22 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Istnieje coraz więcej dowodów na obecność DNA neandertalczyka u ludzi

Służył neandertalczykom Jako odzwierciedlenie naszego człowieczeństwa od chwili jego odkrycia w 1856. To, co myślimy, że o nich wiemy, zostało ukształtowane i ukształtowane tak, aby pasowało do naszych uprzedzeń kulturowych, norm społecznych i standardów naukowych. Z chorych okazów zmienili się w prymitywnych, ociężałych kuzynów podludzi. Zaawansowani ludzie.

Teraz to wiemy Neandertalczyk Byli do nas bardzo podobni Nawet ich spotkaliśmy i wielokrotnie krzyżowaliśmy ścieżki. Ale dlaczego oni i my wymarliśmy? Przeżyliśmy, prosperowaliśmy i ostatecznie przejęliśmy planetę.?

Neandertalczycy wyewoluowali ponad 400 000 lat temu, najprawdopodobniej od wcześniejszego przodka,… Homo heidelbergensis. Odniosły duży sukces i rozprzestrzeniły się na obszarze od Morza Śródziemnego po Syberię. Byli bardzo inteligentni, a ich mózgi były przeciętne Większe niż u Homo Mądry.

Reprodukcja twarzy neandertalczyka w muzeum w Chorwacji. Foto: Reuters

Polowali Duże zwierzętaZbierali rośliny, grzyby i skorupiaki, a następnie kontrolowali ogień, aby ugotować jedzenie. Zrobili narzędzia kompozytoweoni zrobili Odzież ze skóry zwierzęcejZrobili koraliki z muszelek i puszki Symbole wyryte na ścianach jaskini. Opiekowali się młodymi, starymi i słabymiStworzyli schronienia, aby je chronić, przetrwali ostre zimy i ciepłe lata i chowali swoich zmarłych.

Neandertalczycy spotykali naszych przodków kilkakrotnie na przestrzeni dziesiątek tysięcy lat Oba gatunki dzieliły kontynent europejski przez co najmniej 14 000 lat. choćby Zawarli ze sobą małżeństwa mieszane.

Najważniejsza różnica między neandertalczykami a nami polega na tym, że wymarli około 40 tysięcy lat temu. Dokładny powód jego zniknięcia pozostaje niejasny.Uważamy jednak, że mógł to być wynik splotu czynników.

Po pierwsze, klimat ostatniej epoki lodowcowej był bardzo zmienny i wahał się od… Zimne do ciepłego i odwrotnieWywarło to presję na źródła pożywienia zwierzęcego i roślinnego i oznaczało, że neandertalczycy musieli to zrobić Ciągłe dostosowywanie się do zmian środowiska. Na drugim miejscu Neandertalczyków nigdy nie było tak wielu, a całkowita populacja nigdy nie przekroczyła dziesiątek tysięcy.

Żyli w grupach liczących od pięciu do 15 osobników, w porównaniu do… Homo sapiens Który ma grupy do 150 osób. Te małe, odizolowane grupy neandertalczyków mogły być coraz bardziej genetycznie niezrównoważone.

Po trzecie, istniała w szczególności konkurencja z innymi drapieżnikami Grupy współczesnych ludzi Który pojawił się w Afryce około 60 tysięcy lat temu. Spekulujemy, że wielu neandertalczyków mogło zostać zasymilowanych w większe grupy neandertalczyków Homo sapiens.

Neandertalczyk Zostawili dla nas wiele śladów, które możemy zbadać dziesiątki tysięcy lat późniejz których wiele można zobaczyć na specjalnej wystawie, przy której przygotowaniu pomogliśmy Duńskie Muzeum Historii Naturalnej. W ciągu ostatnich 150 lat Zebraliśmy skamieniałe kości, Kamienne i drewniane narzędzia, znaleźli pozostawione przez siebie bibeloty i biżuterię, odkryli pochówki, a teraz zmapowali swoje genomy na podstawie starożytnego DNA. wygląda na to że 99,7% DNA neandertalczyka Hadis jest identyczny To nasi najbliżsi wymarli krewni.

Być może najbardziej zaskakującym faktem są dowody na to Rasy mieszanej Kto dzisiaj pozostawił ślady DNA u ludzi żywych. Wielu Europejczyków i Azjatów ma od 1% do 4% DNA neandertalczyka, podczas gdy mieszkańcy Afryki Subsaharyjskiej mają prawie zero. Jak na ironię, przy obecnej populacji świata wynoszącej około 8 miliardów oznacza to, że nigdy na Ziemi nie było więcej DNA neandertalczyka.

Genom neandertalczyka Pomaga nam to również lepiej zrozumieć, jak wyglądali, ponieważ istnieją dowody na to, że niektórzy neandertalczycy wyewoluowali z bladą skórą i rudymi włosami na długo przed neandertalczykami. Homo sapiens. Wiele genów wspólnych neandertalczykom i współczesnym ludziom jest powiązanych ze wszystkim, od zdolności smakowania gorzkich potraw po zdolność mówienia.

Zwiększyliśmy także naszą wiedzę na temat zdrowia człowieka. Na przykład, Trochę DNA neandertalczyka, które mogło być przydatne dla ludzi dziesiątki tysięcy lat temu Obecnie wydaje się, że powoduje to problemy w połączeniu z nowoczesnym zachodnim stylem życia.

Istnieją powiązania z alkoholizmem, otyłością, alergiami i zakrzepami krwi depresja. nowo, Naukowcy sugerują, że starożytny wariant genetyczny neandertalczyka może zwiększać ryzyko rozwoju tej choroby Poważne powikłania zakażenia Covid-19 .

Podobnie jak dinozaury, neandertalczycy nie wiedzieli, co nadchodzi. Różnica polega na tym, że dinozaury nagle zniknęły po zderzeniu z gigantycznym meteorytem z kosmosu. W przypadku neandertalczyków wymieranie następowało stopniowo. W końcu stracili swój świat, wygodny dom, który z sukcesem zamieszkiwali przez setki tysięcy lat i który powoli zwrócił się przeciwko nim, aż samo istnienie stało się niezrównoważone.

W tym sensie, Neandertalczycy mieli teraz inny cel. Widzimy w nich swoje odbicie. Nie wiedzieli, co się z nimi dzieje i nie mieli innego wyboru, jak tylko podążać ścieżką, która ostatecznie doprowadziła ich do wyginięcia. Z drugiej strony jesteśmy boleśnie świadomi naszej pozycji i wpływu na tę planetę.

Działalność człowieka jest Zmiana klimatu Prowadzi to bezpośrednio do szóstego masowego wymierania. Możemy pomyśleć o bałaganie, w który się wpakowaliśmy i możemy coś z tym zrobić.

Jeśli nie chcemy skończyć jak neandertalczycy, Dobrze byłoby, gdybyśmy pracowali razem i wspólnie pracowali na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości. Wyginięcie neandertalczyków przypomina nam, że nigdy nie powinniśmy uważać naszego istnienia za coś oczywistego.

  • Petera C. Kjergaarda Profesor historii ewolucyjnej i dyrektor Duńskiego Muzeum Historii Naturalnej na Uniwersytecie w Kopenhadze
  • Marka Maslina Profesor nauk o systemach ziemskich na Uniwersytecie Kalifornijskim
  • Trine Kjellberg Nielsen Profesor nadzwyczajny na Wydziale Archeologii i Studiów nad Dziedzictwem Uniwersytetu w Aarhus
READ  Medytuj dla swojego dobrego samopoczucia! Elektromediacja i uważność to inne alternatywy