Jeśli czas jest taki sam dla wszystkich, dlaczego inaczej postrzegamy jego upływ? Dowiedz się, jak postrzegamy czas na podstawie naszych emocji i innych czynników, takich jak wiek.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy Twoje emocje lub nastroje wpływają na to, jak postrzegasz czas? Być może, gdy jesteś smutny, myślisz, że wszystko idzie wolniej, albo gdy jesteś podekscytowany lub rozbawiony, masz wrażenie, że czas szybko mija… Prawda jest taka, że istnieje obiektywna prawda i że czas dla wszystkich płynie tak samo. To, co się zmienia, to nasze postrzeganie upływu dni.
Teraz to pytanie jest bardziej złożone, niż mogłaby ujawnić powierzchowna analiza, ponieważ postrzeganie czasu zmienia się w zależności od tego, jak się czujemy, ile mamy lat, a także od sytuacji, w których się znajdujemy. Kopnijmy głębiej.
Wizualizuj czas zgodnie z naszymi emocjami
Postrzeganie czasu jest jak nasz wewnętrzny zegar. Co jest bardzo przydatne, ponieważ czas nas koncentruje i definiuje; Ponadto ta wizualizacja może również pomóc nam określić, jak się czujemy (ale zobaczymy ten problem później).
John Werden, profesor Keele University w Wielkiej Brytanii, pracuje nad wizualizacją czasu od ponad trzydziestu lat, najpierw na zwierzętach, a później na ludziach, i opublikował ponad 100 prac badawczych na ten temat.
Werden stwierdził w rozmowie z Autonomicznym Uniwersytetem w Barcelonie, że postrzeganie czasu zmienia się wraz z wiekiem i tym, co robimy. Jeśli chodzi o wiek, profesor mówi, że starsi dorośli generalnie mówią, że „czas mija szybciej z wiekiem”. A w zależności od tego, co robimy, nasze postrzeganie czasu również się zmienia. Dla krótkich czasów używamy wewnętrznego zegara, ale dla dłuższych okresów używamy zewnętrznych wpływów lub czynników do określenia czasu (na przykład odległość pozwala nam obliczyć, ile czasu zajmuje dotarcie gdzieś).
Wizualizuj czas według wieku i nowych wydarzeń
Jasne, że czasami wypełniasz dzień chwilami, rzeczami do zrobienia (rzeczami, które są dla ciebie dobre) i sprawia to, że myślisz, że czas mija szybciej. Zwłaszcza gdy chwile są nowe.
Jest to szczególnie widoczne w dzieciństwie (kiedy wszystko jest nowe i wszystko nie zostało jeszcze odkryte); Z drugiej strony, gdy się starzejemy, prawdopodobnie nie ma wielu niezapomnianych momentów (w sensie „nowości”), ale nadal definiują one nasze postrzeganie czasu.
Emocje i nastrój wpływają na postrzeganie czasu
Wiek czy niezapomniane chwile nie tylko wpływają na to, jak postrzegamy czas. Różni się to również w zależności od następujących parametrów:
– Uczucia.
– Stan umysłu.
Ale zanim zobaczymy, jak te elementy na nas wpływają, daj nam znać, jak postrzegamy czas, gdy jesteśmy w normalnym (i szczęśliwym) stanie.
Jak postrzegamy czas w normalnym stanie?
W dobrych chwilach, kiedy życie płynie, teraźniejszość wydaje się powolna, ale zabawna. Dni nas rozdzieliły, bo robimy tak wiele rzeczy, ale żyjemy powoli (bo płyniemy w czasie).
Tak więc, jeśli czujemy się związani z chwilą obecną (i jednocześnie zrelaksowani), bardziej prawdopodobne jest, że zdamy sobie sprawę, że czas płynie bardzo wolno.
Czas, w którym jesteśmy szczęśliwi
Jeśli jesteśmy nie tylko w stanie „normalnym” lub w stanie przepływu, ale także cieszymy się sobą, jesteśmy szczęśliwi i dobrze się bawimy, czas szybko mija. I nie przestajemy myśleć, po prostu żyjemy. Dlatego czujemy, że czas upływa, ponieważ dobrze się bawimy.
Z drugiej strony, gdy jesteśmy źli (lub w obliczu innych emocji), zmienia się postrzeganie czasu. Jak?
Strach, niepokój i percepcja czasu
Kiedy boimy się i boimy, wszystko wydaje się długie; Oznacza to, że mamy coraz szersze postrzeganie czasu. Dzieje się to z nami powoli, ponieważ boimy się i pozostajemy „uzależnieni” od tego strachu, licząc minuty i godziny, aż ten stan dyskomfortu minie (a skupiając naszą uwagę na czasie, mija on nam wolniej).
Z drugiej strony, gdy jesteśmy podekscytowani, niespokojni lub zestresowani, czujemy, że czas upływa szybciej, bo „mamy tyle rzeczy do zrobienia, a tak mało czasu” (a przynajmniej tak się czujemy).
Nuda i smutek: czas płynie wolno
Ale co się dzieje, gdy emocja jest inna? Na przykład, gdy czujemy się smutni lub znudzeni. Według psychologa Luisa Moenho świadomość upływu czasu może pomóc nam stwierdzić, czy dana osoba jest w stanie depresyjnym (lub półdepresyjnym).
W takich przypadkach, gdy jesteśmy w stanie depresji lub smutku (lub znudzenia), dzieje się coś dziwnego: czas płynie bardzo wolno, gdy go czujemy, ale bardzo szybko, gdy go pamiętamy. W ten sposób zdajemy sobie sprawę, że minęło kilka miesięcy, chociaż przeżyliśmy je, minęły bardzo powoli.
Kiedy jesteśmy znudzeni, bardzo znudzeni, smutni i przygnębieni, czas płynie powoli, ale pamiętamy go później, jakby minął bardzo szybko.
Postrzeganie czasu: dobry wskaźnik naszego stanu emocjonalnego
Postrzeganie czasu to dobry termometr emocjonalny, który mówi nam, jacy jesteśmy. Jeśli zmieni się to postrzeganie, zmienią się również nasze emocje. Dlatego może być dobrym wskaźnikiem na przykład w psychoterapii lub w procesie samopoznania.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak się masz, zadaj sobie pytanie: Czy jestem w wymuszonym rytmie? Czy to spowolni sprawę? Jeśli nauczymy się określać nasz rytm lub nasze postrzeganie czasu, będziemy w stanie stwierdzić, kiedy nasze emocje nieco się zmienią.
„To, co charakteryzuje nasze zdrowie psychiczne, to nasz związek z czasem”. Luis Moinho-
Jak żyć zdrowo z biegiem czasu?
Każdy ma swój własny rytm, wewnętrzny zegar i okoliczności, które wpływają na to, czy postrzega czas jako szybki czy wolny. Tak więc to postrzeganie czasu zmienia się (także z wiekiem), co jest normalne.
Jednak uczenie się życia chwilą obecną i delektowania się czasem bez chęci pośpiechu lub zatrzymania się jest dobre dla naszego zdrowia psychicznego.
Lęk to nadwyżka z przyszłości, depresja to nadwyżka z przeszłości
W psychologii mówi się, że lęk to nadwyżka z przyszłości, a depresja to nadwyżka z przeszłości. i że zdrowie psychiczne „ma dość teraźniejszości”.
Z tego powodu zalecamy, aby nie oczekiwać zbyt wiele od jutra, ponieważ możesz cierpieć z powodu lęku i nie skupiać się na przeszłości, która już nie istnieje (ponieważ jeśli sytuacja stanie się zbyt intensywna, możesz popaść w depresję). Pamiętaj też, że pamięć modyfikuje naszą pamięć i czyni ją doskonałą.
„Czy kochasz życie? Cóż, jeśli kochasz życie, nie trać czasu, bo czas jest dobrem, z którego składa się życie. Benjamin Franklin-
Nie walcz z upływem czasu, naucz się z nim płynąć
Krótko mówiąc, jeśli naprawdę chcesz żyć w pełni i spokojnie, lepiej nie próbuj walczyć z upływem czasu. Czas płynie tak samo, czy nam się to podoba, czy nie (i na szczęście, bo mówi nam, że żyjemy); Więc nie martw się o to, czy jedzie ci wolno, czy szybko, po prostu spróbuj.
płynąć z czasem i sprzymierzać się z nim; To jedyny sposób na pełne i spokojne życie. Innymi słowy: „Nie licz dni, spraw, aby dni się liczyły”. Mohamed ali.-
Źródło: Umysł jest niesamowity. –
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Ma 106 lat, mieszka samotnie i nadal ćwiczy: porady żywieniowe i zdrowotne jednej z najstarszych kobiet na świecie
Według nauki jest to odpowiedni wiek na ograniczenie spożycia kawy – Enséñame de Ciencia
Co według nauki należy zrobić jako pierwsze po przebudzeniu?