27 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Jaki jest wiek wszechświata?  Według nowej teorii 26,7 miliarda lat

Jaki jest wiek wszechświata? Według nowej teorii 26,7 miliarda lat

Według ostatnich badań opublikowanych w czasopiśmie Królewskie Towarzystwo Astronomiczne, Nasz wszechświat może być dwa razy starszy niż wcześniej sądzono: 26,7 miliarda lat zamiast 13,7 miliarda lat. Odkrycie podważa dominujący model kosmologiczny używany do szacowania wieku wszechświata i może rozwiązać zagadkę „Niemożliwy problem wczesnych galaktyk”.

„Nasz nowo zaprojektowany model wydłuża czas formowania się galaktyki o kilka miliardów lat, dzięki czemu Wszechświat ma 26,7 miliarda lat, a nie 13,7, jak wcześniej szacowano” – wyjaśnia profesor fizyki z University of Ottawa Rajendra Gupta w komunikacie prasowym.

Jaki jest wiek wszechświata?Weiss/Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

Ale ile lat ma wszechświat?

Ogólny konsensus wśród naukowców jest taki, że wszechświat ma około 13,7 miliarda lat i stale się rozszerza, czego dowodem jest zjawisko zwane przesunięciem ku czerwieni lub Przesunięcie ku czerwieni, w którym światło staje się bardziej czerwone, jeśli porusza się między punktami, które są dalej od siebie.

Dlatego od lat szacujemy wiek Wszechświata dwiema głównymi metodami. Po pierwsze, obliczając czas, który upłynął od Wielkiego Wybuchu, uważa się, że Wielki Wybuch dał początek naszemu wszechświatowi. A po drugie, badając najstarsze gwiazdy, na podstawie przesunięcia ku czerwieni światła z odległych galaktyk.

Jednak z biegiem czasu ujrzeli światło dzienne Inne teorie kwestionują dominujący model kosmologiczny. W rzeczywistości wielu ekspertów było zaskoczonych istnieniem gwiazd, które wydają się być starsze niż sam wszechświat. Na przykład Matuzalem, gwiazda w gwiazdozbiorze Wagi, ma wiek od 13,65 do 15,25 miliardów lat. obok, Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA odkrył wiele galaktyk od zarania wszechświata, które wydają się być w zaawansowanym stanie rozwoju. Istniejące zaledwie około 300 milionów lat po Wielkim Wybuchu galaktyki te wydają się mieć poziom dojrzałości i masy typowo kojarzony z miliardami lat kosmicznej ewolucji.

istnienieW połowie podróży / Sarah Romero

Jak to wszystko do siebie pasuje?

Gupta przekonuje, że jego podejście na to pozwala Teoria przesunięcia ku czerwieni współistnieje z rozszerzającym się wszechświatemNIE. W ten sposób „możliwa jest reinterpretacja przesunięcia ku czerwieni jako zjawiska hybrydowego, a nie tylko ekspansji” – wyjaśnia ekspert. Pozwalając na zmianę tych stałych, Gupta wydłuża okres, w którym mogły powstać pierwsze galaktyki, odnotowane przez Webba.

Ale model kosmologiczny musi zostać zmodyfikowany, aby uwzględnić ewolucję „stałych parowania”. Są to podstawowe zasady fizyki, które kontrolują interakcję cząstek.. Astronom wysuwa hipotezę, że te stałe zmieniały się w czasie, powodując, że przesunięcie ku czerwieni najstarszych galaktyk teleskopu Jamesa Webba NASA rozciąga się od kilkuset milionów do kilku miliardów lat. To może wyjaśniać, dlaczego starożytne galaktyki obserwowane przez Jamesa Webba wydają się być znacznie młodsze niż oczekiwano, Pomimo swoich wielkich fanów.

A ekspert dodaje: „Ta modyfikacja modelu kosmologicznego pomaga rozwiązać zagadkę małych rozmiarów galaktyk obserwowanych we wczesnym Wszechświecie, pozwalając na dokładniejsze obserwacje”.

Ogólnie rzecz biorąc, wszechświat może być znacznie starszy niż myśleliśmy, co może rzucić światło na niektóre z największych Gaz które wciąż stawiają nam opór.

odniesienie:

R. Gupta. Wczesne obserwacje JWST Wszechświata i kosmologia ΛCDM. Miesięczne ogłoszenia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego, 2023; DOI: 10.1093/mnras/stad2032

READ  Historyczne porozumienie podjęte na Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatycznych (COP28) zwiastuje koniec ery paliw kopalnych