3 maja, 2024

Giroud i Mbappé prowadzą Francję przed Polską do ćwierćfinału mistrzostw świata

Chociaż w pierwszej połowie mieli problemy, obrońcy tytułu odnieśli wyraźne zwycięstwo nad Polską 3:1 i nadal są mocni. Olivier Giroud wyrównał swoim 52. golem w reprezentacji, co jest rekordem dla strony francuskiej. A Kylian Mbappe, z dwoma znakomitymi bramkami, przypieczętował zwycięstwo, ale został pokonany bolesnym rzutem karnym Roberta Lewandowskiego.

Kalendarz i wyniki Mistrzostw Świata w Katarze. © Francja 24

Przymiotniki to za mało, by opisać mistrzostwa świata Kyliana Mbappe. Jego waleczność w zdobywaniu bramek oraz brak równowagi między mocą a umiejętnościami nie mają sobie równych i są żaglami, które pokierują francuską łodzią w Katarze.

Napastnik Paris Saint-Germain ma wyraźnie wyższą jakość zespołu, który przekazuje solidność we wszystkich swoich liniach. Pomijając porażkę z Tunezją w nieoczekiwanym składzie, „Les Blues” raczej nie obronią tytułu.

Bo nawet kiedy ma zły czas, jak na przykład w pierwszej połowie przeciwko Polsce, zawsze znajduje sposób, by go rozwiązać. Interwencje Hugo Llorisa lub interwencje Raphaela Varane’a, aby utrzymać wynik na zero lub siła ognia Oliviera Girouda znajdują różnicę, gdy rozwój był skomplikowany.

Jak na ironię, to wiele argumentów jak na polską drużynę, która grała swój najlepszy futbol na mundialu we wczesnych fazach. Usunięty z ekstremalnej opieki w fazie grupowej, znalazł sposoby na zranienie w kontrataku i nie był w stanie zejść w przerwie. Ale po raz kolejny wykazali się pewną reakcją na niekorzystne nagromadzenie i zakończyli rozsądny turniej, w którym po raz pierwszy od co najmniej 36 lat zakwalifikowali się do 1/8 finału.

Wyczyn Girouda i walec parowy Mbappé pokazały charakter Polski

Zgodnie z oczekiwaniami Francja objęła prowadzenie wbrew obietnicom szybkiego wycofania się i obrony Polski. W starciu z bliskim rywalem pierwsza okazja nadarzyła się strzałem ze średniej odległości. W 12. minucie Aurelien Tchouaméni uderzył potężnym prawym prawym obrońcą, co wymusiło interwencję Wojciecha Szczęsnego.

READ  Polska rozpoczyna błotnistą kampanię w kluczowych wyborach do UE z powodu nacisków ze strony skrajnej prawicy

Cztery minuty później Ousmane Dembele był na dobrej pozycji, by zakończyć grę na skraju pola karnego, gdy „Les Bleus” odzyskał przewagę po polsku otwierającym, ale jego strzał lewą nogą był słaby i trafił w ręce Szczęsnego.

Pierwsza odpowiedź Polaków nadeszła w 20. minucie, dzięki samotnej akcji Roberta Lewandowskiego, który uderzył lewą nogą i piłka przeleciała obok lewego słupka Hugo Llorisa.

Przed półgodziną podopieczni Didiera Deschampsa mogli wyjść na prowadzenie atakiem prowadzonym przez Mbappe: poprowadził Dembele i posłał dośrodkowanie, którego nie udało się połączyć Olivierowi Giroudowi centymetrów od bramki. Ku jego uldze gra została unieważniona z powodu wcześniejszego spalonego.

Minuty mijały, a „Aguilas Blancas” rozkręcali się i mieli nie do pobicia szansę na objęcie prowadzenia. W 37′ Piotr Zieliński dwukrotnie trafił na bramkę, ale zderzył się z nogami Llorisa i blokiem Theo Hernandeza. Po świeżym odbiciu, Przemisław Frankowski strzelił, ale został zablokowany na linii przez Raphaela Varane’a.

Ale w najlepszym momencie dla białej obsady pojawiła się bramka Francji: w 43 minucie Mbappé przefiltrował doskonałe podanie do Girouda, który uzupełnił dośrodkowanie i zdobył 1:0. Specjalne świętowanie z liczbą „52” dla środkowego napastnika, który zdobył tyle bramek w reprezentacji i wyprzedził Thierry’ego Henry’ego jako najlepszego strzelca wszech czasów „Les Bleus”.

Pod koniec pierwszej części meczu Zieliński znów znalazł się przed bramką, ale po ostatniej obronie Varane’a udało mu się uniknąć wyrównania.

W dodatku Francja, mając więcej luk, była bardziej niebezpieczna i kilkakrotnie trapiła Polskę. Giroud zapewnił dwa wyczyszczenia, najpierw strzał nożycowy, który był golem, ale gra została niedozwolona, ​​a następnie forhend, który trafił w okolice lewego słupka.

Jak zwykle Kylian Mbappe wykończył szalę. W 74 minucie zmiażdżył wszelkie nadzieje Polaków strzałem w prawy róg Szczęsnego, kulminacją doskonałego kontrataku. Narodził się z odprawy Griezmanna na jego własnym terenie, Giroud upuścił go i jechał, dopóki nie został przekazany Dembele, który zmienił kierunek z prawego na lewy na samotne przybycie Mbappé.

Efektem indywidualnego występu był drugi gol napastnika Paris Saint-Germain, który trafił pod bramkę pola karnego w 90’+1′, postawił prawą stopę i wbił buta w lewy róg Polski. cel. Piąty gol dla Mbappé, który prowadzi na liście strzelców rozgrywek.

Drużyna francuska została przyćmiona przez piłkę ręczną Tayota Upamecano, która została podyktowana rzutem karnym przez wenezuelskiego sędziego Jesusa Valenzuelę. Robertowi Lewandowskiemu zajęło to dwie próby. Lloris wygrał jako pierwszy, ale po nielegalnym objęciu prowadzenia. W powtórce polski strzelec był niepokonany i przynajmniej miał luksus zdobycia drugiego gola na mundialu.

Lloris, Giroud, Mbappé, rekordy wypełniają klasyfikację Francji

Świętowanie Oliviera Girouda po zdobyciu gola przeciwko Polsce było epickie. Gest w stronę kamery z liczbą „52” upamiętnił kamień milowy: przekroczył barierę 51 biegów ustanowioną przez Thierry’ego Henry’ego jako najlepszego strzelca w historii francuskiej drużyny.

Po spotkaniu określił to jako „ogromne”, dające mu „szczęście”, choć przyniosło mu to też ulgę. „Byłem trochę rozczarowany, ponieważ nie strzeliłem gola przy innej okazji, którą miałem wcześniej, ponieważ chciałem przestać mówić o tym osiągnięciu” – wyjaśnił napastnik Milanu.

Kylian Mbappe świętuje z Olivierem Giroudem po zdobyciu pierwszego gola dla Francji przeciwko Polsce podczas meczu 1/8 finału Mistrzostw Świata w Katarze 4 grudnia 2022 roku w Doha. © Kirill Kudryavtsev / AFP

Był to dzień naznaczony bezprecedensową liczbą ludzi we Francji. Po strzale głową w meczu z Polską bramkarz Hugo Lloris zaliczył 142 występy w reprezentacji, dorównując Lilianowi Durham jako zawodnikowi z największą liczbą występów w „Les Bleus”. Osiągnął także 17 występów na mistrzostwach świata, dorównując Fabianowi Barthesowi i Henry’emu jako francuski gracz z największą liczbą występów na mistrzostwach świata. Dwa wyczyny, które wyróżniają się w meczu z Anglią lub Senegalem w ćwierćfinale, żaden problem.

Wreszcie, Mbappe bije rekordy w swoim młodym wieku. W wieku zaledwie 23 lat dwa stulecia przeciwko Polsce pozwoliły mu zdobyć 9 bramek na Mistrzostwach Świata, wyprzedzając Brazylijczyka Pelé jako najlepszego strzelca Mistrzostw Świata w wieku 24 lat.

Ponadto, mając cały wyścig przed sobą, jest już drugim najlepszym strzelcem Francji na Mistrzostwach Świata, za Justem Fontaine z czterema bramkami. A dlaczego nie, możesz liczyć na 16. miejsce Niemca Miroslava Klose, najlepszego strzelca w historii mistrzostw świata.