28 września, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska rozpoczyna błotnistą kampanię w kluczowych wyborach do UE z powodu nacisków ze strony skrajnej prawicy

Polska rozpoczyna błotnistą kampanię w kluczowych wyborach do UE z powodu nacisków ze strony skrajnej prawicy

Kampania wyborcza do parlamentu, która odbyła się 15 października w Polsce, rozpoczęła się od zwolnienia wiceministra spraw zagranicznych oskarżonego o sprzedaż wiz osobom spoza Unii Europejskiej (UE). Zarzuty, że agencje wywiadowcze wykorzystywały programy szpiegowskie do monitorowania polityków opozycji podczas wyborów w 2015 r. oraz skargi dotyczące rzekomych motywów politycznych stojących za obniżkami stóp procentowych.

Pojawiają się także zarzuty o ingerencję zagraniczną wobec Rosji i Niemiec, a ministrowie polskiego rządu skarżyli się do Berlina, że ​​Donald Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, próbował wpłynąć na wyborców Platformy Obywatelskiej, partii opozycyjnej.

Język używany przez populistyczną prawicową partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która obecnie sprawuje władzę, wydaje się przesadny. Jej przywódca Jarosław Kaczyski nazwał Tuska uosobieniem zła, „wrogiem Polski” i „brutalnym”.

Podczas inauguracji kampanii partia PiS określiła Tuska jako „outsidera”, którego „ośrodek decyzyjny znajduje się poza granicami Polski”. Podczas przemówienia w Katowicach premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że opozycja przygotowuje „piekło dla kobiet” za pomocą „gwałtów, rabunków, morderstw” i „wysiedlanych młodych migrantów szturmujących granice”.

Ważne wybory dla Unii Europejskiej

Wyniki polskich wyborów postrzegane są jako kluczowe dla przyszłości Unii Europejskiej i wyniku wojny na Ukrainie.

„To najważniejsze wybory w Polsce od 1989 roku i bez wątpienia najważniejsze w tym roku dla Unii Europejskiej” – mówi Bartosz Kubiak, dyrektor m.st. Warszawy. Think tank Instytut Aspen obiecuje: „W zależności od wyników kraj zwróci się w stronę rosnącej demokracji. Entuzjasta euro; Czy też pogłębi swój liberalny zwrot i nieporozumienia z Europą w sprawie praworządności i ekspansji [de la UE]”.

Skrajna prawica Federacji

PiS, kierowany przez dysydencką grupę społecznych konserwatystów, sprawuje władzę od 2015 roku. Jeśli zostanie usunięty, Bruksela nie będzie już postrzegać piątego pod względem liczby ludności kraju UE jako wroga. Według sondaży PiS potrzebowałby mandatów ze skrajnie prawicowej Partii Koalicji, aby zapewnić sobie większość roboczą.

READ  Iran. – Iran nałożył dożywotni zakaz na sztangistę, który uścisnął dłoń Izraelczykowi podczas zawodów w Polsce.

Koalicja jest mieszanką starych nacjonalistów i nowych libertarian ekonomicznych i ma w sondażach 10% poparcia. Podobnie jak wiele europejskich partii skrajnie prawicowych próbowała oczyścić swój wizerunek, ale jej przywódcy nie mogą usuwać filmów atakujących Żydów, gejów, muzułmanów, aborcję i Unię Europejską.

Skrajnie prawicowa partia doskonale radzi sobie w mediach społecznościowych i zyskała popularność wśród młodych zawodowych mężczyzn. W zeszłym tygodniu współprzewodniczący federacji Sławomir Mentzen, lat 36, przekonywał przed grupą przedsiębiorców z Wrocławia, że ​​będą bronić niższych i prostszych podatków. Nawet krytycy są zgodni, że we wrocławskim środowisku biznesowym Mentzen zawsze dobrze orientował się w tych dyskusjach.

Federacja upiera się, że nie ma porozumienia z BIS i zapowiada, że ​​będzie domagać się nowych wyborów. Według Kubiaka z think tanku Aspen wynik będzie na tyle bliski, że za co najmniej dwa lata konieczne będzie rozpisanie nowych wyborów.

Zmierzch vs. Maszyny rządowe

Duskinowi, szefowi centroprawicowej, proeuropejskiej Platformy Obywatelskiej, zależy na tym, czy uda mu się dotrzeć do dużej rzeszy niezdecydowanych wyborców. Z sondażu opublikowanego na początku miesiąca wynika, że ​​prawie co piąty chcący wziąć udział w wyborach nie wie, na kogo głosować.

Często zarzuca się Tuskowi, że całą swoją strategię oparł na polityce antyPiS. W odpowiedzi były przewodniczący Rady Europejskiej zaproponował złożenie 100 zobowiązań na 100 dni. Jeśli przegra, to nie dlatego, że nie osiągnął wielkiego sukcesu. Obietnice te obejmują finansowanie poczęcia W trybie testów laboratoryjnycha także obowiązki opiekuńcze wobec samotnych matek i babć.

Tusk, znany polityk, o którym wielu Polaków ma już pewne wyobrażenie, staje wobec państwa i machiny medialnej. Choć istnieją media niezależne, to telewizja państwowa często jest rzecznikiem PiS.

Partie opozycji protestują przeciwko decyzji autonomicznego banku centralnego o obniżeniu stóp procentowych do 0,75%, gdy inflacja przekracza 10%. Potępiają decyzję o zwiększeniu poparcia dla PiS wśród właścicieli domów, którzy podpisywali kredyty hipoteczne ze zmienną stopą procentową.

READ  Polska: CBI załamuje się na najwyższym poziomie od 10 lat

Są także bardzo zaniepokojeni decyzją PiS o zorganizowaniu w dniu wyborów czterech referendów w gorących tematach oraz tzw. „pikników informacyjnych” z ministrami, aby zwiększyć frekwencję wyborczą i otworzyć nowe formuły wydatków na kampanię. Odwiedzający jedzą i zadają pytania na temat polityki rządu.

Głęboko spolaryzowana polska polityka nie jest niczym nowym, ale zdaniem Kubiaka tendencja się pogłębia. „Od 2015 roku polskie kampanie wyborcze w coraz większym stopniu zależą od polityki tożsamości” – uważa. „Postrzegamy proces odchodzenia od programów politycznych jako sposób na przekonanie wyborców w kierunku przekazów bardziej emocjonalnych i polaryzujących” – wyjaśnia.

Przetłumaczone przez Francisco de Jarreta.