30 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kolonializm w Ameryce zabił tak wielu, że ziemia stała się zimna – DW – 16.06.2023

Kolonializm w Ameryce zabił tak wielu, że ziemia stała się zimna – DW – 16.06.2023

w następnych stu latach Przybycie Europejczyków Tak było pod koniec XV wieku Rdzenni mieszkańcy Ameryki Zmniejszyła się ona z 60 mln do 6 mln jedynie na skutek fal epidemii, wojen i klęsk głodu. Konsekwencje kolonizacji były tak głębokie – znane jako Wielka Umieranie – że zmieniły środowisko i spowodowały ochłodzenie klimatu Ziemi, wynika z badań z 2019 roku. Opublikowany w Czteroosobowe recenzje naukowe .

W szczególności zespół naukowców z University College London (Wielka Brytania) odpowiedzialny za badania stwierdził, że wstrząsy, które nastąpiły po kolonizacji europejskiej, spowodowały, że rozległe obszary opuszczonych gruntów rolnych zostały zajęte przez drzewa i inną szybko rosnącą roślinność. To wciągnęło do atmosfery wystarczającą ilość dwutlenku węgla (CO₂), aby ochłodzić planetę – średnia temperatura spadła o 0,15°C pod koniec XVI i na początku XVII wieku – przyczyniając się do tak zwanej małej epoki lodowcowej. 1870, kiedy zima w Europie zamarzła Tamizę w Londynie.

„Masowa śmierć rdzennych mieszkańców obu Ameryk pozostawiła wystarczająco dużo terenów oczyszczonych, aby wynikająca z tego absorpcja dwutlenku węgla przez ląd miała wykrywalny wpływ zarówno na dwutlenek węgla w atmosferze, jak i globalne temperatury powietrza na powierzchni” – mówi główny autor badania. Doktorant Alexander Koch (UCL Geography) ).

„Wielka śmierć”: Niski poziom dwutlenku węgla

Szacunki zespołu z University College London, że populacja rdzennych Amerykanów w 1492 r. wynosiła 60,5 miliona, opierały się na zapisach historycznych, takich jak liczebność armii, dane spisowe i znaleziska archeologiczne. Obliczyli, że w ciągu następnego stulecia nowo wprowadzone patogeny zniszczyłyby 90% populacji.

W przypadku sektora opuszczonych gruntów rolnych, według obliczeń zespołu, w tym czasie utracono 56 mln hektarów.

W zapisie rdzeni lodowych Antarktydy – pęcherzyki powietrza uwięzione w tych zamrożonych próbkach wskazują na spadek stężenia dwutlenku węgla – naukowcy zaobserwowali spadek dwutlenku węgla w okresie małej epoki lodowcowej. Zespół uważa, że ​​nieużywane grunty mogą być odpowiedzialne za spadek poziomu dwutlenku węgla o 7 do 10 części na milion (ppm).

READ  ➤ Astronauta szuka obecnie swojej partnerki w tym wizualnym wyzwaniu, a ty musisz ją zlokalizować w siedem sekund | Wyzwanie | zagadka | trend | Wskazówki | Meksyk | MX | Meksyk
Zespół twierdzi, że przewrót, który nastąpił po kolonizacji europejskiej, spowodował, że rozległe połacie opuszczonych pól uprawnych zostały ponownie zasadzone przez drzewa.Zdjęcie: United Archives/Image Alliance

„Z tego badania wynika, ile potrzeba złagodzenia Zmiana klimatu. Wielka Śmierć ponownie zalesiała obszar wielkości Francji, co dało nam tylko kilka części na milion. Oznacza to, że ponowne zalesianie może pomóc w rozwiązaniu problemu przyszłe zmiany klimatu „Ale do pewnego stopnia”, powiedział współautor badania, dr Chris Brierley (UCL Geography), „ten rodzaj redukcji jest prawdopodobnie równoważny tylko dwuletnim emisjom z paliw kopalnych przy obecnym tempie”.

Powiedział BBC: „Aby umieścić to w nowoczesnym kontekście, spalamy (paliwa kopalne) i produkujemy około 3 części na milion rocznie. Mówimy więc o wysysaniu dużej ilości węgla z atmosfery”. Profesor Mark Maslin, współautor badania.

Upadek Aborygenów

Jak wyjaśnił BBC Ed Hawkins, profesor klimatologii na University of Reading, który nie był zaangażowany w badania, naukowcy tradycyjnie rozumieli, że tak zwana mała epoka lodowcowa była spowodowana kilkoma czynnikami, takimi jak spadek poziomu emisji dwutlenku węgla do atmosfery i dużych erupcji wulkanów, zmian w użytkowaniu gruntów i przejściowych spadków aktywności słonecznej.

Ale badanie, dodaje Hawkins, pokazuje, że spadek dwutlenku węgla jest częściowo spowodowany osadnictwem obu Ameryk i późniejszym upadkiem rdzennej ludności. Mówi, że pozwoliło to na odrodzenie się naturalnej roślinności i pokazuje, że działalność człowieka wpłynęła na klimat na długo przed rozpoczęciem rewolucji przemysłowej.

„W tym czasie (1500/1600) nastąpiło zauważalne ochłodzenie zwane małą epoką lodowcową, a ciekawe jest to, że możemy zobaczyć, że naturalne procesy dają trochę ochłodzenia, ale w rzeczywistości, aby uzyskać całkowite ochłodzenie – dwa razy więcej Naturalne procesy – musisz, aby ta redukcja dwutlenku węgla z ludobójstwa miała miejsce” – powiedział Maslin.

Pod redakcją Felipe Espinosa Wanga.