24 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska.- Polska przedłuża stan wyjątkowy na granicy z Białorusią

Madryt, 1 (Europa Press)

Polski parlament w czwartek głosował za przedłużeniem stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią, zwracając uwagę na dużą liczbę migrantów próbujących nielegalnie przekroczyć granicę.

„W miarę jak rośnie presja na białoruską nielegalną imigrację za pośrednictwem białoruskiego reżimu w celu destabilizacji Unii Europejskiej, polski parlament zagłosował za przedłużeniem stanu wyjątkowego na białoruskiej granicy” – powiedział Sage w mediach społecznościowych za pośrednictwem Twittera.

Prezydent RP Andrzej Duda wezwał we wtorek do 60-dniowego przedłużenia stanu wyjątkowego, ostrzegając, że „narasta presja graniczna”.

Polski rząd oskarża prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o pomoc uchodźcom z obszarów ogarniętych konfliktami, takich jak Irak czy Afganistan, w dotarciu do granicy w celu wywołania kryzysu.

Łukaszenka ostrzegł, że napływ migracji nie może zostać ograniczony w odpowiedzi na sankcje UE pod koniec maja, co spowodowało zwiększenie liczby wizyt praktycznie w Polsce, na Litwie i Łotwie, co utrudniło monitorowanie.

Polska ustawia ogrodzenie wzdłuż 418-kilometrowej granicy, która jest w większości gęsto zalesiona, i 2 września ogłosiła rozszerzony stan wyjątkowy, obejmujący trzykilometrowy obszar granicy, który uniemożliwia wjazd pracownikom organizacji humanitarnych i dziennikarzom .

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) i Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) wezwali do „natychmiastowego śledztwa” w sprawie śmierci czterech migrantów na granicy białorusko-polskiej.

READ  Joe Biden przyjeżdża do Polski ze swoją europejską trasą - El Financiro