3 marca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Indie zajmują pierwsze miejsce w Azji dla polskich inwestorów: Ambasador

Od siedmiu dekad Polska jest jednym z głównych środkowoeuropejskich partnerów Indii. A indyjskie firmy infiltrują w ciągu ostatnich kilku lat. Podobnie polscy inwestorzy narzucają Indie. W rozmowie z Thebansen Roy Chowdhury z ET, ambasador RP w Indiach Adam Purakowski powiedział, że Indie są numerem jeden w Azji dla polskich inwestorów, a handel dwustronny w ciągu ostatniej dekady wzrósł siedmiokrotnie.

Jak opisałby pan obecny stan stosunków między Indiami a Polską od wizyty ministra spraw zagranicznych w Warszawie w 2019 roku?

Nasze relacje są bardzo dobre z politycznego i biznesowego punktu widzenia. To ostatnie widać w liczbach za rok 2019, kiedy handel bilateralny skurczył się do 2,36 miliarda dolarów, ale tutaj mogę wyrazić więcej możliwości. Indie to kraj numer jeden w Azji dla polskich inwestorów, a wymiana handlowa między naszymi krajami wzrosła w ciągu ostatniej dekady siedmiokrotnie, a my dążymy do kolejnych.

Identyfikuję konkretne sektory z większą współpracą, takie jak żywność i przetwórstwo spożywcze, ale Polska ma też wiele możliwości w inteligentnych miastach i cyberbezpieczeństwie. Podpisanie umowy o wolnym handlu BTIA-UE z Indiami z pewnością przyczyni się do rozwoju indyjsko-polskich relacji handlowych.

Podczas swojej wizyty minister spraw zagranicznych S. Jaishankar wyraził chęć współpracy z Polską i naszym regionem, a my kładziemy nacisk na płynne połączenie między Warszawą a Delhi, aby ułatwić regularne i ciągłe wymiany. Ciężko prowadzimy kampanię, aby ponownie otworzyć bezpośrednie połączenie Warszawa-Delhi obsługiwane przez LOT, które niestety musiało się zatrzymać z powodu epidemii.

Jakie są najważniejsze priorytety Polski w relacjach z Indiami?

Priorytetem jest budowanie trwałych relacji. Przede wszystkim biznesowo, ale chcemy stwarzać możliwości polskim i młodemu pokoleniu Hindusów. Dążymy do wzmocnienia wymiany handlowej i jesteśmy dumni z utrzymywania licznych relacji edukacyjnych i dążenia do jej budowania. Jakieś dwa tygodnie temu uruchomiłem Polski Narodowy Instytut Pomocy w Przemieszczeniu Studentów w Wyższej Szkole Wyższej Manipal, aby więcej studentów mogło cieszyć się szybką ścieżką, którą tworzymy.

READ  „Sto lat muzyki polskiej, nowy cykl Fundacji Marcowej

Polska została okrzyknięta przez Bloomberg jednym z 50 najbardziej innowacyjnych krajów w 2017 roku, a Indie nadal postrzegają nas jako centrum technologiczne i przyjazne biznesowi miejsce w Europie Środkowej. Polska gospodarka jest szybka i stabilna, jesteśmy częścią Unii Europejskiej i mimo trudności 2020 roku byliśmy trzecim największym inwestorem zagranicznym w Europie z łączną wartością inwestycji 200 10 mld w portfelu w ubiegłym roku o łącznej wartości inwestycji z 200 10 mld. Oferujemy wiele w zakresie zielonych technologii, inteligentnych miast, cyberbezpieczeństwa, fintech i gospodarki wodnej.

Czy możesz przekazać aktualne informacje na temat indyjskich inwestycji w Polsce?

Według danych z 2019 r. w Polsce działają 142 indyjskie firmy, które w różnych sektorach, głównie zaawansowanych technologii produkcji, technologii informatycznych, badań i rozwoju oraz produktów konsumpcyjnych, dysponują ponad 3 miliardami dolarów. Oprócz tego, o czym już wspomniałem, indyjscy inwestorzy dostrzegają i doceniają stosunek ceny inteligentnego kapitału do jakości pracy pod względem polarnej etyki pracy. Pomimo globalnego trendu nasze bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły o 10% i ten wskaźnik mówi sam za siebie.

Co mogą zrobić Indie, aby rozszerzyć swoją obecność w Europie Środkowej?

Zaangażowanie się w grupę państw Wicekrólestwa to droga do zrobienia. Sojusz między Polską, Węgrami, Czechami i Słowacją świętuje w tym roku swoje 30. urodziny, podczas corocznej rotacyjnej prezydencji Polski. Partnerstwu temu można zaufać z wielu powodów, ale najczęściej opiera się ono na autentycznych przyjaźniach między państwami członkowskimi UE, otwartych na wspólne wartości i szerszą współpracę. Współpracujemy z formułą V4+ nie tylko z Unią Europejską i Bałkanami, ale także z Republiką Japonii i Koreą. To pokazuje, że współpraca zagraniczna jest możliwa i pożądana.

V4 to pilotażowa inicjatywa współpracy regionalnej w Europie. Indie mogą być dobrym partnerem w tej współpracy. Patrzymy na to.