19 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Europejski Trybunał Sprawiedliwości: Czesi chcą ukarania Polski grzywną za zignorowanie mojego zakazu Twitter UE Czechy Praga Niemcy

Europejski Trybunał Sprawiedliwości poinformował we wtorek, że Czechy naciskają na Czechy, aby codziennie nakładały grzywnę w wysokości 5 mln euro (6 mln dolarów) za zignorowanie nakazu sądu z zeszłego miesiąca o natychmiastowym zamknięciu kopalni węgla brunatnego w pobliżu granicy dwa kraje.

Komunikat Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości pojawia się, gdy Polska prowadzi rozmowy z czeskim rządem w sprawie ugody, która potrwa kilka lat poza sądem w sprawie kopalni Trov. W czwartek spodziewana jest runda rozmów w Pradze, a żądanie zaostrzenia kar skomplikuje agendę.

Polscy przywódcy mówią, że rozmowy idą w dobrym kierunku.

Sąd usłyszał na Twitterze, że Czesi domagali się dla Polski dziennej kary w wysokości 5 mln dolarów za „niezatrzymanie od razu” wydobycia węgla brunatnego w kopalni Trov.

Praga twierdzi, że eksploatacja kopalni odkrywkowej na południowo-zachodnim krańcu Polski w pobliżu granicy czesko-niemieckiej czerpie wodę z czeskich wsi w regionie i pozwała Polskę w Unii Europejskiej.

21 maja sąd wydał tymczasowy zakaz zbliżania Polski do natychmiastowego zamknięcia bieguna, jednak z nierozstrzygniętym wyrokiem, co może potrwać kilka miesięcy.

Polscy urzędnicy nie przerwali pracy kopalni, argumentując, że zasila ona bezpośrednio elektrownię w Troi, z której korzystają miliony gospodarstw domowych i wiele gałęzi przemysłu, które wytwarzają około 7% krajowej energii, i że bez niej Polska nie może się obejść.

Czeski minister środowiska Richard Probek poinformował w poniedziałek, że do Warszawy został przesłany projekt umowy, który zawiera warunki wycofania sprawy z unijnego sądu, ale nie podał żadnych szczegółów.

Polska argumentuje również, że nie zostało to zrobione uczciwie, ponieważ Republika Czeska i Niemcy prowadziły kilka kopalni węgla brunatnego w pobliżu polskiej granicy bez konfliktu.

48% energii w Polsce pochodzi z węgla kamiennego, a 17% z miękkiego i bardzo zanieczyszczającego węgla brunatnego lub brunatnego. Kolejne 25% pochodzi z różnych źródeł odnawialnych i biopaliw, a 10% z gazu i innych źródeł.

READ  Fernando Lorenzo Marcos rywalizuje w halowych półfinałach Europy w Polsce