18 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Gwałtowne tornado w Little Rock w stanie Arkansas zraniło dziesiątki osób, a miliony ludzi są zagrożone w środkowych Stanach Zjednoczonych.

Gwałtowne tornado w Little Rock w stanie Arkansas zraniło dziesiątki osób, a miliony ludzi są zagrożone w środkowych Stanach Zjednoczonych.

(CNN) – Ponad 20 osób trafiło do szpitala po gwałtownym tornadzie, które w piątek przeszło przez stolicę Little Rock w stanie Arkansas. Ale niebezpieczeństwo jeszcze się nie skończyło: meteorolodzy ostrzegają przed możliwością wystąpienia kolejnych takich niebezpiecznych zdarzeń, a także ulewnych deszczy i gradu, które zagrażają milionom mieszkańców Doliny Mississippi.

A burmistrz Frank Scott Jr. zabrał co najmniej 24 osoby do szpitala w Little Rock w stanie Arkansas w wyniku trudnych warunków pogodowych w okolicy.

Wcześniej Baptist Health Medical Centers of Arkansas poinformowało, że przyjęło 21 pacjentów po huraganie Little Rock, z których pięciu było w stanie krytycznym, powiedziała CNN rzeczniczka szpitala Kara Wade.

Minuty temu było praca Meteorologiczny amerykański obywatel (NWS, jego angielski akronim) potwierdziło tornado w rejonie Little Rock, który należy do hrabstwa Pulaski, a drugie w hrabstwie Garland.

Storm Prediction Center wydało poziom 5 z 5 „wysokiego ryzyka” dla trudnych warunków pogodowych, najwyższy poziom, jeśli chodzi o silne burze, dla dwóch regionów. Jeden region rozciąga się od części wschodniego Arkansas, południowo-zachodniego Tennessee i północnego Mississippi, podczas gdy inny obejmuje części południowo-wschodniej Iowa, północno-zachodniego Illinois, północno-wschodniego Missouri i Iowa City w stanie Iowa.

Ostatni raz ocena wysokiego ryzyka na poziomie 5 została wydana 25 marca 2021 r., kiedy silne burze i tornada zabiły co najmniej sześć osób i zdewastowały społeczności na południowym wschodzie.

Stanowe Biuro Zarządzania Kryzysowego w hrabstwie Pulaski powiedział CNN, że istnieje „wysokie prawdopodobieństwo” wielu obrażeń.

„W okolicy panuje powszechna dewastacja” – powiedziała rzeczniczka Latrisha Woodruff. Według danych w całym hrabstwie ponad 54 000 osób straciło prąd Brak prądu.My.

Ze swojej strony Madeline Roberts, rzeczniczka hrabstwa Pulaski, powiedziała, że ​​samochody policyjne są używane do pomocy w transporcie rannych po przejściu tornada w ten obszar. Roberts nie mógł potwierdzić liczby obrażeń.

READ  Organizacja Narodów Zjednoczonych opłakuje śmierć ponad 100 pracowników organizacji humanitarnych w Gazie

Burmistrz Little Rock, Frank Scott Jr., nazwał tornado „niszczycielskim” i powiedział, że poprosił o pomoc Gwardię Narodową.

Ludzie są uwięzieni w Wayne w Arkansas

Wiele osób jest uwięzionych w Wayne City w stanie Arkansas i domach ze „znaczącymi uszkodzeniami” w okolicy, powiedziała CNN Rebecca Magnus, rzeczniczka Departamentu Zarządzania Kryzysowego Arkansas.

ADEM nie ma dokładnej liczby ofiar w całym stanie, powiedział Magnus, ponieważ lokalni koordynatorzy ds. sytuacji kryzysowych wciąż reagują na szkody spowodowane przez trudne warunki pogodowe.

Agencja powiedziała, że ​​ratownicy oceniają obszar Wayne i udzielają pomocy uwięzionym. W okolicy otwierane są również schroniska, aby pomóc.

Gubernator ogłasza stan wyjątkowy z powodu huraganów

Gubernator Arkansas, Sarah Huckabee Sanders, ogłosiła w piątek stan wyjątkowy z powodu silnych burz i tornad, które nawiedziły ten kraj. „Nie szczędzimy żadnych zasobów, aby pomóc w reagowaniu i wysiłkach naprawczych dla osób dotkniętych przez Arkan”, powiedział Sanders na Twitterze.

Podjął również decyzję o uruchomieniu stanowej Gwardii Narodowej w celu przeciwdziałania spustoszeniom związanym ze złą pogodą.

Gubernator powiedział wcześniej, że w wyniku huraganów doszło do „znaczących szkód” w centralnej części stanu.

„Arkansas powinno być świadome trudnych warunków pogodowych, ponieważ burze nadal się rozwijają” – powiedział Huckabee Sanders w tweecie. Dodał: „Modlitwy za wszystkich, którzy byli i nadal są na drodze tej burzy”.

Ze swojej strony Madeline Roberts, rzeczniczka hrabstwa Pulaski, powiedziała, że ​​samochody policyjne są używane do pomocy w transporcie rannych po przejściu tornada w ten obszar. Roberts nie mógł potwierdzić liczby obrażeń. Wyjaśnił również, że w okolicy powalonych było kilka drzew.

READ  Kobieta, która straciła pracę online, gdy treści zniknęły z chmury

Zgłaszanie potencjalnego tornada w stanie Iowa

Potencjalne tornado zgłoszone w pobliżu Ottumwa w stanie Iowa w piątek po południu spowodowało uszkodzenia konstrukcji, ale jak dotąd nie zgłoszono żadnych obrażeń, podało lokalne zarządzanie kryzysowe. „Do tej pory otrzymałem zgłoszenia o uszkodzeniach trzech budynków” – powiedział Tim Richmond, dyrektor ds. zarządzania kryzysowego w hrabstwie Wapelo.

Według Richmond biuro miejscowego szeryfa kończy wstępne przeszukiwanie terenu i nie ma żadnych doniesień o obrażeniach. „Prawdopodobnie zespoły oceniające szkody zostaną rozmieszczone rano” – powiedział.

W Stanach Zjednoczonych miliony są pod obserwacją huraganów.

Ta runda złej pogody nadchodzi tydzień po tym, jak potężne burze przetoczyły się przez południowy wschód, zabijając co najmniej 26 osób. Tornado, które uderzyło w nocy, zrównało z ziemią prawie całą społeczność Rolling Fork w stanie Mississippi, przy maksymalnych utrzymujących się wiatrach szacowanych na 170 mil na godzinę.

Ponad 27 milionów ludzi znajdowało się pod obserwacją huraganu w piątek wieczorem, od południowego Arkansas do północnej Iowa od 21:00 czasu Miami, a także części północno-wschodniego Teksasu, północno-zachodniej Luizjany i południowego krańca Oklahomy do 22:00 czasu Miami.

Miasta Shreveport w Luizjanie i Tyler w Teksasie są wymienione do obserwacji huraganów.

Tornado Watch obowiązuje również w północnym Illinois, północno-zachodniej Indianie, południowym Wisconsin i jeziorze Michigan do 23:00 czasu Miami, zgodnie z Storm Prediction Center. Oczekuje się, że burze rozwijające się późnym piątkowym popołudniem i wieczorem spowodują intensywne tornada, niszczące wiatry i grad wielkości piłki golfowej.

National Weather Service ostrzegło przed możliwością długotrwałych i „potencjalnie gwałtownych” tornad w niektórych częściach doliny Mississippi i na południu.

Ale to nie wszystko: obszary te mogą spodziewać się również niszczących wiatrów i bardzo dużego gradu, podał serwis, wzywając ludzi do zachowania czujności.

Niektóre tornada mogą mieć siłę EF-3 lub wyższą, co oznacza, że ​​będą miały wiatr o prędkości co najmniej 130 mil na godzinę.

READ  Putin jest „bardzo chory na białaczkę”: rosyjscy oligarchowie

„Jesteśmy zaniepokojeni silnymi huraganami i niszczącymi, powszechnymi wiatrami” – powiedział CNN Bill Bunting, szef operacji prognozowania w Storm Prediction Center, zauważając, że burze będą się szybko przemieszczać. „Próbowaliśmy podkreślić, nie czekaj, aż zobaczysz oznaki zbliżającej się burzy, podejmij działania, gdy zostaną wydane ostrzeżenia”.

z informacją od I I Jane Norman i Chris Boyett, wszyscy z CNN.