Przewidywania dotyczące zdrowia życiowego są zwykle prawidłowe, ale rzadko się sprawdzają. Najbardziej optymistyczne prognozy z 1989 r. przewidywały wynalezienie szczepionki przeciwko HIV „w ciągu pięciu lat”, czego nie udało się osiągnąć od ponad 30 lat, pomimo znacznego postępu. Badania kliniczne mogą być obiecujące, a następnie zaniknąć, zanim zostanie wynaleziona szczepionka lub leczenie. Lub może mieć ograniczony wpływ. Szczepionka na Covid była punktem zwrotnym, ale w celu złagodzenia pandemii opierała się na ponownych infekcjach, mutacjach i podstawowej opiece zdrowotnej.
Jest to obszar, w którym rozpowszechniane są duże nagłówki, a dobre wiadomości przedstawiane są w kawałkach. Mimo to, lub właśnie dlatego, czasopismo Medycyna naturalna Od 2018 roku duży nacisk kładzie się na badania kliniczne, które odbędą się w przyszłym roku (a być może i kolejnym). „Oczywiście zawsze trudno jest przewidzieć przyszłość, a wyniki niektórych badań są nieuchronnie opóźnione lub mają mniejszy wpływ na opiekę nad pacjentem, niż oczekiwano” – przyznaje Ben Johnson, redaktor naczelny czasopisma, w wymianie e-maili. Należy jednak pamiętać, że badania te zostały wybrane przez ekspertów w tej dziedzinie, a trzy z badań wyróżnionych w zeszłym roku zostały już zatwierdzone przez różne organy ds. zdrowia publicznego.
Magazyn wyróżnił 11 badań, które należy uwzględnić w roku 2024. Zanim w wiadomościach zaleje nas lista trendów kulturowych, biznesowych i technologicznych, my podkreślamy te, które naprawdę mają znaczenie i będą miały wpływ na nasze zdrowie.
Modyfikacja genetyczna w celu zwalczania cholesterolu. W przyszłości niektóre choroby będzie można leczyć poprzez przepisanie kodu genetycznego. Usuń i popraw błędy z instrukcji obsługi człowieka. Narzędziem edycyjnym jest CRISPR, rodzaj molekularnych nożyczek i kleju, który zdobył już Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 2020 r. Dzięki niemu można edytować wadliwe geny, takie jak PCSK9. Zawiera wytyczne dotyczące wytwarzania białka niszczącego zły cholesterol, który u jednej na 300 osób może wykazywać mutacje. Wcześniej ludzie ci byli skazani na życie wieczne ze zbożami lub bez wieprzowiny. Ale dzięki CRISPR sytuacja może się zmienić. Amerykańska firma Verve Therapeutics z sukcesem przetestowała już tę technologię na małpach. Teraz badanie Heart1 przeprowadzi to na ludziach, co będzie pierwszym badaniem dotyczącym edycji bazy DNA u ludzi Na żywo. „To w istocie ogromny postęp” – potwierdza genetyk Luis Montolío z Narodowego Centrum Biotechnologii w Madrycie w El País. „Te edytory były już używane ex vivopoza pacjentem, aby leczyć na przykład Alyssę, Brytyjkę chorą na nieuleczalną ostrą białaczkę limfoblastyczną. Jednak w przypadku genu PCSK9 leczenie jest podawane bezpośrednio pacjentowi, co stwarza możliwość wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, które musimy monitorować. Montoliu optymistycznie patrzy na drzwi, jakie otworzą się przed tymi metodami leczenia, ale ostrzega, że musimy zachować ostrożność. „Dwóch z dziesięciu pacjentów było leczonych [por esta empresa] Ewoluowały Problemy sercowo-naczyniowe po„.
Komórki macierzyste choroby Parkinsona. Większość badań klinicznych dotyczy pacjentów z zaawansowaną chorobą Parkinsona. W badaniu STEM-PD przyjęto inne podejście, koncentrując się na wczesnych stadiach choroby. Komórki macierzyste powstają ze skóry lub komórek krwi pacjenta, a pomysł jest taki, że zastępują one utracone w wyniku choroby komórki nerwowe w mózgu. W lutym 2023 r. zaczęto go podawać pacjentom w wieku od 50 do 75 lat z umiarkowaną chorobą Parkinsona. Pierwsze wstępne wyniki zostaną udostępnione pod koniec 2024 r.
Szczepionka z limfocytów T przeciwko HIV. Po niepowodzeniu próby Mosaic wszelkie nadzieje na wykorzenienie wirusa HIV pokłada się w VIR-1388. „Znaczenie tego badania polega na tym, że jest to nowa próba z podejściem innym niż poprzednie” – wyjaśnia El País Josep Malolas, kierownik oddziału ds. HIV i AIDS w szpitalu w Barcelonie. „Próbuje wywołać silną odpowiedź immunologiczną opartą na limfocytach T, która ma zapobiegać zakażeniu wirusem HIV”. Będzie testowany na pacjentach niezakażonych i zakażonych wirusem HIV, z opcjonalną trzyletnią obserwacją. Różnorodność wirusa HIV, jego wielka zdolność do mutacji i niezwykła zdolność ukrywania się przed układem odpornościowym, przez 40 lat udaremniały prace nad skuteczną szczepionką. Fiasko badania klinicznego Mosaico na początku 2023 roku było ciosem dla środowiska naukowego. Była to pierwsza szczepionka od ponad dekady, która weszła w tzw. trzecią fazę, ostatnią w rozwoju nowych leków. VIR-1388 jest na wczesnym etapie, choć – jak podkreśla Malolas – ma wsparcie ważnych ośrodków. „Szczerze mówiąc, wyniku chyba nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale tak czy inaczej, po tylu niepowodzeniach, warto rozważyć nową próbę” – ostrzega ekspert.
Jest więcej szczepionek, które mogą coś zmienić. I tak to się wyróżnia Kliniczne badanie szczepionki przeciwko malarii u dzieci Afrykanie w wieku od pięciu do 36 miesięcy w Burkina Faso, Kenii, Tanzanii i Mali. Jednym z głównych problemów związanych ze szczepionkami na malarię i jednym z powodów, dla których ich opracowanie zajęło ponad 100 lat, jest to, że aby mogły zadziałać, konieczna jest reakcja przeciwciał. Spośród 40 szczepionek wykorzystujących ten sam testowany antygen białkowy peryspory, tylko dwie z nich wykazały korzystną skuteczność. W tym roku jeden z tych modeli, R21/Matrix-M, wchodzi w trzecią fazę rozwoju.
„Medycyna naturalna „Jest to magazyn o zasięgu globalnym i obejmuje potrzeby zdrowotne całej populacji” – wyjaśnia Ben Johnson, zachęcając do włączenia tego postępu w walkę z chorobą, która w wielu krajach została już wyeliminowana (oficjalnie stało się to w Hiszpanii w 1964 r.). „Warto jednak zauważyć, że wiele chorób, które obecnie dotykają głównie kraje o niskich i średnich dochodach, rozszerza swój zasięg geograficzny ze względu na zmianę klimatu, więc powinny dotyczyć nas wszystkich”.
A program W leczeniu depresji okołoporodowej. Drażliwość, apatia, zaburzenia apetytu czy snu, czy depresja to tylko niektóre z objawów, jakie odczuwają niektóre kobiety w okresie okołoporodowym, czyli okresie od początku ciąży do pierwszego roku po porodzie. Szacuje się, że w Hiszpanii cierpi na nią 15% matek. Jednak problem nie leży w krajach rozwiniętych, ale w krajach o niskich i średnich dochodach, gdzie dostęp do specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym jest złożony. Zespół kierowany przez Uniwersytet w Liverpoolu opracował aplikację, która umożliwia rówieśniczce (kobiecie z tej samej społeczności, która nie miała wcześniejszego doświadczenia w opiece zdrowotnej) przeprowadzenie interwencji opartej na terapii poznawczej u kobiet w drugim lub trzecim trymestrze ciąży cierpiących na depresję. poważny.
W ramach tego badania aplikacja zostanie porównana ze standardową wersją leczenia zapewnianego przez pracowników służby zdrowia na obszarach wiejskich Pakistanu. „Myślenie o tego rodzaju interwencji psychologicznej jest zawsze wyzwaniem” – mówi. Anna Carcedo, ekspert w dziedzinie psychologii okołoporodowej dotyczącej żałoby i traumy. „Chociaż to nie wystarczy, może to otworzyć drogę do tego globalnego problemu zdrowia publicznego” – zauważa. Carcedo uważa, że „nie powinno to być jedyne rozwiązanie w tak złożonym obszarze, jak okołoporodowe zdrowie psychiczne”, może jednak stanowić pierwszy krok i wnieść pozytywną wartość do skupienia się na problemie, który był niewidoczny od lat. Bieda i kraje rozwijające się.
Kolejny artykuł na temat zdrowia psychicznego, Najlepsze usługi demonstracyjne, Będziesz badać skuteczność i opłacalność modelu interwencji w zakresie zdrowia psychicznego dziecka w odniesieniu do usług opieki społecznej dla dzieci w wieku od zera do pięciu lat przebywających pod opieką w Glasgow i Londynie.
Nauczanie maszynowe Aby ocenić ryzyko śmierci. Jak można sobie wyobrazić, na oddziałach ratunkowych służą pomocą w sytuacjach awaryjnych. Kiedy jednak problemy te zostaną przezwyciężone, konieczne jest zidentyfikowanie pacjentów, u których ryzyko nawrotu lub pogorszenia jest wysokie lub niskie. Za segregację tych pacjentów odpowiadają lekarze, ale można ją wspomóc analizą danych z programu komputerowego zwanego indeksem ryzyka. W badaniu klinicznym MARS-ED ocenia się korzyści płynące z modelu sztucznej inteligencji, który przewiduje 31-dniowe ryzyko śmierci u pacjentów leczonych na oddziale ratunkowym. Narzędzie zostało opracowane i ocenione w czterech holenderskich szpitalach, w których wzięło udział 266 327 pacjentów i dostępnych było 7,1 miliona wyników badań laboratoryjnych. Indeks ryzyka uzyskał w swojej analizie lepsze wyniki niż specjaliści chorób wewnętrznych, nie wiadomo jednak, czy te modele sztucznej inteligencji mają użyteczną wartość w praktyce klinicznej.
Postęp w walce z rakiem
Rak jest główną przyczyną zgonów na świecie: w 2020 r. tej chorobie przypisano prawie 10 milionów zgonów, co stanowi około jeden na sześć odnotowanych zgonów. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia. Dlatego logiczne wydaje się wyróżnienie czterech z 11 eksperymentów naukowych Natura Porozmawiaj o tej chorobie. Mimo swojej wagi są powody do nadziei. Połowa przypadków raka jest już uleczalna, a badania nad drugą połową są bardzo aktywne. Naukowa wojna z rakiem toczy się na kilku różnych frontach. To te, które zostaną otwarte w 2024 roku.
Sztuczna inteligencja do wczesnego wykrywania raka płuc. Rak płuc to cichy nowotwór, który zwykle ujawnia swoje oblicze zbyt późno. W ponad połowie przypadków ma to miejsce w przypadku nowotworu złośliwego. Z tego powodu wczesne wykrycie jest w tej chorobie szczególnie ważne. Klatka piersiowa Sztuczna inteligencja może zastąpić tych pracowników. Szpital Uniwersytecki w Nottingham prowadzi badanie mające na celu określenie jego skuteczności, w którym wzięło udział 150 000 pacjentów w sześciu szpitalach w Wielkiej Brytanii. David Baldwin, pulmonolog ze szpitali uniwersyteckich w Nottingham, wskazuje w swoim badaniu, że „może istnieć zasadnicza różnica”. „Nasza hipoteza oparta na tych badaniach jest taka, że możemy wcześniej wykryć raka płuc i skrócić czas postawienia diagnozy nawet o 50%” – dodał z 63 do 32 dni.
Inny projekt do rozważenia również dotyczy raka płuc. Projekt 4-W BIEGU PŁUC, randomizowane, kontrolowane badanie obejmujące 24 000 osób, którego celem jest ocena, kiedy można bezpiecznie wydłużyć okresy badań przesiewowych w celu wykrycia choroby. Zostanie porównane, czy badania przesiewowe przeprowadzane co dwa lata (z wykorzystaniem tomografii komputerowej) są tak samo skuteczne jak badania coroczne w przypadku pacjentów, u których podczas pierwszego badania nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.
Również jeśli chodzi o raka, w tym przypadku raka skóry, istnieje inne badanie, które może zmienić sytuację. Nasz artykuł klubowy Ma na celu porównanie skuteczności Neoadiuwantowy ipilimumab Jednakże Adiuwant niwolumab W przypadku czerniaka w III stadium, aby określić, która z tych dwóch metod immunoterapii może być bardziej skuteczna.
Wreszcie jest A Badanie ADC dla pacjentek z rakiem piersi. Co 15 minut w Hiszpanii kobieta dowiaduje się, że ma raka piersi. Rocznie diagnozuje się 36 000 przypadków. Przekracza 80%, ale zdarzają się przypadki, gdy rozprzestrzenia się bez zatrzymywania. Przerzuty do mózgu są głównym problemem zaawansowanego raka piersi i dotykają wielu pacjentek, ale istnieje tylko jedna zatwierdzona metoda leczenia tych przypadków. DESTINY-Breast12 to międzynarodowe, otwarte, wieloośrodkowe badanie oceniające skuteczność i bezpieczeństwo Trastuzumab deruxtekan (Enhertu), koniugat przeciwciało-lek (ADC), u pacjentów z rakiem piersi, z przerzutami do mózgu lub bez.
Możesz śledzić Zdrowie i dobre samopoczucie w El Pais W Facebook, S I Instagrama.
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Ma 106 lat, mieszka samotnie i nadal ćwiczy: porady żywieniowe i zdrowotne jednej z najstarszych kobiet na świecie
Według nauki jest to odpowiedni wiek na ograniczenie spożycia kawy – Enséñame de Ciencia
Co według nauki należy zrobić jako pierwsze po przebudzeniu?