas gdy nasz telefon komórkowy nas wysyła Płacić O najświeższych wiadomościach i za pośrednictwem innych aplikacji otrzymujemy opinie z Twittera, powiadomienia z Instagrama i innych sieci, nie wspominając już o przerażających grupach…

Zapisz się, aby kontynuować czytanie

Czytaj bez ograniczeń

Żyjemy w świecie ciągłego hałasu, znacznie bardziej niż w jakiejkolwiek innej epoce znanej ludzkości. Od czasu rozpowszechnienia się środków komunikacji za pośrednictwem sieci społecznościowych nasze codzienne życie stało się ciągłym bombardowaniem. Podczas gdy nasz telefon komórkowy nas wysyła Płacić Z aktualności i innych aplikacji otrzymujemy opinie z Twittera, powiadomienia z Instagrama i innych sieci, nie wspominając o przerażających grupach WhatsApp, które bez przerwy wyrzucają słowa i memy. W drodze do pracy ktoś słucha w metrze ulubionego programu bez słuchawek, aż do środka wchodzi dwóch raperów i po włączeniu systemu muzycznego na pełną głośność zaczyna improwizować teksty o pasażerach. W biurze szum rozmów współpracowników staje się ścieżką dźwiękową dnia. Hałas, hałas i jeszcze raz hałas. To tak, jakby cisza przeniosła się do klasztorów, albo była niebezpieczną czarną dziurą, którą musi czymkolwiek wypełnić, zanim nas pochłonie.

artykuł Bądź spokojnyKsiążka autorstwa dziennikarza Dana Lyonsa zaczyna się od następującego pytania: „Czy potrzebujemy, aby wszyscy ludzie na planecie jednocześnie wyrażali swoje opinie na temat wszystkiego, co się dzieje?” Cytat pochodzi z Użytkownik YouTube'a Bo Burnham antycypuje tezę książki: Właśnie dlatego, że żyjemy w ciągłej kakofonii, zamykanie ust jest aktem zarówno hojnym i aktualnym, jak i autoterapeutycznym. Lyons potwierdza, że ​​nauka ciszy pomaga w rozwoju zawodowym, ponieważ zmniejsza ryzyko popełnienia błędów, a także przynosi korzyści zdrowotne. Bez wątpienia próba przekazania wiadomości wśród tłumu ludzi, którzy chcą tego samego, jest również bardzo stresująca i frustrująca. Często największym uznaniem cieszy się osoba, która trzyma się z daleka od kontrowersji lub walczy o uwagę. Jest to zgodne z dwoma kluczami z inspirowanej makiawelią książki opublikowanej przez Roberta Greene'a w 1998 roku: Prawa władzy 48.

READ  Zdrowie i dobre samopoczucie w pracy zwiększa swoją rolę w strategiach zrównoważonego rozwoju spółek publicznych

Czwartym jest, aby zawsze mówić mniej niż to konieczne, uzasadniając to w następujący sposób: „Pamiętaj, że im więcej mówisz, tym bardziej jesteś bezbronny i tym mniej masz kontroli nad sytuacją (…) Silni ludzie robią na nich wrażenie i robią na nich wrażenie”. Zastraszeni z powodu swojej skąpstwa. „Im więcej mówisz, tym większe ryzyko, że powiesz coś głupiego”.

Szesnasty wykorzystuje nieobecność do zwiększenia szacunku i honoru, wyprzedzając szał wywołany przez sieci społecznościowe o kilka lat i mówi: „Zbyt duża ekspozycja obniża cenę: im częściej cię widać i słychać, tym mniej inni się o ciebie troszczą (… )” Chwilowa odległość sprawi, że będą o Tobie więcej mówić i nawet Cię polubią (…) Pamiętaj, że niedobór tworzy wartość.”

Te dwa zalecenia są sprzeczne z tym, co miliony ludzi robią w sieciach: namawiajcie się nawzajem, aby was zauważono i usłyszano, nawet jeśli miałoby to trwać tylko kilka sekund z rzędu. wczesny. To, co sugeruje Green, jest dokładnie odwrotne. W świecie zdominowanym przez hałas najciekawszą osobą jest ta cicha, bo cisza dodaje nam tajemnicy, która jest niezbędnym składnikiem uwodzenia.

Ponieważ nie jesteśmy już przyzwyczajeni do milczenia, wróćmy do ostatniej książki Dana Lyonsa, która sugeruje pięć ścieżek:

Jeśli to możliwe, nic nie mów. Chyba że twoje słowa są lepsze niż milczenie, jak mówi japońskie przysłowie. Według słów autora Bądź spokojny: „Musisz być Brudnym Harrym, a nie Jimem Carreyem”.

Odkryj moc przerw. Wielcy mówcy są znani ze sposobu, w jaki radzą sobie z ciszą. Poczekaj dwie sekundy przed lub po mówieniu, oddychaj i pozwól drugiej osobie zrozumieć, co właśnie powiedziałeś. Cisza we właściwym momencie jest warta tysiąca słów.

Opuść media społecznościowe. Większość platform została zaprojektowana tak, aby uzależniać. Jeśli ze względu na pracę nie możesz z niego całkowicie zrezygnować, przynajmniej ogranicz jego stosowanie.

READ  Co jest w naszym zasięgu, aby zachować zdrowie psychiczne i fizyczne

Szukaj ciszy. „Nadmiar informacji wprowadza nas w stan ciągłego pobudzenia i nadmiernego pobudzenia, co powoduje problemy zdrowotne, a nawet może skrócić nasze życie” – mówi Lyons. Daj swojemu umysłowi odpocząć od ciszy.

Naucz się słuchać. Jest to bardzo produktywny sposób na zachowanie spokoju, ale wymaga aktywnego wysiłku. Polega na zaangażowaniu wszystkich pięciu zmysłów w to, co mówi druga osoba, bez osądzania i mentalnej paplaniny. Co więcej, jak zauważa autorka: „Nic nie czyni ludzi szczęśliwszymi niż poczucie, że naprawdę ich słychać i widać”.

Lyons mówi, że kiedy uda nam się trzymać gębę na kłódkę, „niesamowite będzie to, co stanie się potem. Poczujemy się spokojniejsi, mniej niespokojni i będziemy mieć większą kontrolę nad swoim życiem”.

Zauważyłem!

-W swojej książce Wartość uwagiBrytyjski promotor Johann Hari zwraca uwagę, że nasza zdolność koncentracji weszła w głęboki kryzys. Według najnowszych badań nastolatek może skupić się na zadaniu średnio tylko przez 65 sekund, podczas gdy dorosły nie przekracza trzech minut.

-Kluczem do jego odzyskania jest zrozumienie, że ludzki mózg nie jest stworzony do wielozadaniowości. „Jesteśmy bardzo zdeterminowani” – powiedział autorowi profesor MIT. Aby odzyskać koncentrację, musimy „wyłączyć” to, co nas rozprasza i wrócić do robienia jednej rzeczy na raz.

Francesc Miralles jest pisarzem, dziennikarzem i ekspertem w dziedzinie psychologii.