20 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Fiński sekret wewnętrznej siły, który pomaga radzić sobie z problemami

Fiński sekret wewnętrznej siły, który pomaga radzić sobie z problemami

Jeśli dążenie do życia bez problemów jest utopią, to istotą jest uczynienie z niego naszej siły napędowej i kamienia probierczego Siso. To fińska koncepcja Określa zdolność do stawiania czoła wielkim wyzwaniom bez utraty ducha i umiejętności dobrej zabawycoś, co możemy zastosować w naszym życiu.

Co to jest fińskie sisu?

Co nas nie zabije, to nas wzmocni„. Ten Powiedzenie NietzschegoSpopularyzowana przez Viktora Frankla w jego pracach na temat logoterapii, nawiązuje do koncepcji, której poświęcamy ten artykuł. W obliczu trudności, która – jak się wydaje – nas przytłacza, są dwie drogi: zrezygnować z umiejętności, o których nie sądziliśmy, że je mamy, lub je rozwijać.

Siso To jedno z tych nieprzetłumaczalnych słów, w których kryje się cnota kultury, w tym przypadku kultury fińskiej. Jeśli trzymamy się etymologii, rdzeń tego terminu w języku fińskim oznacza „wewnętrzny” i faktycznie Sisu często tłumaczy się jako „posiadający wewnętrzną siłę”.. Przysłowie z kraju, w którym się wychował, mówi: „Sisu pomoże Ci także przejść przez granit„.

Na Trzecim Światowym Kongresie Psychologii Pozytywnej, który odbył się w Los Angeles w 2013 roku, pojęcie to zdefiniowano następująco: Wewnętrzna dyspozycja, która pozwala podjąć niezwykłe wyzwanie fizyczne lub psychiczne. Sisu to zatem mentalność działania, która prowadzi nas w sytuacjach nadzwyczajnych. Spójrzmy na kilka przykładów:

  • Osoba, która nie daje się zniechęcić fatalną diagnozą lekarskąI kontynuuje swoje plany, a nawet liczy na powrót do zdrowia.
  • Kiedy ktoś postanawia dokonać wyczynu, który jest teoretycznie niemożliwyTak jak miało to miejsce w 1968 roku z Jimem Haynesem, pierwszym sportowcem, który przebiegł 100 metrów w czasie krótszym niż 10 sekund, co nikt nie uważał za możliwe.
  • Nierówne konflikty Takich jak wojna zimowa 1939 r., podczas której Finowie zmierzyli się z potężną armią radziecką, aby bronić swojej niepodległości.