20 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dlaczego upadł izraelski „żelazny mur”?

Dlaczego upadł izraelski „żelazny mur”?

Opisał atak przeprowadzony przez Hamas na Izrael w Strefie Gazy jako masową porażkę wywiadu i bezpieczeństwa, która obaliła mit o zaawansowanym technologicznie „żelaznym murze”, który chronił Izraelczyków.

Ale co poszło nie tak? Wyjaśnia to grupa artykułów w gazetach izraelskich i amerykańskich.

65-kilometrowy „inteligentny płot” został ukończony w grudniu 2021 r. po inwestycji o wartości miliarda euro. Benny Gantz, ówczesny minister obrony Izraela, powiedział: „Ta bariera zapewni izraelskim obywatelom poczucie bezpieczeństwa i pozwoli temu pięknemu regionowi na południu na dalszy rozwój i dobrobyt”. Faktem jest, że mur doprowadził także do przetrzymywania dwóch milionów Palestyńczyków w Strefie w przeludnionych warunkach, co wywołało protesty i krytykę Izraela.

Sześciometrowa bariera bezpieczeństwa jest wyposażona w inteligentne czujniki i nowoczesne kamery monitoringu wideo i jest wzmocniona betonową podstawą chroniącą tunele oraz zdalnie sterowanymi karabinami maszynowymi. Posiada również kolejny mur morski do wykrywania najazdów morskich.

Jednakże rankiem w sobotę 7 października około 1500 bojowników Hamasu masowo przekroczyło granicę drogą morską na ciężarówkach, motocyklach i lekkich łodziach.

Aby to osiągnąć, wykorzystali snajperów, którzy kulami wyłączali kamery bezpieczeństwa. Wśród salwy ponad pięciu tysięcy rakiet wystrzelonych podczas ataku użyli materiałów wybuchowych wystrzelonych przez drony w kierunku wież kontrolnych i centrów łączności komórkowej. W ten sposób zneutralizowali system łączności i nadzoru wideo. Umożliwiło to ekstremistom zburzenie płotu w co najmniej 30 punktach w celu infiltracji terytorium Izraela.

Kobi Shabtai, komisarz izraelskiej policji, powiedział lokalnej gazecie, że w pewnym momencie było „21 aktywnych scen”, w których terroryści dokonują rzezi cywilów. „O 6:30 rakiety wystartowały” – oznajmił ocalały żołnierz, który przebywał w jednej z czterech zdobytych baz wojskowych. Zabójstwo ponad 1200 Żydów, w większości cywilów, określa się jako najgorszą masakrę Żydów w ciągu jednego dnia od czasu Holokaustu. Ponadto ponad 130 zakładników, w tym mężczyźni, kobiety i dzieci.

READ  Pracownik z pensją 2 mln został zwolniony z powodu filmu na Tiktok

Precyzyjne rozmieszczenie militarne i technologiczne Hamasu wymaga wsparcia strony trzeciej i wszystko wskazuje na Iran. Ale są też inne niepowodzenia izraelskich służb wywiadowczych, które pomogły ekstremistom.

Nadmierne poleganie Izraela na zdalnie sterowanym płocie granicznym doprowadziło do wycofania jego żołnierzy na południu, co działało na korzyść atakujących. Kolejną skargą skierowaną do izraelskiego rządu jest czas reakcji i skala ataku pomimo filmów, które zaczęły być rozpowszechniane w mediach społecznościowych. Mówi się o maksymalnie siedmiu godzinach pozostawienia ludności cywilnej na łasce bojowników Hamasu.

Rzecznik izraelskiej armii zaprzeczył, że chodziło o włamanie do systemu bezpieczeństwa, a raczej o skoordynowane ataki na urządzenie technologiczne wspierające ideę istnienia nieprzeniknionego muru i nieprzeniknionego systemu.

Lekcja dla Izraela – i ogólnie dla każdego systemu obronnego lub nadzoru – jest taka, że ​​iluzja rozwiązań technologicznych może nas oślepić. Więcej technologii nie oznacza większego bezpieczeństwa.

[email protected]