29 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Japoński sąd orzekł, że wymaganie sterylizacji osób transpłciowych jest „niekonstytucyjne” w przełomowej sprawie w kraju

Japoński sąd orzekł, że wymaganie sterylizacji osób transpłciowych jest „niekonstytucyjne” w przełomowej sprawie w kraju

(CNN) — Japoński sąd najwyższy orzekł, że nałożony przez rząd wymóg sterylizacji osób transpłciowych przed ich prawnym uznaniem jest niezgodny z konstytucją, co oznacza zwycięstwo społeczności LGBTQ w kraju, na które pracowano latami.

Dzięki temu Ustawa uchwalona 20 lat temuOsoby transpłciowe, które chcą zmienić swój dokument tożsamości, muszą mieć zdiagnozowaną dysforię płciową, mieć ukończone 18 lat, być stanu wolnego i nie mieć małoletnich dzieci.

Muszą także mieć narządy rozrodcze podobne do narządów płci przeciwnej i brak im zdolności rozrodczych. Oznacza to, że musiały przejść zabiegi chirurgiczne, takie jak sterylizacja i chirurgia plastyczna.

Prawo to od dawna jest krytykowane przez organizacje praw człowieka, a skargi sądowe są odrzucane, nawet w tej sprawie wniesionej przez transpłciową kobietę, która chciała zmienić swoją płeć z męskiej na żeńską bez operacji.

Według NHK powódka twierdziła, że ​​lata leczenia hormonalnego już wpłynęły na jej zdolność rozrodczą.

Sąd Rodzinny i Sąd Najwyższy odrzuciły jego sprawę, zanim trafiła ona do Sądu Najwyższego. W poniedziałek sąd wydał orzeczenie na ich korzyść, stwierdzając, że klauzula nakazująca sterylizację jest „sprzeczna” z Konstytucją.

„Ograniczenie wolności od uszkodzenia ciała na podstawie tego przepisu staje się obecnie coraz bardziej niepotrzebne, a stopień ograniczenia stał się poważniejszy. W związku z tym przedmiotowy przepis nie jest ani konieczny, ani rozsądny” – stwierdził sąd w swoim orzeczeniu.

Dodał, że prawa reprodukcyjne „uważane są za podstawowe prawa człowieka” zgodnie z Konstytucją. „Fakt, że muszą zostać przymusowo poddani pozbawieniu ich zdolności rozrodczych w celu dopasowania własnej płci do legalnej płci, jest okrutnym wyborem” – stwierdzono w orzeczeniu.

NHK poinformowało, że historyczna decyzja to dopiero dwunasty przypadek od II wojny światowej, kiedy Sąd Najwyższy orzekł, że przepis prawny jest niezgodny z konstytucją, zmuszając japoński parlament do przeglądu prawa.

READ  Młody mężczyzna wydaje wszystkie swoje oszczędności na swoją 18-letnią imprezę i nikt nie poszedł (wideo)

Nie oznacza to jednak zmiany całego prawa, a jedynie klauzulę nakazującą sterylizację.

Sąd Najwyższy odmówił wydania orzeczenia w sprawie drugiego przepisu wymagającego od osób transpłciowych posiadania narządów płciowych „podobnych” do narządów płci przeciwnej, uznając, że jest on zgodny z konstytucją. Zgodnie z poniedziałkowym orzeczeniem ta część sprawy zostanie odesłana do sądu niższej instancji do rozpatrzenia, w którym dodano, że wymóg ten nie „bezpośrednio zmusza” osób transpłciowych do poddania się operacji.

Orzeczenie spotkało się z mieszanymi reakcjami: pewnymi pochwałami i wiwatami w społeczności LGBTQ, ale także obawami dotyczącymi pozostałych wymogów chirurgicznych i szerszymi postawami społecznymi.

Na konferencji prasowej po ogłoszeniu wyroku prawnik powoda, Kazuyuki Minami, przeczytał oświadczenie powoda, w którym stwierdziła, że ​​jest „niezwykle zaskoczona nieoczekiwanym rezultatem”.

W oświadczeniu stwierdził: „To bardzo niefortunne, że moja zmiana płci nie została zatwierdzona przez Wielką Izbę Sprawiedliwości i że sprawa została odroczona”, ale dodał: „Cieszę się, że wynik tej sprawy będzie pozytywny kierunek.”

Prawniczka Minami dodała, że ​​istnieje „bardzo niewiele” orzeczeń uznających obowiązujące przepisy za niezgodne z konstytucją, dlatego orzeczenie to jest „bardzo ważne”. Przyznał jednak, że „frustrujące było to, że nie uzyskaliśmy najlepszego wyniku, jakiego oczekiwał (powód)”.

Krajowa Koalicja na rzecz stanowienia prawa dla osób niepełnosprawnych ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową, znana również jako Koalicja na rzecz LGBT, również pochwaliła tę decyzję, choć wyraziła nadzieję, że Sąd Najwyższy podejmie „uczciwą decyzję” w tej sprawie. Reszta wymagań dla osób transpłciowych.

Organizacja wyraziła także „głęboki żal” z powodu niedawnych przypadków dyskryminacji osób transpłciowych, w tym powszechnych „zaniepokojeń i obaw” w związku z korzystaniem przez osoby transpłciowe z wybranych przez siebie łazienek.

Według NHK na początku lata Sąd Najwyższy wydał wyrok przeciwko agencji rządowej, która zakazała pracownikowi transpłciowemu korzystania z damskiej łazienki. Było to pierwsze orzeczenie dotyczące praw mniejszości seksualnych w miejscu pracy.

READ  Miliard ton zmarnowanej żywności w 2022 r. - DW - 27.03.2024

Duża część Japonii od dawna zajmuje konserwatywne stanowisko w kwestiach LGBT i choć badania przeprowadzone w ostatnich latach sugerują, że postawy się zmieniają, aktywiści twierdzą, że dyskryminacja pozostaje powszechna. Na przykład Japonia jest jedynym krajem w Grupie Siedmiu (G7), który nie chroni prawnie związków osób tej samej płci.

Wiosną tego roku rząd znalazł się pod rosnącą presją, aby przed majowym szczytem przywódców G7 przyjąć ustawę promującą zrozumienie społeczności LGBTQ, ale nieporozumienia wokół projektu ustawy sprawiły, że do dziś nie można go przedstawić parlamentowi. Przed rozpoczęciem szczytu.

Ostatecznie przyjęta ustawa była rozwodnioną wersją tego, na co liczyli aktywiści, pozbawioną gwarancji praw człowieka, a nawet języka, który, zdaniem krytyków, mógłby w sposób dorozumiany zachęcać do pewnych form dyskryminacji.